• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 21 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 7 °C

İmralı’da görüşmeler başladı!

İmralı’da görüşmeler başladı!
Başbakan Erdoğan tarafından Öcalan ile görüşmelerin yapıldığının açıklanmasının ardından...

Başbakan Erdoğan tarafından Öcalan ile görüşmelerin yapıldığının açıklanmasının ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan, DTK Eşbaşkanı Türk ve BDP'li Akat, İmralı'ya gitti. Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından heyet 15:00 sularında İstanbul’a döndü

Hükümetin başlattığı ikinci Kürt açılımı kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın İmralı görüşmelerinin hemen ertesinde DTK Eşbaşkanı Türk ve BDP'li Akat, İmralı'ya gitti. Öcalan ile görüşmelerin sürmesi bekleniyor

Demokratik açılım sürecinde, İmralı-Kandil-Oslo hattında MİT aracılığıyla temas kuran ancak müzakerelere PKK saldırıları nedeniyle son veren hükümetin öncekine oranla çok daha sessiz bir biçimde yürüttüğü ikinci müzakere döneminde, kritik bir aşamaya geçildi. Oslo sürecinin ardından Öcalan’la avukatlarının görüşmesini engelleyen, avukatlara yönelik operasyonu gerekçe göstererek yeni görüşme yapılmasına da izin vermeyen hükümetin, özellikle PKK’lıların açlık grevlerini tek bir açıklamayla bitirmesinin ardından Öcalan’la yeniden temas kurulması kararı aldığı iddia edilmişti. Öcalan’la açlık grevlerinden de önce düşük temsil düzeyiyle başlatılan temaslar, açlık grevlerinden sonra yoğunlaştı.

Fidan’la görüşme

Bu kapsamda özellikle aralık ayında, bazı MİT görevlilerinin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, Öcalan’la PKK’nın hangi koşullarda silah bırakabileceği yönünde görüşmeler başladı. Görüşmelerin belli bir olgunluk düzeyine gelmesinin ardından ailesi dışında “dışarıyla” teması olmayan Öcalan’ın görüşmek istediği BDP’lilerle ilgili bir isim listesi verdiği, bunun üzerine BDP’lilerle temasa geçildiği ifade edildi. Bu yöndeki haberler de hiçbir devlet organınca yalanlanmadı. Aynı günlerde Başbakan Erdoğan da Öcalan’la devlet yetkililerinin temasının sürdüğünü açıkladı.

BDP yönetimi de temaslar konusunda bilgilendirilip, görüşme yaptırılacağının açıklanmasının ardından olağanüstü toplantıda durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıda, görüşme yapılıp, sonuçları değerlendirilene kadar eşbaşkanlar dışında kimsenin açıklama yapmaması kararı alınırken, görüşmeyi Kürt siyasetinin en etkili isimlerinden olan ve devlet tarafından da barışçı ve uzlaşmacı kimliği nedeniyle muhatap alınan Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile Öcalan’ın eski avukatlarından olan BDP Milletvekili Ayla Akat Ata’nın yapması kararı alındı.

Türk ve Ata İmralı’da

Beklenen görüşme dün gerçekleşti. Türk ve Ata, dün 08.00 sıralarında İstanbul’dan İmralı’ya hareket etti. Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından Türk ve Ata, 15.00 sıralarında İstanbul’a döndü ve KCK davası gerekçesiyle İstanbul’da bulunan BDP’lilerle bir araya geldi. Görüşme, içeriğine yönelik öneminin yanı sıra, sembolik olarak da önem taşıyor. Yakalandığı günden bu yana BDP’li bir isimle görüşemeyen Öcalan, ilk kez BDP milletvekili sıfatını taşıyan Ata ile bir araya geldi. Öcalan, 2010’da ise vekilliği düşürülen Aysel Tuğluk ile avukatı sıfatıyla görüşmüştü. Ahmet Türk de 20 yıl aradan sonra ilk kez Öcalan’la buluştu.

