• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 23 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C

‘II. Abdülhamit’i anlayıp, anlatmalıyız’

‘II. Abdülhamit’i anlayıp, anlatmalıyız’
İşte detaylar...

Ortahisar Belediyesi’nin düzenlediği ‘II. Abdülhamit’i Anlamak’ konulu panelde konuşan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “II. Abdülhamit son dönem Osmanlı padişahlarının en önemlisi ve en yeteneklisidir. Tarih kitaplarında 1980’li yıllara kadar Abdülhamit Han’dan Kızıl Sultan olarak bahsedilmesi büyük bir hatadır.  Kızıl Sultan yakıştırması Fransız bir akademisyenin kitabında Abdülhamit’ten ‘SoultaniRouje’ diye bahsetmesiyle ortaya çıktı. Abdülhamit’e düşman çevreler tarafından da bu kelime Kızıl Sultan olarak Türkçe’ye tercüme edildi ve uzun yıllar haksız bir şekilde kullanıldı.” dedi.

 

Ortahisar Belediyesi’nin düzenlediği sunuculuğunu televizyoncu Pelin Çift'in yaptığı Abdühamit Han'ın 4. kuşak torunları olan Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu ve Orhan Osmanoğlu ile Tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'in konuşmacı olarak katıldığı 'Abdülhamit'i Anlamak' konulu konferans Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.Panele, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş, Kadın Kolları Başkanı Bahar Ayvazoğlu’nun yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.  Salonun dolması sonucu bazı katılımcılar programı ayakta izlemek zorunda kaldı.

 

TRABZON TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç Trabzon’un üç cihan padişahına ev sahipliği yapan bir şehir olarak her zaman tarihine sahip çıktığını söyledi. Bugünkü panelde amaçlarının, Sultan II. Abdülhamit Han’ı anmak, anlamak ve anlatmak olduğunu belirten Başkan Genç, “Çok kritik süreçten geçtiğimiz bugünleri anlamak için geçtiğimiz yüzyılı çok iyi bilmek lazım. Çok kısaca ifade etmek isterim ki ‘Kanla aldığımız toprağı parayla satmayız diyen II. Abdülhamit Han’ı anlayacağız bugün. Filistin’i ziyaretimde orada karşılaştığım bir Filistinli bana Osmanlı’nın bütün borçlarını kapatmak pahasına Abdülhamit Han bu toprakları vermedi ama nihayetinde bu topraklar kaybedildi. Bu toprakları kaybeden bizler değil, Türklerdir. Ne olur bu topraklara sahip çıkın. Biz Trabzon’u fetheden Fatih’in torunlarını Trabzon’un fethinin 555. yıldönümünde de tekrar burada ağırlamak istiyoruz inşallah. Ve çok değerli Abdülkerim Harun Osmanoğlu, Orhan Osmanoğlu ve Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu Efendi, Pelin Çift Hanımefendi’ye,ve siz değerli katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

HAİN OLARAK ANLATILDI

 

Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu Abdülhamit’in torunu olmanın gurunu yaşadıklarını belirterek amaçlarının II. Abdülhamit Han’ın genç nesillere doğru bir şekilde anlatmak olduğunu kaydederek, “II. Abdülhamit Han’ın torunu olmanın ilk sıkıntısını ilkokulda görmüştüm. Öğretmenim bana bir vatan haininin torunusun demişti.  Tabi bunlarla başlayarak o dönemde sıkıntılı günler geçirmiştik. Evde dedemizi bize anlatırlardı. Okulda ise farklı anlatırlardı. O nedenle benim tarih derslerim hep sıfırdı.” sözlerine yer verdi.

 

ABDÜLHAMİT’TEN SONRA İMPARATORLUK YIKILDI

 

Sunucu Pelin Çift’in Abdülhamit ile ilgili sorulara cevap veren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil,  Osmanlı padişahlarının ve II. Abdülhamit’in niçin Hac’a gitmedi ile ilgili sorusuna şu şekilde cevap verdi: Padişahlar devamlı cihat meydanındadır. Padişahların sarayı cihat meydanı olarak kabul edilir. Devamlı cihatla meşgul olan birinin Hac’a gitmesi zordur. İslâm’da bir saat adaletle hükmetmek 60 yıllık ibadete bedeldir diye kabul edilir. Ama Hac kendi şahsi görevidir. Milletin işleriyle uğraşmak, adaletle hükmetmek Hac kadar önemlidir. O günkü şartlarda 6-7 aylık bir sürenin geçeceği düşünüldüğünde padişahın Haç ibadetini yapması zordur. Âlimlerin bu konularda fetvaları vardır. O nedenle padişahlara Hac gerekmez. Bu konuda padişahların dini noktalarını kısıtlayıcı ulemadır. Devleti yönetmek Hac’a gitmekten daha önemlidir. Nitekim II. Osman Hac’a gideceği zaman fitne çıkıyor. Şeyhülislam ve Devrin en büyük âlimi Aziz Mahmud Hüdai yapma sultanım diyor. Nitekim fitne çıkıyor. Ve bu fitnenin neticesinde II. Osman hayatını kaybediyor. Sürekli cihat işleri ile meşgul oldukları için savaş sırasında haç zamanı geldi, ben Hac’a gideyim deme lüksleri yok.

