• BIST 107.041
 • Altın 143,530
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526
 • Trabzon 25 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 21 °C

İletişim özgürlüğü ihlaline hukukçulardan tepki

İletişim özgürlüğü ihlaline hukukçulardan tepki
Hukukçulardan iletişim özgürlüğü ihlaline tepki yağdı.

Savcılar peşine düşmeli

Avukat Ergin Cinmen: Kişinin özel hayatının gizliliğine dokunmak suçtur. Ne şekilde yapıldı dinleme bilmiyoruz. Yazık. Deniz Baykal ve MHP’li milletvekillerinin de özel hayatı ihlal edilmişti. Devletin savcıları bu suçların peşine düşmeli. Şimdiye kadar bu suçlardan yakalananı da görmedik. Gizli dinlemelerden bahsediliyor. Kendi başlarına gelince sorun, başkasının başına gelince değil.

Hakim onayı şart

Avukat Özgür Eralp: Türk hukukunda bir kişiye ait iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması ve teknik araçlarla izlenerek ses veya görüntü kayıtlarının alınması ancak hakim onayıyla ve gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yine hakim onayına sunulmak kaydıyla Cumhuriyet Savcısı tarafından verilebilir. Dolayısıyla şartları oluşmadan yetkili makamlar tarafından onaylanmayan bu tür iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması suçtur.

Bilgisayarların IP numaralarından bu tür yasadışı dinlemeleri yapan veya servis eden kişiler tespit edilebilir. Bazı programlar ile IP adreslerinde yanlış yönlendirme yapılıyor. Bazı programlar sayesinde yüklemeyi yapan kişi IP adresini gizleyebiliyor ya da başka bir IP’den kayıtları yüklemiş gibi gösterebiliyor.

Soruşturma başlatılmalı

Hayat ve Hukuk Derneği Genel Başkanı Avukat Mehmet Kasap: Fethullah Gülen hakkında bir soruşturma yok. Soruşturma olmadığı halde dinleme yapılması özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği anlamına gelir. TCK’nın 132. ile 133. maddelerinde bu suçu işleyen kişilere 2 ila 5 yıla kadar hapis cezasının olduğu yer alıyor. Bunu yapan kişiler hakkında işlem ve soruşturma yapılmalı.

Sanal failler bulunabilir

İnternet Medyası Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Basım: Teknik olarak ses kayıtlarını servis edenler bulunabilir. Yasal sürecin başlaması ile internet şirketleri tüm bilgileri verecektir. İnternet ortamında yapılan tüm işlemler iz bırakır. Konuyla ilgili yasal süreç başladığında yüklemenin nereden yapıldığı ortaya çıkar. İnternet şirketi bunları verir. Yüklemeyi başka bir IP adresinden yapmış olsalar bile asıl yükleyen bulunabilir. Türkiye’de bu tip olayların aydınlanmamasındaki neden olayın üzerine gidilmemesi. Zaten yapan bulunmaz düşüncesinden kaynaklanıyor. Yükleme yurtdışından yapılsa bile teknik olarak bulunabilir.

İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Fikret Duran: Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. maddesi ve Anayasamızın 20 ve 22. maddeleri özel hayatın korunması ve haberleşmenin gizliliği hakkını düzenler. Hakim kararı olmaksızın bunlara dokunulamayacağını düzenlenmiştir.

Haberleşmenin gizliliği ihlal edilen kişi hakkında bir soruşturmanın varlığını gerektirir. Bu kişi hakkında soruşturma mevcut değilse, fiil suçtur ve bunun araştırılması ve cezalandırılması gerekir. Bu paralelde 2005 tarihinde yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu’muza göre hakim kararı olmadan haberleşmenin gizliliğinin ihlali ayrı, bunların kaydedilmesi ayrı, kayıtların kullanılması ayrı bir suç oluşturur. TCK bu suçların işlenmesi halinde 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Yasa koyucu, bu suçun işlenmesine kamu görevlilerini daha yakın gördüğü için kamu görevlileri tarafından işlenmesi halinde cezayı yarı oranında artırıyor.

SİCİLLERİ TEMİZ DEĞİL

Bu teşkilat, teçhizat ve teknolojik imkanlar belli kurumlar bünyesinde bulunmaktadır. Maalesef kurumlarımızın bu konularda geçmişteki sicili temiz değildir. Gizlilik ihlalinin basın yayın ya da internet üzerinden yapılması halinde cezanın artırılması öngörülmektedir. Hakim kararının ise soyut bir karar olmaktan ziyade haklı ve önemli bir gerekçeye dayandırılması lazım. Ülkemizde maalesef tehlikeli veya suçlu olduğuna inanılan kişiler hakkındaki “kendiliklerinden istihbarat toplanır, bu kişiler takip edilir, telefonları dinlenir. Bu tür bilgilerin her zaman bireylerin temel hak ve özgürlüklerini ihlal edecek biçimde kullanılma olasılığı vardır. Ortada suç yokken, sadece eğilimleri, düşünceleri dolayısıyla vatandaşları takip etmek, dinleme yapmak, fişlemek, rapor tutmak hukuka aykırıdır. Türkiye AİHM’e taraf olarak özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini korumayı taahhüt etmiştir. Mahkeme kararı olmadan istihbarat toplar, telefonlarını dinlerseniz sözleşmeye aykırılık oluşturur.

Kayıtların ilk çıktığı yer önemli

Bilişim Güvenliği Dernekği Üyesi Yusuf Uçar: Fethullah Gülen Hocaefendi’nin ses kaydını servis eden kişilerin bulunması için ilk yayımlanan siteye-yere bakılması gerekir. Bu sayede ses kayıtlarını kimler tarafından servis edildiği öğrenilebilir.

Suç teşkil eder

Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Büyükay: Ortada herhangi bir mahkeme kararı olmadan insanların iletişimlerinin, telefonlarının dinlenilmesi suç teşkil eder. Bunların kamuoyuna ifşa edilmesi de hukuka aykırıdır.
KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • BAE'den haddini aşan açıklama!25 Temmuz 2017 Salı 17:53
 • Filistin davası davamızdır25 Temmuz 2017 Salı 17:36
 • O tişörtün sırrı ortaya çıktı!25 Temmuz 2017 Salı 17:30
 • Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı TBMM’de25 Temmuz 2017 Salı 17:07
 • FETÖ'nün yeni yapılanması ortaya çıkarıldı25 Temmuz 2017 Salı 16:33
 • Bahçeli ile Davutoğlu arasında Türkeş gerilimi!25 Temmuz 2017 Salı 16:30
 • Yüksekova kaymakamına suikast girişimi25 Temmuz 2017 Salı 16:14
 • Katar, Türkiye ve ABD'den ortak tatbikat yapacak25 Temmuz 2017 Salı 15:52
 • Kapkaç anı kamerada!25 Temmuz 2017 Salı 15:47
 • Ölüm onları teğet geçti25 Temmuz 2017 Salı 15:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.