banner238
banner264

Parti değiştirmek tarih mi oluyor?

Meclis’in yeni vekilleri, gündeme getirecekleri konularla ilgili çalışmaya başlarken ilk teklif CHP'den Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Eğer teklif yasalaşırsa milletvekillerinin parti değiştirmesini engellenecek.

banner295
Parti değiştirmek tarih mi oluyor?

CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, milletvekillerinin parti değiştirmesini engelleyen yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Teklifin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşması halinde milletvekillerinin parti değiştirmesi imkânsız hale gelecek. Yasa teklifini AjansHaber’e değerlendiren, AK Parti Mardin milletvekili Orhan Miroğlu, Türkiye siyasetinin belli bir olgunluğa eriştiğini belirtirken CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, milletvekillerinin parti değiştirmesini engelleyecek yasa teklifinin Türkiye’yi demokratik açıdan daha da ileri götürebileceğini söyledi. MHP milletvekili Yusuf Halaçoğlu ise yasanın Türkiye için faydalı olabileceğini vurguladı.

Orhan Miroğlu,

“ÖNCEDEN MİLLETVEKİLİ PAZARLARI KURULUYORDU FAKAT ŞİMDİ…”

Partiler kendi siyasi programlarına bağlı olarak bir bölünme yaşarsa bu ayrılma hamlesine kimsenin bir şey dememesi gerekiyor. Ancak geçmişte yaşadığımız gibi milletvekili pazarı kurulması durumu zaten miladını doldurdu. Türkiye siyaseti belli bir olgunluğa erişti. Dolayısıyla parlamentodan böyle bir yasanın çıkmaz. Çok da gerekli bir teklif mi emin değilim. Siyasi kültürümüzün bulunduğu konum böyle bir ihtiyacı doğurmuyor. Bu yasaya ihtiyaç yok. Önceden milletvekili pazarları kuruluyordu. Fakat şimdi böyle bir tablodan Türkiye uzak..

Mehmet Bekaroğlu,

“YASA TEKLİFİ TÜRKİYE’Yİ DEMOKRATİK AÇIDAN DAHA İLERİ GÖTÜREBİLİR”

Milletvekillerinin bir partiden seçilip parti değiştirmesi kabul edilebilir bir şey değil. CHP’li Devrim Gök’ün milletvekillerinin parti değiştirmesini engelleyen kanun önergesinin yasalaşması demokratik anlamda Türkiye’yi daha ileriye götürebilir.  Bu yasa esasen CHP’nin programında siyasi ahlak yasasını kapsayan bir programı zaten var. Bu yaklaşım da CHP’nin siyasi ahlak yasasına yönelik programın bir kısmıdır. Demokratik hamlelerin ilerleyen süreçlerde CHP tarafından sık sık geliştirileceğini göreceğiz. Devrim Gök’ün verdiği yasa teklifi CHP programında yer alan demokratik adımların yalnızca bir tanesidir.

Yusuf Halaçoğlu,

“PARTİ DEĞİŞİMİ SİYASİ AHLAKA UYGUN DEĞİL”

Öncelikle bir vekilin bir parti içerisinde seçilmesinden sonra farklı bir partide siyasi hayatını devam ettirmesi siyasi ahlaka uygun değildir. Çünkü halk vekili Meclis’te görmek isterken dâhil olduğu partiyi göz önünde bulundurarak bu kararını veriyor. O nedenle etik bir davranış değil. Maalesef Türkiye’de demokrasi kültürünün siyasi parti değiştirme durumu görülüyor. Bunlar Türkiye siyasetinde ne yazık ki yaşanıyor. Sanırım bu durumu ortadan kaldırmak için CHP’den böyle bir hamle geldi. Ancak siyaset ahlakının olgunlaştığı bölgelerde böyle bir kanuna ihtiyaç yoktur. Ama Türkiye için faydalı olabilir.

 

KAYNAK: AjansHaber

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.