Türk, 20 yıl önce, Öcalan’ın Lübnan’ın Bareliyas kasabasında ateşkes kararını açıkladığı basın toplantısına katılmıştı.

Türk ve Ata ile BDP’nin önde gelen isimleri, görüşmeden sonra detaylı açıklama yapmaktan kaçındı. Bunun, Öcalan’ın mesajlarının öncelikle PKK ile paylaşılacak olmasından kaynaklandığı ifade edildi. BDP’lilerin, devletin de bilgisiyle, Kandil ve Avrupa’daki PKK yöneticilerine görüşmenin detaylarını aktaracağı, temasların ardından yeniden İmralı’ya gitmelerinin de önceden tasarlandığı ifade edildi. 2010’da da Ahmet Türk’ün, gerekirse Kandil’e giderek silah bırakılmasına yönelik temaslarda bulunabileceği açıklamaları gündeme gelmişti.

Yol haritası

Kulislerdeki bilgilere göre, Öcalan, görüşmede, MİT mensupları ile yürüttükleri görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Devletin, özellikle PKK’nın bütünüyle silah bırakması ile sonuçlanacak bir takvim işletilmesini talep ettiğini, kendisinin de önceki çözüm önerilerini de sıralayarak, bu konuda adım atılabileceğini söylediğini aktardı. Öcalan’ın ve devletin karşılıklı şu adımların atılmasını tasarladıkları belirtildi:

- 4. yargı paketi ya da bir başka kanuni düzenleme ile terör suçlarına “şiddet eylemlerine karışma” kriteri getirilerek öncelikle KCK tutuklularının bırakılması daha sonra da eylemlere katılmayan PKK’lıların sosyal yaşama adapte edilmesinin sağlanması. “Pişmanlık” ya da “af” ifadesini içermeyen bir düzenleme yapılması.

- Yeni anayasada, Kürtler’i de memnun edecek bir vatandaşlık tanımının yer alması.

- Yeni anayasanın Türklüğü ön plana çıkartan unsurlarının değiştirilmesi.

- Yeni anayasada yerel yönetimlere geniş yetkiler tanınması.

- Bir takvime bağlı olarak Kürtçe eğitimi yerine okullarda tüm derslerin Kürtçe verilmesine olanak sağlanması.

- AB’nin de şerh konulmadan onaylanmasını istediği Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’nın imzalanması.

- İlerleyen dönemde atılan adımların geri alınmamasına yönelik güvence sağlanması.

Öcalan’ın dışarıyla teması

Öcalan’ın “özerklik” statüsüne benzer bir statü üzerinde yoğunlaştığı yol haritasının öncelikli adımının ise cezaevi koşullarının iyileştirilmesi olduğu belirtildi. İyileştirmenin “ev hapsi” ya da gündelik yaşamını rahatça sürdüreceği benzeri bir statüye kadar uzanan talepleri içerdiği ancak öncelikle istediği avukatlar ve isimlerle görüşmesinin sağlanmasını talep ettiği öğrenildi.

Bu adımlara paralel ve eşzamanlı olarak, PKK’nın önce “ateşkes” ya da “eylemsizlik” kararı almasının, süreç içerisinde silahlı unsurlarının tamamını sınır dışına taşımasının, son aşama olarak da silahların bırakılmasının hedeflendiği belirtildi.

Bu aşamada, bir yandan yasal adımlar atılırken diğer yandan komisyonlar kurularak, geçmişe yönelik hesaplaşmanın sağlanması diğer yandan silah bırakma koşullarının “resmi” olarak görüşülmesinin düşünüldüğü belirtiliyor. Daha sonra ise PKK’nın silah bırakmasının, militanlarının Türkiye’ye dönerek ceza almadan sosyal yaşama adapte edilmesinin, lider kadrosunun ise tarafsız bir ülkeye gönderilmesinin düşünüldüğü kaydediliyor. Ancak PKK’nın güvence olarak silahların ilk aşamada tarafsız bir ülkeye bırakılmasını isteyebileceği ifade ediliyor.