 

Osmanlı’da modern manada bütün müesseselerin (okullar, hastaneler, fabrikalar) kurucusunun II. Abdülhamit Han olduğunu kaydeden Şimşirgil, hafiyelik teşkilatını kurduğu için çok eleştirilen II. Abdülhamit Han’ın 7 milyon km’lik Osmanlı İmparatorluğu’nda başta İngilizler olmak üzere diğer düşman devletlere karşı bu teşkilatı kurmasının zorunluluk olduğuna vurgu yaparak, “Hafiyelik teşkilatı da böyledir. Aslında hafiyelik teşkilatı dediğimiz şey bugünkü istihbarat teşkilatıdır. O dönemde İngilizlerin, Amerikalıların da istihbaratı var. Osmanlı 7 milyon km’lik bir alandan oluşuyordu. Bu toprakları kontrol etmek gerçekten zordu ve böyle bir teşkilata ihtiyacı vardı.” sözlerine yer verdi.

 

“Biz kızıl Sultan lafını 1980’lere kadar kitaplarda okuduk. Bir Fransız akademi üyesi kitabında ‘SoultanıRouj’  diye bir ifade yazdı. Bizimkilerde onu Kızıl Sultan diye çevirdi. Bunun 1980’lere kadar okullarda böyle okutulması çok büyük bir hatadır. Aslında modern manada bütün mekteplerimizi Abdülhamit Han’a borçluyuz. Abdülhamit düştüğü zaman Yıldız Sarayı’nı yağmaladılar. Bir tek mobilya aletlerine dokunmadılar. Hareket Ordusu İstanbul’a girdiği zaman Bulgar çetecileri Yıldız Sarayı’nı yağmaladı. Osmanlı’nın deprem haritası ve petrol yataklarının haritasını ilk kez II. Abdülhamit çıkartıyor. Dünyanın ilk metrolarından birini yaptırıyor, ilk modern tersaneyi yaptırıyor.  İlk otomobili getirtiyor, İstanbul’un ve dünyanın birçok fotoğrafını çektiriyor. Bağdat Demir Yolu hattını kuruyor. Elektrik ve telgraf hatlarını kurduruyor.”

 

Abdülhamit Han’ın tahtan indirilmesinde Filistin meselesinin de etkili olduğunu belirten Şimşirgil, “Bunu şuradan anlayabiliriz.  Abdülhamit’e tahtan indirildiğini haber vermek için Yıldız Sarayı’na Yahudi Emanuel Karasu ile Ermeni Aram Efendi gidiyor. Bunlar Filistin için korkunç paralar teklif ettiler. Ve daha sonra diyecekler ki biz milyonlarca altına alamadığımızı 240 bin altına aldık. Zira bu adamlar Abdülhamit’e Filistin topraklarını Yahudilere satması için 5 milyon altın teklif etmişlerdi. II. Abdülhamit’in tahtan indirildikten sonra söylediği ‘Benden sonra bu devleti 10 idare etsinler, 100 yıl idare ettik desinler!’ sözü ne kadar haklı olduğunu göstermiştir. Zira Sultan II. Abdülhamit tahtan indirildiği 27 Nisan 1909 yılından sonra Osmanlı İmparatorluğu da 1918 yılında işgale uğrayıp devlet yıkılmıştır.” diye konuştu. Panelin bitiminin ardından Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, panelistlere ve hanedan mensuplarına birer plaket takdim etti.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Soylu, Of'ta konuştu!23 Eylül 2017 Cumartesi 15:15
 • Fırtınalı havada kayığı ile denize açılınca...23 Eylül 2017 Cumartesi 12:46
 • Trabzon'da tünelde çalışma23 Eylül 2017 Cumartesi 10:47
 • “Yüksek İrtifada ve Buzulda Arama Kurtarma Eğitimi”23 Eylül 2017 Cumartesi 10:44
 • Onlar da operasyonlara katılıyor23 Eylül 2017 Cumartesi 09:31
 • Trabzon'da kaymakam FETÖ'den tutuklandı!22 Eylül 2017 Cuma 22:09
 • TMO bugüne kadar ne kadar fındık aldığını açıkladı22 Eylül 2017 Cuma 20:52
 • Ordu’da 6 kişi tutuklandı22 Eylül 2017 Cuma 18:06
 • Sebze yüklü kamyonet şarampole yuvarlandı22 Eylül 2017 Cuma 18:03
 • Karadenizli balıkçıların umudu o!22 Eylül 2017 Cuma 15:39
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.