banner238
banner264

Madde bağımlılara zorunlu tedavi

Madde bağımlısı gençler için yeni bir yol haritası oluşturuldu. Buna göre 18 yaş altı gençlerin tedavisi zorunlu hale getirilecek. Rehabilitasyon merkezleri artırılacak ve psikolojik destek verilecek.

banner295
Madde bağımlılara zorunlu tedavi

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından düzenlenen "Türkiye Uyuşturucu Konferansı"nın sonuç raporu açıklandı. Raporda, 18 yaş altı bağımlıların tedavisinin zorunlu hale getirilmesi için yasal düzenleme ve alt yapı hazırlıkları için harekete geçilmesi gerektiği vurgulandı.

EĞİTİM PROGRAMLARI ÖNEMLİ

Aralarında milletvekilleri, emniyet yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı 281 kişinin katıldığı konferansta Ulusal Uyuşturucu Eylem Planı'nın (2013-2015) hazırlanarak yürürlüğe konulması gerektiğine de işaret edildi. Aile ve topluma yönelik eğitim programlarının önemine vurgu yapılırken, tedaviye yönelik eksiklikler de masaya yatırıldı.

Raporda, "madde bağımlılarının tedavi süreci içerisinde veya sonrasında yararlanabileceği rehabilitasyon merkezlerinin kurulması, tedavi ihtiyacı olanların tedaviye erişim olanaklarının artırılması, birey için süreklilik arz eden çok boyutlu bir tedavi yaklaşımının olması gerektiğine" dikkat çekildi.

TEDAVİ MERKEZLERİ ŞART

18 yaş altı çocuk bağımlıların tedavisine yönelik olarak ise, 18 yaş altı bağımlılar için tedavi merkezlerinin sayısal olarak artırılması ve 18 yaş altı bağımlıların tedavisinin zorunlu hale getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye'de tedavi, halen Sağlık Bakanlığı'na bağlı devlet hastanelerinde, üniversitelerin tıp fakültesi psikiyatri kliniklerinde, kamu ve üniversite ortaklığındaki hastanelerde ve özel hastanelerin ilgili birimlerinde yapılıyor.

ARKADAŞ ETKİSİ BÜYÜK

Konferansta yapılan sunumlarda 2012 yılı verilerine göre, uyuşturucu kullanıcı profili dikkat çekti.Uyuşturucu kullanmaya başlama nedenleri arasında "arkadaş etkisi" birinci sırada yer aldı. Arkadaş etkisi yüzde 41.48 olarak gerçekleşti. İkinci sırada ise, yüzde 26.84'lük oranla "merak" yer aldı.

"Arkadaş etkisi" ve "merak" nedenlerini, sırasıyla "kişisel sorunlar" (yüzde 13.72), "aile sorunları" (yüzde 12.46), "eğlence amaçlı" (yüzde 3.32) izledi.

"İnternet ve medyanın etkisi" ise yüzde 0.13 olarak gerçekleşti.

7/24 HAT KURULSUN

Konferansta, şu talepler dikkat çekti:

-Kamu kurumları bünyesindeki tedavi merkezlerinin sayısının arttırılması,

-Belirlenecek illerde rehabilitasyon merkezlerinin açılması,

-Uyuşturucu bağımlılarının, tedavi sonrası topluma kazandırılması amacı ile İŞKUR tarafından Aktif İşgücü Hizmetlerinden yararlandırılması,

-7/24 esasına göre bilgi/danışma hattının kurulması.
KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.