Ergin: İzni biz verdik

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ahmet Türk ile Ayla Akat Ata’nın Öcalan ile İmralı’da yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, “Görüşme iznini biz verdik” dedi. Ergin, şunları kaydetti: “Bu görüşme talebine izin verilirken bu süreçten ülke adına millet adına bir yarar mütalaa edilmiştir. Şayet arzu edilen istikamette süreç gelişir ise bu hadiseler de gelişerek devam edilebilecektir ama aksi takdirde bu sürecin, yapılan bu görüşmenin farklı noktalara çekilmesi, istismar edilmesi, yanlış amaçlar için kullanılması halinde ise bunun devamı gelmeyecektir, tabii olarak.”

Sakık: Fidan’a helal olsun

A Haber televizyonunda soruları yanıtlayan BDP Milletvekili Sırrı Sakık, İmralı’yla yapılan müzakereleri çok önemsediklerini belirterek, “MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a biz de ‘helal olsun’ diyoruz” dedi. Sakık, “Aslında Kürt sorunu sadece bir istihbarat sorunu, bir asayiş sorunu değil. Bunun içinde devletin kurumları da olabilir, görüşmeleri sürdürebilirler. Geçmişten bugüne bu görüşmelerden kaçan siyasi iktidarlar, yani buradan büyük rantlar elde ederek siyasal olarak var olabilmek için bu görüşmelerin önünü tıkamaya çalıştılar. Bu görüşmeler zaman zaman yapıldı ama zamanın ruhuna, çözümün ruhuna uygun adımlar atılmadı” diye konuştu.

Talabani’ye bilgi

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Almanya’da tedavi altında bulunan Irak Devlet Başkanı Talabani’nin BDP’lilerin ziyaretiyle ilgili bilgi aldığı öğrenildi.

Fidan adada kalmadı

MİT kaynakları, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, Abdullah Öcalan'la kesintisiz görüşme yapmak için İmralı'da iki gün geçirdiği ve gece adada kaldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi. Fidan'ın, Öcalan'la aralık ayında görüştüğü yönündeki bilgiler konusunda bugüne kadar bir açıklama yapmayan kaynaklar, geceyi İmralı'da geçirerek, kesintisiz müzakere yürüttüğü yönündeki bilginin ise doğru olmadığını kaydetti.

Demirtaş: Olumlu geçti

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, dün görüşmeyle ilgili açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi. Demirtaş, görüşmenin olumlu geçtiğini de vurguladı. Genel olarak, sadece görüşme yapılmasının bile “olumlu” olduğu yorumları yapılırken, kulislerde, önceki sürecin aksine tüm tarafların temkinli ve dikkatli olduğu, atılacak adımları bütün yönleriyle değerlendirmeyi uygun buldukları belirtiliyor.


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TSK tatbikatın seviyesini yükseltti23 Eylül 2017 Cumartesi 12:58
 • Kuzey Irak'tan saldırı!23 Eylül 2017 Cumartesi 12:56
 • Çalışanlar dikkat!23 Eylül 2017 Cumartesi 12:34
 • İçişleri Bakanlığı açıkladı!23 Eylül 2017 Cumartesi 12:11
 • Sayıştaylar 'F-35' için Türkiye'de toplandı23 Eylül 2017 Cumartesi 11:44
 • Irak Genelkurmay Başkanı Ankara'da23 Eylül 2017 Cumartesi 11:33
 • TSK'dan Kuzey Irak'a hava harekatı!23 Eylül 2017 Cumartesi 10:17
 • Erdoğan İran'a gidecek23 Eylül 2017 Cumartesi 10:14
 • Flaş iddia!23 Eylül 2017 Cumartesi 09:53
 • Kerkük’te Türkçe boykot afişleri23 Eylül 2017 Cumartesi 09:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.