banner238
banner264

Yolsuzluk operasyonuyla ilgili çok vahim iddialar

Üç ayaklı soruşturmanın ilk ayağını Rıza Sarraf’ın rüşvetle gerçekleştirdiği iddia edilen faaliyetler oluşturdu. TOKİ ve inşaat sektöründeki rüşvet ve rant yolsuzlukları ile Fatih Belediyesi’ndeki usulsüzlükler de operasyonun diğer ayaklarını oluşturdu...

banner295
Yolsuzluk operasyonuyla ilgili çok vahim iddialar

İstanbul merkezli yolsuzluk ve rüşvet operasyonu Türkiye’yi sarstı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonun şok iddiaları içeren üç önemli soruşturmadan oluştuğu öğrenildi.

İlk soruşturmayı ünlü sanatçı Ebru Gündeş’in kocası Rıza Sarraf’ın rüşvetle gerçekleştirdiği iddia edilen faaliyetleri oluşturdu. Sarraf’ın ilk olarak 2008’de Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan raporda şüpheli sıfatıyla yer aldığı belirtildi. İlgili kurumlar tarafından hazırlanan raporlar, teftişler ve araştırmalar sonucunda 2012 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rıza Sarraf liderliğinde olduğu iddia edilen suç örgütünün faaliyetlerinin adli soruşturmaya konu edildiği öğrenildi.

RÜŞVET DELİLLENDİRİLDİ

Adli çalışma sürecinde Sarraf’ın sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlerle şüpheli para transferi yaptığı ve bu işlemleri rahat yürütebilmek için de aralarında Halkbank Genel Müdürü’nün de olduğu çok üst düzey isimlere rüşvet verdiği öne sürüldü. Bakan çocukları K. Ç. ve B. G.’nin bu rüşvet trafiğinde etkin rol oynadıkları iddia edilirken, rüşvet trafiğinin hem teknik hem de fiziki takiple görüntülenip delillendirildiği belirtildi.

Teknik takipte Rıza Sarraf’ın kendisine koruma tahsis ettirmek ve aralarında akrabalarının da olduğu örgüt üyelerine Bakanlar Kurulu kararıyla istisnai yoldan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmaları için rüşvet verdiği belirlendi. Ayrıca Sarraf’ın İran’a gerçekleştirdiği usulsüz yüksek meblağlı havale işlemlerini Halkbank üzerinden gerçekleştirdiği öğrenildi.

Sarraf’ın bu işlemleri sonucunda Halkbank’ın zarara uğratıldığı, devletin vergi kaybına maruz kaldığı ifade edilirken, Halkbank’ın uluslararası bankacılık sisteminde riske atıldığı tespit edildi.

Yine Sarraf’a yönelik teknik takipte, Sarraf’ın karşılaştığı bazı bürokratik sorunları da bir bakana rüşvet karşılığında çözdürdüğü ileri sürüldü. Sadece soruşturma sürecinde Rıza Sarraf’ın verdiği tespit edilen toplam rüşvet miktarının yaklaşık 137 milyon lirayı bulduğu kaydedildi.

RANT DOSYASINDA AĞIR SUÇLAMALAR

Soruşturmanın ikinci ayağını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görev alanına giren TOKİ ve inşaat sektöründeki rüşvet, haksız kazanç, imar usulsüzlükleri ve rant yolsuzlukları iddiaları oluşturdu. Vatandaşların başvurularına rağmen belediyelerin imara açmadığı birçok arazinin bu amaçla faaliyet yürüttüğü iddia edilen suç örgütü tarafından, bakanlık uhdesine alınarak imara açıldığı ve büyük şirketlere peşkeş çekildiği öne sürüldü.

Belediyeler tarafından onaylanmayan imar planlarının bakanlık bünyesine alınarak “Proje Alanı” ya da “Kentsel Tasarım Projesi” ilan ettirildiği öğrenildi. Usulsüz imar izinleri karşılığında inşaat firmalarınca gönderilen rüşvet paralarının teknik takip altındayken kamera kayıtlarıyla delillendirildiği ifade edildi. Gözaltına alınan Bakan’ın oğlu A.O.B’nin söz konusu bu usulsüz işlemlerin gerçekleşmesine öncülük ettiği ileri sürüldü. Soruşturmaya konu olan arazilerle ilgili dört büyük inşaat firmasının sahipleri ve yöneticileri de gözaltına alındı.

BELEDİYEDEKİ USULSÜZLÜKLER

Yürütülen soruşturmanın bir diğer ayağını da Fatih Belediyesi’ndeki usulsüzlükler oluşturdu. Fatih Belediyesi’nce tarihi yapıların bulunduğu arazilerin ve doğal sit alanlarının rüşvet karşılığı usulsüz bir şekilde imara açıldığı belirlendi.

Operasyonda gözaltına alınan Fatih Belediye Başkanı’nın sit alanındaki arsaların imara açılması ve inşaatlara ruhsat verilmesi karşılığında 1.5 milyon dolar rüşvet istediği adli kayıtlara yansıdı.

MARMARAY’I TEHLİKEYE ATAN İZİN

Başkan’la ilgili bir başka iddia ise Marmaray güzergahındaki usulsüz işlemlerle ilgili oldu. Japon mühendisler tarafından verilen rapora göre Marmaray Projesi hattının geçtiği güzergahın 50 metre çevresine inşaat izni verilmesinin yasak olduğu kaydedilirken, projenin güzergahı üzerindeki araziye otel yapılmak için rüşvet karşılığında inşaat izni talimatı verildiği iddia edildi.

Bir inşaat firmasının sahibi G.A.’nın otel inşaatı talebine, Marmaray’ı yapan Japon mühendislerin, Demir Yol Liman ve Hava Meydanları İşletmesi’nin olumsuz rapor vermesine rağmen rüşvet karşılığı ruhsat talimatı verildiği belgelendi. Skandal olayın Marmaray projesini tehlikeye attığı belirtiliyor.

Savcıları değiştirme iddiası

Dün başlayan Türkiye tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Operasyonu yapan savcıların değiştirilmek istendiği belirtiliyor. Hatay’daki seçim çalışmalarını yarıda keserek Ankara’ya dönen Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in toplantı üstüne toplantı yaptığı öğrenildi. Yargı kulislerinde iki şok iddianın dolaştığı aktarılıyor. Bakan Ergin’in İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’na baskı yaparak soruşturmayı yürüten savcıların görevden almasını istediği iddia edildi. Ergin’in bu olmayacaksa soruşturmaya yeni cumhuriyet savcılarının eklenmesini istediği öne sürüldü. Yeni eklenecek savcılarla soruşturmanın seyrinin etkilenmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le Ankara’ya döndüğünü doğruladı. “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndaki (HSYK) odamda bir saat çalışıp ayrıldım” dedi. HSYK üyeleriyle toplantı iddiasını kabul etmeyen Ergin, “HSYK daireleri bugün başka zaman olduğu gibi rutin çalışmalarını yapmışlardır. Bunun dışında birşey yok” diye konuştu. BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.