banner238
banner264

Soruşturma iznini Başbakan verecek

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan’da yargılanmasının yolunu açan tasarı Meclis’e sunuldu. Tasarıya göre kuvvet komutanları ve Genelkurmay başkanları için soruşturma açma izni Başbakan tarafından verilecek.

banner295
Soruşturma iznini Başbakan verecek

Hükümet askerlik kanununda değişiklik öngören 63 maddelik kanun tasarısını Meclis’e gönderdi. Kanun Genelkurmay Başkanı ile Kara, Deniz, Hava ve Jandarma Genel Komutanları’nın görevleriyle ilgili suçlardan dolayı yargılama usullerini yeniden düzenliyor. Tasarı kanunlaşırsa komutanlar görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan’da yargılanacak.

SORUŞTURMA İZNİ BAŞBAKAN’IN

Tasarıya göre Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları hakkında görevleriyle ilgili suçlardan dolayı soruşturma açılması izni Başbakan, Jandarma Genel Komutanı hakkında ise İçişleri Bakanı tarafından verilecek. Komutanlar hakkında ihbar ve şikayet durumunda ön inceleme yapılacak. İsimsiz, imzasız, adressiz yahut takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak. Hakkında iddia bulunan komutanlar soruşturmanın selameti için geçici süre ile görevden uzaklaştırılabilecek. Kararlara karşı 10 gün içinde Cumhurbaşkanı’na itiraz edilebilecek. Cumhurbaşkanının kararı kesin olacak.

3 KİŞİLİK KURUL YAPACAK

Soruşturma izni verilmesi durumunda denetim elemanlarından üç kişilik bir soruşturma kurulu oluşturulacak. Kurul, soruşturma sırasında Ceza Muhakemesi Kanunu’nun Cumhuriyet savcısına tanıdığı bütün yetkilere sahip olacak ve soruşturma sırasında hakim kararı alınması gereken hususlarda yetkili mahkemelere başvuracak. Kurul, yaptığı soruşturma sonucunu bir raporla tespit ederek izin vermeye yetkili mercie sunacak. İzin vermeye yetkili merciye kamu davasının açılmasına gerek görmezse kovuşturma yapılmasına yer olmadığına dair
karar verecek. Bu karar kesin olacak. İzin vermeye yetkili merci, kamu davasının açılmasına gerek görürse, soruşturma dosyasını Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapmak üzere Anayasa Mahkemesi’ne gönderecek.

Kuvvet komutanlarının görev süreleri birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar uzatılabilecek. Rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalanların da değerlendirmeye alınması düzenlemesi ile birlikte yıllık kontenjanda değişiklik yapılabilmesi için Yüksek Askeri Şûra’ya yıllık kontenjanda değişiklik yapma yetkisi verilecek. Mevcut düzenlemede yıllık kontenjan, “Her rütbedeki general ve amiral sayısının bekleme sürelerine bölümü sonucu çıkan miktardır” olarak tanımlanıyor.

EMEKLiLERE 100 LiRA MAKAM TAZMiNATI

Tasarıya göre, Milli istihbarat hizmetleri ve emniyet hizmetleri sınıfına mensup emekli personel ile çarşı ve mahalle bekçilerinin emeklilerine her ay ödenmekte olan 100 liradan, makam tazminatı almayan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emeklileri de yararlanacak.


KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.