banner238
banner264

Yeni anayasada son viraj

Uzlaşma Komisyonu 1,5 yılda 140 maddeyi müzakere etti. Sadece 30 madde üzerinde mutabakat sağlanabildi.

banner295
Yeni anayasada son viraj

En fazla fikir ayrılığı, vatandaşlık, resmi ideoloji ve din hürriyeti konusunda. Anayasanın başlangıç ve sonuç bölümü ay sonuna kadar görüşülecek. Çıkan tabloya göre son karar verilecek

Yeni anayasa çalışmalarında son viraja gelindi. Nisan ayında da çalışma kararı alan komisyonun önünde müzakere edilmeyi bekleyen az sayıda madde kaldı.

Anayasanın başlangıç ve sonuç bölümünü görüşmeye devam eden komisyon ay sonuna kadar kalan maddelerin müzakeresini tamamlayacak.

Maddelerin görüşülmesinin tamamlanmasının ardından ortaya çıkacak tabloya göre karar verecek.

140 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Anayasa Uzlaşma Komisyonu yazım çalışmalarına başladığı günden bugüne kadar 140 civarında maddeyi müzakere etti. Komisyon sadece 30 maddede mutabakata varabildi.

Geriye kalan 110 dolayında madde de ise uzlaşı sağlanamadığı için kırmızı ve parantez içerisinde yazıldı.

Maddeler içerisinde partilerin en fazla fikir ayrılığına düştüğü konulan vatandaşlık, resmi ideoloji, din hürriyeti, anadil oldu.

TEKLİFLERDE FARKLI

İçerik konusunda anlaşamayan partilerin komisyona sundukları anayasa tekliflerindeki madde sayısında da bir uzlaşı olmadı.

Partiler ikisi geçici olmak üzere 179 maddeden oluşan mevcut anayasanın yerine daha az maddeli anayasa önerdi.

AK Parti'nin vermiş olduğu metin 104 maddeden, MHP'nin 106, Barış ve Demokrasi Partisi'nin 140 ve CHP'nin de vermiş olduğu metin ise 156 maddeden oluştu.

BAŞLANGIÇ BÖLÜMÜ TARTIŞMALI

Bu arada Anayasanın dayandığı temel görüş ve ilkeleri belirten 'başlangıç' kısmı da tartışma konusu oldu.

AK Parti, başlangıç kısmını anayasanın içinde olmakla birlikte hukuki bir metin olarak görülmemesi gerektiğini belirtiyor.

Mevcut anayasanın başlangıç kısmına atıf yapılarak pek çok kanunun iptal edildiğini hatırlatarak, başlangıç kısmının bir anayasa hükmü olarak kullanılamayacağını savunuyor. Muhalefet partileri ise AK Parti'nin önerisine karşı çıkıyor.

MAYIS BAŞINDA DEĞERLENDİRME

Muhalefet partilerinin süre sınırlamasını bir dayatma olarak görmesi ve karşı çıkmasına rağmen AK Parti mayıs ayı başında bir değerlendirme yapılmasını isteyecek.

Değerlendirmede komisyonun uzlaşı ihtimali bulunmadığına karar verilmesi durumunda çalışmalara son verilecek.

Süre uzatımına gidilmeyecek. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in son bir kere daha liderlerle görüşme ihtimali var.

Ancak Çiçek, bunun için mutabakata varılan madde sayısının anayasanın uzlaşı ile yapılabileceği ışığını verecek düzeye gelmesini şart koşuyor.

Aksi halde süre uzatımı için yeniden görüşmeyi anlamsız bulduğu ifade ediliyor.

AK PARTİ'NİN İKİ SEÇENEĞİ VAR

Komisyon çalışmalarının son bulmasının ardından AK Parti kendi teklifini getirecek. CHP ve MHP'den başlayarak uzlaşı arayacak.

Ancak hem CHP'nin hem de MHP'nin AK Parti ile uzlaşarak anayasa yapma ihtimali çok zayıf görünüyor. Hal böyle olunca da AK Parti'nin önünde iki seçenek bulunuyor.

Ya BDP ile bir metinde uzlaşarak referanduma gidecek. Ya da bu tablodan bir anayasa çıkmadı diyerek, 2015 seçimlerinin ardından halka anayasa sözü vererek yeni anayasa umutlarını bir sonraki döneme bırakacak.

YÜRÜTME BÖLÜMÜ YARIM KALDI

Bu arada AK Parti'nin Başbakanlık sistemi önerisi nedeniyle yürütme bölümüne ilişkin maddelerin görüşülmesi yarım kalmıştı.

AK Parti dışında kalan partilerin parlamenter sistem önermesi nedeniyle komisyonun yarım kalan bölüme ilişkin maddeler yeniden masaya gelecek.

Ancak AK Partinin başkanlık sisteminde ısrar etmesi durumunda görüşmelerden olumlu netice alınması mümkün gözükmüyor.
KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.