• BIST 105.964
 • Altın 163,466
 • Dolar 3,9349
 • Euro 4,6413
 • Trabzon 8 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 1 °C
 • Çalımbay onları düşünmüyor onların yerine takviye istiyor!
 • Konyaspor iki futbolcu için Trabzon'un kapısını çaldı!
 • Çalımbay'ın isteğine çözüm aranıyor...
 • Çalımbay onları düşünmüyor onların yerine takviye istiyor!
 • Konyaspor iki futbolcu için Trabzon'un kapısını çaldı!
 • Çalımbay'ın isteğine çözüm aranıyor...

'İzmir' iddianamesi kabul edildi!

'İzmir' iddianamesi kabul edildi!
397 Yıl Hapis Cezası...

İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianemede, 1 numaralı sanık olarak yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında 34 ayrı suçtan toplam 397 yıl hapis cezası istendi.


İki numaralı sanık Genel Sekreter tutuklu Pervin Şenel Genç için 261, üç numaralı tutuksuz sanık Sait Ersu Hızır için 123 yıl hapis cezası istendi.

İddianameye göre, Genç’in de aralarında bulunduğu 29’u tutuklu 130 sanık hakkında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, örgüte bilerek isteyerek yardım etme, örgütün faaliyeti kapsamında çok sayıda ihaleye fesat karıştırma, ihalelerde baskı cebir tehdit uygulama, edimin ifasına fesat karıştırma, haksız menfaat temin etme, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, belgelerde sahtecilik, suçu ve suçluları gizleme' suçlarından 6 ile 397 yıl arasında hapis cezası istendi.

 

10 KLASÖR, 324 SAYFA

 

Savcı Çengil tarafından hazırlanan 10 klasör 324 sayfadan oluşan iddianamede, mağdurların Mete Atilla Kırdar, Fatih Yadoğlu, müştekiler Cevhari Cem Kiraz ve Kazım Aydın olduğu belirtildi, sanıklar arasındaki TAPE’ler de delil olarak sunuldu.

 

2011 YILI VE ÖNCESİ

 

İşlenen suçların 2011 yılı ve öncesi olduğuna değinen Savcı Çengil, projeli soruşturma kapsamında, ilk aşamada 02.05.2011 tarihinde yapılan operasyonla bir kısım şüphelilerin yakalanıp gözaltına alındığını, suça konu kanıtların büyük kısmına el konulduğunu, şüpheliler Pervin Şenel Genç, Hulusi Gülşen ve Hakan Say’ın suç örgütünü yönetmek, örgütün faaliyeti kapsamında ihalelere fesat karıştırmak suçlarından tutuklandığını, diğer 14 şüphelinin ise suç örgütüne üye olmak, ihaleye fesat karıştırmak veya sahtecilik suretiyle kurumu zarara uğratmak suçlarından tutuklandıklarını, el konulan ihale, edimin ifasına fesat karıştırma dosyaları ile sahtecilik iddialarına konu belge ve dökümanlar üzerinden bilirkişi incelemelerinin yaptırıldığı, inceleme aşamasında irtibat nedeniyle bir kısım soruşturma dosyalarının mevcut soruşturma dosyası ile birleştirildiğini belirtti. Çengil, bilirkişi raporlarının haricinde, müşteki ve mağdurların şikayetlerine de tek tek yer verildi.

 

ÖRGÜTÜN YAPISI VE SUÇLAMALAR

 

İddianamede, örgüt yapısı da tek tek değerlendirildi. Tespitlere göre, İzmir Büyükşenir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, örgüt lideri konumunda olduğu, yöneticilere emir talimatlar verdiği, Çankaya katlı otoparkın kiraya verilmesi, 750 yeni durak yapımı ve kiraya verilmesi, Buca Toplu Konut ihalelerine fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma eylemleri, İZFAŞ'a yaptırılan usulsüz ödemeler ile Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in odasından ele geçen Belediye Teftiş Kurulunun hazırladığı raporda tespit edilen, halen soruşturması devam eden usulsüzlükleri örtbas etmesi, işlem yaptırmaması eylemlerine bizzat katılması ve örgüt yöneticilerinin katıldıkları diğer eylemlerin kaydedilen telefon görüşmeleri ile ortam dinleme ve görüntülerinden örgüt üyeleri ile arasındaki örgütsel irtibatın ortaya çıktığı kaydedildi. Başkan Kocaoğlu’nun, Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç ve bazı kişilerle yaptığı telefon görüşmelerinin kayıtları da kendisiyle ilgili değerlendirmeye ışık tutması için iddianameye konuldu.

