• BIST 104.123
 • Altın 145,814
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 22 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

Hem bağkurlu hem sigortalı olunur mu 2017?

Hem bağkurlu hem sigortalı olunur mu 2017?
İşte tüm detaylar...

Hem Bağkur’lu hem SGK’lı olunabilir, Fakat kişi her iki kurumdan birden emekli olamaz, Kişi emekli olurken Bağkur veya SGK dan bir tanesini seçerek o kurumdan emekli olabilir.

 

Emeklilik işlemlerinde bu iki kuruma ödenen primler toplanarak işlemler tamamlanır. Kişinin seçimine göre Bağkur ve SGK birleştirilir, 6111 sayılı Kanun ile getirilen yeniliklerden biride hem SGK ya hem Bağkur’a prim ödenebilme durumudur, bu durum yanlış algılanarak sanki hem SGK’dan hem de Bağkur’dan emekli olunabileceği  ve  İki ayrı emekli maaşı bağlanacağı şeklinde anlaşılmalar olmaktadır, bu doğru değildir, aynı anda SGK ya ve Bağkur’a prim öderseniz seçeceğiniz birisinden  emekli olabiliyorsunuz.

 

Burada emeklilik hesaplamalarında yatan prim önemli olduğundan her iki kuruma ödenen prim toplanacak ve hesaplama yapılacaktır, eskiden sadece bir kuruma prim ödenebiliyordu, şimdi vergi kaydı olan bir şahıs gidip aynı zamanda bir işyerinde de çalışırsa hem SGK ya hem Bağkur’a prim ödeyebiliyor. SGK ya tabiki işvereni primlerini yatırıyor, bu kişi SGK’dan emekli olabilir.

 

SGK emekli maaşı hesaplanırken hem Bağkur’a hem de SGK ya yatırılan primler toplanıyor. Bu durumun avantajı ödenen primde ortaya çıkmaktadır. İki kuruma prim ödendiği için, kişinin prim hanesine yüksek rakamlar yazılır ve kişi emekli olurken bunun faydasını görür, Doğal sonuç olarak da daha yüksek maaş bağlanır.

 

Sonuç olarak iki ayrı emekli maaşı bağlanamaz ve iki ayrı  emeklilik yok hem SGK hem Bağkur’dan aynı zamanda emekli olunamaz.6111 sayılı kanun sadece iki ayrı prim ödeme kolaylığını getirmiş fakat iki ayrı emekliliği getirmemiştir.

 

BAĞKUR DAN SGK’YA GEÇERKEN İŞYERİ KAPATMAK GEREKLİ Mİ?

 

6111 sayılı ‘Torba Yasa’nın 33. Maddesine ve 2011/36 sayılı SGK Genelgesine göre Bağ-Kur’dan Sigorta’ya geçerken iş yerinizi kapatmak veya devretmek zorunda değilsiniz.

 

Öyle ki  01.03.2011 tarihinden sonra iki kuruma birden prim ödeyebilirsiniz. Bu durumda 4/a’lı yani SGK lı sayılırsınız. Gün olarak 30 sayılır. Sigorta Tavanını (5.177,40 TL) aşmamak şartıyla iki Kurumdaki primler 4/a ve 4/b birleşir. Bağlanacak emekli maaşınızı olumlu etkiler.

 

KİŞİNİN KENDİ ŞİRKETİNDE ÇALIŞMASI VE HİZMETLERİN ÇAKIŞMA DURUMU

 

5510 Sayılı Kanun'un 53. Maddesi gereği, bir şirketin sahibi veya ortağı, aynı şirketten sigortalı olarak bildirilemez, bu durum şahıs firmaları içinde geçerlidir.

 

SGK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılık hallerinin çakışması halinde, önce başlayan sigortalılık esas alınır. Yani bir şirketin ortağı olup aynı zamanda başka bir işyerinde ücretli çalışma durumunda, SGK'lı mı yoksa Bağ-Kur'lu mu sayılacağında, önce başlayan statü dikkate alınır.

 

 

Buna göre bir işyerinden iki haftada olsa sigortalı bildirilen kişi, bu işe ara vermeden bir şirkete ortak olsa, ortağı olduğu şirketten dolayı Bağ-Kur'lu sayılmaz. Çalıştığı işyerinden SGK bildirimleri devam eder. SGK'lı olarak ayda 15 gün dahi bildiriliyor olması, ara verme anlamına gelmez ve Bağ-Kur'a geçmeyi gerektirmez. Zira burada 'ara vermek den kasıt, işverenle çalışan arasındaki hizmet akdinin sona ermesi, yani işten çıkarılmasıdır.

 

En çok mağduriyetin yaşandığı konuların başında bu SGK ve Bağ-Kur çakışmaları geliyordu, Sigortalılar, çalışma hayatında farklı statülerde çalışabilmektedir. Örneğin bir kişi  iş hayatında Bağ-Kur’lu ve devlet memurluğu yaparak çalışabileceği gibi, geçmiş dönemde SGK  ve Bağ-Kur hizmeti almış olabilir, İşte bu tür çakışma durumlarında sigortalılar ciddi bir mağduriyet yaşıyor, hatta emekliliklerinde sorunlar yaşıyorlardı.

 

 

6111 sayılı Kanunla yapılan düzenleme ile SGK ve Bağ-Kur çakışması olduğunda Bağ-Kur SGK’dan önce başlamış olsa dahi SGK çalışması başladığı anda Bağ-Kur sigortalılığı durdurularak SGK sigortalılığı başlatılması öngörülmüştür.

 

SGK tarafından bu düzenleme üzerine yapılan program ile Bağ-Kur kapsamında çalışması bulunan kişilerin işverenleri tarafından SGK’lı olarak çalıştırılmaya başladıklarının SGK’ya bildirildiği anda Bağ-Kur sigortalılığının durdurulması için talepte bulunmasına gerek kalmadan program aracılığı ile otomatik olarak SGK kapsamında çalışmaya başladığı tarihten bir gün öncesi tarihi  itibariyle Bağ-Kur sigortalılığı sona erdirilmektedir.

 

Bu düzenleme sigortalılar açısından çok önemli bir sorumluluğu ortadan kaldırmaktadır, aynı sigortalının SGK kapsamında sigortalılığın sona ermesi halinde ise, yine program aracılığı ile sigortalılığının başlatılmasına dair bilgiler, kaydedilerek sigortalının dosyasının bulunduğu  müdürlüğün ekranında görüntülenerek tek bir tuşa basmak suretiyle,  Bağ-Kur kapsamında sigortalılık yeniden başlatılmaktadır.

 

Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Tarikat üyesi eşini satırla öldürdü24 Eylül 2017 Pazar 17:16
 • Balık tezgahlarında palamut 5 liraya düştü24 Eylül 2017 Pazar 17:14
 • TSK mensuplarına Bylock operasyonu!24 Eylül 2017 Pazar 12:52
 • Minibüsü karıştıran taciz!24 Eylül 2017 Pazar 11:18
 • Jetler bomba yağdırdı!24 Eylül 2017 Pazar 11:14
 • Temizlik işçisi öldü, babası isyan etti24 Eylül 2017 Pazar 11:10
 • Sağanak yağış geliyor...24 Eylül 2017 Pazar 11:08
 • Operasyon tamamlandı24 Eylül 2017 Pazar 11:07
 • Meclis'te sürpriz zirve!24 Eylül 2017 Pazar 10:52
 • Şehit askeri 10 bin kişi uğurladı24 Eylül 2017 Pazar 10:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.