banner238
banner264

Sanal ticarette İHA'lı teslimat

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon, verilen siparişleri insansız hava araçlarıyla müşterilerine sunmaya hazırlanıyor. Hedef, en geç yarım saatte postaları müşterilere ulaştırmak

banner295
Sanal ticarette İHA'lı teslimat

İnternet üzerinde en fazla alışverişin yapıldığı e-ticaret sitesi Amazon, müşterilerine postaları insansız hava aracı (İHA) ile ulaştırmaya hazırlanıyor. “İnsansız hava aracını havada posta taşırken görmek, karayolunda giden bir kamyonu görmek kadar normal olacak” diye açıklama yapan Amazon hedeflerinin internet üzerinden yapılan bir alışverişi 30 dakika veya daha az bir sürede müşteriye ulaştırmak olduğunu bildirdi.

Aracın test uçuşları yapıldı

Amazon yetkilileri, aracın test uçuşunu da kısa bir süre önce gerçekleştirdi. Yetkililer, en çok güvenlik konusuna önem verdiklerine vurgu yaparken bu noktadaki gerekti tüm altyapı çalışmalarının da tamamlandığını ifade etti. İnsansız hava araçlarının diğer şirketlere de örnek olması bekleniyor.

2015’te başlıyor

Şirket, “Amazon Prime Air” ismini verdiği araçları kullanmak için alt yapı çalışmalarını son aşamaya getirdiğini belirtti. Amazon’un internet sayfasında duyurduğu habere göre, altyapısı hazır hale getirilen havadan posta servisi, Federal Havacılık Yönetimi (FAA) tarafından gerekli izinlerin verilmesi durumunda 2015 yılında kullanıma hazır hale gelecek.

Amazon iş geliştirme ekibi, daha önce Amerikan ordusu tarafından Afganistan ve Pakistan’da kullanılan ve son yıllarda fiyatının düşmesi sonucu ticari kullanıma elverişli hale gelen İHA sistemi üzerinde bir süredir çalışıyordu. FAA’nın izin vermesi durumunda Amazon satış merkezlerinden havalanacak insansız hava aracının, satın alınan paketi müşterinin ev adresine 30 dakika veya daha az sürede ulaştırmayı hedeflediği belirtildi.

Kargocuları etkileyecek

Son ge­liş­me­nin Ame­ri­kan pos­ta­cı­lık dev­le­ri Fe­dEx ve UP­S’­in kâr pa­yı­nı önem­li mik­tar­da et­ki­le­ye­ce­ği dü­şü­nü­lü­yor. Fe­dE­x’­in ku­ru­cu­su Fred Smith de 2009 yı­lın­da bir der­gi­ye ver­di­ği rö­por­taj­da, İHA­’la­rı FA­A’­nın izin ver­me­si du­ru­mun­da ken­di pos­ta ser­vis­le­ri için kul­lan­mak is­te­di­ği­ni söy­le­miş­ti.


 BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.