 

FATURALANDIRILMA İŞLEMLERİNİ YAPIYORDU

 

Grand Plaza A.Ş. Eski Genel Müdürü Reha Pekerten’in, Pervin Şenel Genç’in örgütünün üyesi olduğu, yapılan yolsuzlukların faturalandırılması işlemlerinde etkili rol aldığı, öğretmenler gününde dağıtılmak üzere atkı ve şal alımı, 50 ton mandalinanın şirkete ödetilmesi olaylarına katıldığı, telefon görüşmeleriyle de suç işleme iradesi ve örgütsel irtibatını ortaya koyduğu dile getirildi.

 

ALİ SÜHA SABUKTAY

 

İZENERJİ Genel Müdürü olarak görev yapan Sabuktay’ın, Aliağa Menderes Banliyö hattı sisteminin kentte yaşayanlara 90 saniyelik film ile 32 sinema salonunda tanıtılması ihalesine fesat karıştırdığı, Şevval Sam konseri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nca gerçekleştirilen tanıtım için çekilen fotoğrafların masaüstü reklam filmine dönüştürülmesi hizmet alım ihalelerine fesat karıştırdığı iddia edildi.

 

HAYDAR BALLI

 

Grand Plaza A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ballı’nın, yolsuzlukların faturalandırılması işlemlerinin yapılmasında rol aldığı, seçim bürolarına gönderilen kumanyalar, öğretmenler gününde dağıtılan atkı ve şal ihalelerine fesat karıştırdığı ileri sürüldü.

 

HÜSEYİN KIRMIZI, ERHAN BEY, TÜLAY AZERİ, LEVENT İŞLER VE SELÇUK SAVCI

 

Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı Tülay Azeri’nin, Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nden yapılan usulsüz harcamalar, Sheraton Oteli’den yapılan usulsüz harcamalara katıldığı, Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey , İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı ve Emlak Yönetimi Daire Başkanı Selçuk Savcı’nın, Çankaya Katlı Otopark İhalesi’ne fesat karıştırılmasının yanısıda, atkı, şal ve reklam filmleri ihalesine fesat karıştırdığı ileri sürüldü. Kırmızı’nın, ihaleyle ilgili, “Ya da dövecez adamları" dediği şeklindeki telefon konuşması da yer aldı.

 

ÖZTÜRK KURT

 

İZENERJİ çalışanı Kurt’un, banliyö ulaşım sisteminin vatandaşlara tanıtılması, toplu ulaşımın özendirilerek tasarruf ve çevre kirliliğinin azaltılması amaçlı filmlerin senaryosunun hazırlanması, yapılması ve teslimiyle ilgili ihaleye fesat karıştırdığı, Kazım Murat Aydın’ı engellemeye çalıştığı, tehdit olaylarına karıştığı iddia edildi.

 

HAKAN SAY, ÖMER DEVRİM ERGİN, HARUN ARSLAN

 

Üç kişinin, Ersu Hızır’la hareket ettiği, yerine gelen Pervin Şenel Genç’le faaliyetlerine devam ettikleri, organizasyon firmaları aracılığıyla ihalelere katıldıkları, gizli anlaşmalar yaptıkları, kurum görevlileriyle irtibat kurup gizli bilgilere ulaştıkları iddia edildi.

 

PINAR ÇALIŞKAN

 

Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı çalışanı Çalışkan’ın, banliyö tanıtım film ve Balkan halk dansları festivali hizmet alım ihalelerine iştirak ederek suç işleme iradesini ortaya koyduğu kaydedildi.

 

ATA KARATAŞ, SEDAT SAKUR, OKTAY SAKUR, MUSTAFA ÇAKAR

 

Hakan Say’la ortaklığından ayrılan Ata Karataş’ın Sedat ve Oktay Sakur ile birlikte iki firma kurduğu, kültür sanat hizmet alımlarındaki ihalelerin hep bu firmalara verildiği, gizli anlaşmalar yaptıkları, kurum görevlileriyle irtibat kurup gizli bilgilere ulaştıkları iddia edildi.

 

ALAETTİN ERASLAN

 

Aysa firması yetkilisi olan Erarslan’ın, kültür sanat ihalelerinde haksız yollara başvurduğu kaydedildi.

 

SERPİL BARAN

 

Genel Sekreter Yardımcısı Baran’ın, yine fotoğraf çekimi ve tanıtım filmi hizmet alımı ihalelerine fesat karıştırdığı ileri sürüldü.

 

SERPİL KESKİN, MEHMET SAYAR, MURAT ÖZEL

 

Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Hizmet Alımları Şube Müdürü Mehmet Sayar, Kültür Daire Başkanı Murat Özel’in, yine, banliyö ulaşım sisteminin vatandaşlara tanıtılması, toplu ulaşımın özendirilerek tasarruf ve çevre kirliliğinin azaltılması amacıyla reklam filmi hizmet alımı, öğretmenler gününde atkı, şal dağıtılması ve balkan halk dansları festivali ihalelerine fesat karıştırdıkları ileri sürüldü. Kültür Daire Eski Başkanı Abdulhalim Cumhur Yazıcı ve ailesinin de, Çeşme’deki bir otelde konaklama ücretinin de, belediyeden ihale alan bir firma tarafından karşılandığı ortaya çıkarıldı.

