banner238
banner264

“Önümüzdeki dönem çok kritik!”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Koalisyonların, siyasi istikrar bozulduğu zaman bir ülkeyi kısa zamanda nasıl çökertebiliyorlar, en canlı örneğini yakın tarihimizde yaşamışız. Bunun için önümüzdeki dönem çok kritik olacak" dedi

banner295
“Önümüzdeki dönem çok kritik!”

Babacan, Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen programda yaptığı konuşmada, dışa açık bir ekonomi olarak dünyada olup bitenlerin Türkiye'yi az ya da çok etkilediğini söyledi. Böylesi bir ortamda ülke ekonomisini azami şekilde korumak, varsa fırsatlardan istifade etmek gerektiğini dile getiren Babacan, dışarıdan gelebilecek her türlü olumsuzluk karşısında da ekonominin kalıcı bir hasara uğramamasını sağlamanın öncelikler arasında bulunduğunu belirtti. Babacan, izlediklerini ekonomik politikaların özünde de bunların bulunduğunu vurguladı.

Türkiye'nin küresel sorunları yakından izlediğine, finansal ve ekonomik sorunlara çözüm arayışları içerisinde yer aldığına işaret eden Babacan, Türkiye'nin, G20 Dönem Başkanlığında da bu organizasyonun gündemine ve çalışma konularına başlıklar eklediğini söyledi. Küresel krizin ekonomiler üzerindeki etkilerinin sürdüğüne dikkati çeken Babacan, özellikle Avrupa ekonomisinin genel tablosunun Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın da ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

İSTİKRAR VURGUSU

Dünyada nüfusunun çoğunluğu Müslüman olup kendi içinde istikrarını koruyabilen, ekonomisini güçlü tutabilen ülke sayısının çok sınırlı olduğuna işaret eden Babacan, şunları kaydetti:

"Türkiye olarak sahip olduğumuz istikrar zeminin kıymetini mutlaka bilmemiz lazım. Türkiye'deki siyasi istikrar şu anda en önemli değerimiz, varlığımız. İstikrar olmadığında dünyanın en büyük ikinci petrol rezervlerine sahip Irak, nasıl her gün vahşetin sahnesi olabiliyor, Libya gibi bir ülke nasıl zor duruma düşebiliyor. Bir bakıma petrol, gaz, diğer doğal kaynaklar da para etmiyor, ülkede siyasi istikrar, huzur, güven yoksa... Bizim en önemli varlığımız bu. Tarihimizde hiçbir zaman sömürgeci olmamışız, başka ülkelerin varlıklarına, servetine el koyup da üzerine oturmamışız, doğal kaynaklarımız sınırlı.

Türkiye olarak alnımızın teri, bileğimiz gücüyle ekonomimizi büyüttük, hak ederek bu noktaya geldik. Ağırlıklı olarak da özel sektörün çabalarıyla bugünkü noktaya geldik. 12 yıllık tecrübemizde devletin yaptığı harcamanın, yatırımların büyümeye katkısı hemen hemen sıfır. Bizim büyümemiz asıl özel sektör eliyle oluyor. Havaalanları, otoyolları, köprüler, barajlar yapıyoruz, bunlar Türkiye'deki yatırımların yüzde 20'si ediyor. Türkiye'deki yatırım harcamasının yüzde 80'ini özel sektör yapıyor." Siyasi istikrar olmadan ekonomik istikrarı sağlamak neredeyse imkansız olduğunu vurgulayan Babacan, böyle bir ülke bulunmadığını söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.