banner238
banner264

Kürt petrolü yılbaşına kadar Yumurtalık’ta

Başbakan Erdoğan ile Kürt Yönetimi Başbakanı Barzani anlaştı. Kuzey Irak yönetiminin tamamladığı petrol hattı Kerkük Yumurtalık’ın 40 inçlik bölümüne bağlanacak. Yılbaşına kadar 1 milyon varil petrol akışı başlayacak.

banner295
Kürt petrolü yılbaşına kadar Yumurtalık’ta

Ku­zey Irak pet­rol ve do­ğal­ga­zı­nın Tür­ki­ye üze­rin­den ulus­la­ra­ra­sı pa­zar­la­ra ulaş­tı­rıl­ma­sı için baş­la­tı­lan sü­reç­te ta­ri­hi gö­rüş­me 3 sa­at sür­dü. Baş­ba­kan Re­cep Tay­yip Er­do­ğan ile Ku­zey Irak Böl­ge­sel Kürt Yö­ne­ti­mi Baş­ba­ka­nı Ne­çir­van Bar­za­ni 11.30’da Baş­ba­kan­lık Res­mi Ko­nu­t’­ta bir ara­ya gel­di. Top­lan­tı­da, Kürt pet­ro­lü­nün Ker­kük Yu­mur­ta­lık bo­ru hat­tı­na bağ­lan­ma­sı­nı ön­gö­ren an­laş­ma ve pet­rol ge­lir­le­ri­nin na­sıl pay­laş­tı­rı­la­ca­ğı­na yö­ne­lik ko­nu­lar ma­sa­ya ya­tı­rıl­dı­ğı öğ­re­nil­di. Gö­rüş­me­ye Ku­zey Irak ta­ra­fın­dan Baş­ba­kan Yar­dım­cı­sı İmad Ah­met ve Do­ğal Kay­nak­lar Ba­ka­nı Aş­ti Haw­ra­mi de ka­tıl­dı. Tür­ki­ye­’den ise Ener­ji ve Ta­bii Kay­nak­lar Ba­ka­nı Ta­ner Yıl­dız ile Kal­kın­ma Ba­ka­nı Cev­det Yıl­maz gö­rüş­me­de ha­zır bu­lun­du.

6 SA­HA­DA ARA­MA İÇİN MU­TA­BA­KAT ARA­YI­ŞI

Tür­ki­ye ile Ku­zey Irak ara­sın­da iki­si pet­rol, bi­ri de do­ğal­gaz ol­mak üze­re 3 adet bo­ru hat­tı­nın ge­le­ce­ği de ma­sa­ya ya­tı­rıl­dı. Ku­zey Irak yö­ne­ti­mi­nin ya­pı­mı­nı ta­mam­la­dı­ğı pet­rol hat­tı­nın Ker­kük Yu­mur­ta­lı­k’­ın 40 inç­lik bö­lü­mü­ne bağ­lan­ma­sı ka­ra­rı ve­ril­di. Bu­na gö­re yıl­ba­şı­na ka­dar bu hat­tan Ada­na Li­ma­nı­’na 1 mil­yon va­ril pet­rol akı­şı­nın baş­la­ma­sı ko­nu­sun­da mu­ta­ba­ka­ta va­rıl­dı. Gö­rüş­me­de Tür­ki­ye­’nin BO­TA­Ş’­ın alt şir­ke­ti TPI­C’­in Jer­se­y’­de kur­du­ğu ‘Tur­kish Energy Com­pan­y’­nin (TEC) Ku­zey Ira­k’­ta 6 sa­ha­da pet­rol ara­ma­sı ya­pa­bil­me­si ko­nu­la­rı da gün­de­me gel­di. Ja­bal­kand, Pulk­ha­na, Hin­dren, Cho­man, Kha­la­kan, Ar­ba­t’­da­ki pet­rol ve do­ğal­gaz ara­ma­la­rı için gö­rüş­me­le­re de­vam edil­me­si ka­rar­laş­tı­rıl­dı.

AB­D’­Lİ ENER­Jİ DE­Vİ İLE ARA­MA

Tür­ki­ye­’nin, AB­D’­li ener­ji de­vi Ex­xon-Mo­bi­l’­in Ku­zey Ira­k’­ta kon­trol et­ti­ği blok­la­ra da or­tak ol­ma is­te­ği­nin ele alın­dı­ğı top­lan­tı­da Ex­xon Mo­bil ile sağ­lık­lı yü­rü­yen gö­rüş­me­le­rin Ku­zey Irak yö­ne­ti­min­ce de olum­lu kar­şı­lan­dı­ğı bil­gi­si Er­do­ğa­n’­a ile­til­di.

Bakan düzeyinde ziyaretlere devam

Erdoğan Irak ile başlatılan yeni döneme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Irak’a yaptığı ziyaretlere değinen Erdoğan, önümüzdeki dönemde de bu tür ziyaretlerin bakan düzeyinde devam etmesini planladıklarını ifade etti. Önümüzdeki günlerde Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi Türkiye’de ağırlayacağını dile getiren Erdoğan’ın Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısını düzenleneceğini aktardı. Erdoğan, Bağdat ve Erbil’e ziyaret yapacağını Barzani’ye iletti.


BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.