 

RESMİYETTE GÖREVİ YOK

 

Pervin Şenel Genç’in kardeşi Nagihan Genç’in, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 2011 yşılında gerçekleştirilicek konser organizasyonu hizmeti alımları ihalesinde gizli bilgileri firma görevlilerine aktardığı, bu sanat merkezinde resmiyette hiçbir görevi olmamasına rağmen buranın müdürü olarak çalıştığını beyan ettiği açıklandı.

 

ZEKİ KARATAY

 

Protokol Müdürü Zeki Karatay’ın, Şevval Sam konseri ihalesinde, konserin örgüt mensuplarına yaptırılmasını sağladığı, otel konaklama ücretinin ödenmesi eylemine iştirak ettiği belirtildi.

 

BİLGİSAYARINDAN GİZLİ ASKERİ BELGE ÇIKMIŞ

 

Akçaabat isimli köftecinin sahibi Pervanlar’ın, İBB Spor Kulübü’nden bir kısım yapım ve tadilat işlerini aldığı, Pervin Şenel Genç ile yakın ilişki kurduğu, Genç’in gizli hesaptan Pervanlar’a gerçek dışı faturalarla ödeme yaptırdığı, bilgisayarından çıkan gizli askeri bilgilerle ilgili de incelemenin devam ettiği kaydedildi.

 

FATMA IŞIK ÇELİKOĞLU

 

Çelikoğlu’nun balkan halk dansları festivali hizmet alım ihalelerine ve Buca toplu konut yapım ihalelerine fesat karıştırdığı iddia edildi.

 

ZELİHA GÜL ŞENER

 

İZDENİZ VE İZULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Gül Şener’in, Buca tophlu konut yapımındaki ve 750 durak ihalesine fesat karıştırdığı ileri sürüldü.

 

CAFER KONCA

 

Sendikacı Konca’nın, işe alım ihalelerine fesat karıştırdığı, ihaleye firmeşye çalışan bazı kişileri tehdit ettiği iddia edildi.

 

SAİT ERSU HIZIR

 

Hızır’ın görev yaptığı dönemde soruşturmaya başlanmaması nedeniyle dinleme, teknik takip işlemleri yapılmadığı ancak o zaman Kocaoğlu’nun suç örgütü içerisinde yönetici konumunda olduğu, kendisine bağlı örgütün Ferda Eser,İbrahim Halil Dülüloğlu, Muharrem Derbentoğlu, Fazıl Ölçer, Zeynel Canoğlu’ndan oluştuğu ileri sürüldü.

 

MUHARREM DERBENTOĞLU

 

Derbentoğlu’nun, kumanyaların seçim bürolarına ve pide dağıtımını yapan kişi olduğu belirtildi.

 

FAZIL ÖLÇER

 

Fen İşleri Daire Başkanı Ölçer’in Buca toplu konut ihalesindeki merdiven ihalesini tekrar yaparak kamu zararı oluşmasına katılan, hak edişlerde eksik yapılan iyşleri yapılmış gibi gösteren kişilerden olduğu belirtildi.

 

ZEYNEL CANOĞLU

 

İZULAŞ Eski Genel Müdürü Canoğlu’nun, Sait Ersu Hızır’ın ücret ödemeden uzun süre kullandığı şirkete ait araçlar, telefon ve bilgisayarların kullanılmasına göz yumduğu iddia ediydi.

 

İBRAHİM HALİL DÜLÜLOĞLU

 

İZULAŞ İdari İşler Koordinatörü Dülüloğlu’nun, Hızır ile arasındaki telefonların iadesiyle ilgili görüşmeler yaptığı kaydedildi.

 

NAİL YAVUZ

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nca 2009 yılında satın alınan şal ve kaşkolların, on ayrı anonim şirket adına ayrı ayrı ödeme yaptırabilmek için kasten bölünerek doğrudan temin yoluyla veya aynı kanunun hiçbir usulüne uyulmadan şalların satın aldırılması olayını organize ettiği iddia edildi.

 

FERDA ESER

 

Hızır’la birlikte hareket ettiği, eski sekreterinin bildiği yolsuzluklarla ilgili 10 bin dolar “sus parasıö verdiği iddialarını bildiği ileri sürüldü. Diğer şüphelilerin de, örgüt adına eylemlerde bulundukları, suç işledikleri iddianemede anlatıldı.

 

AYRILAN DOSYALARDA VAR

 

İddianamede, mal varlıkları, hesaplar, bazı usülsüz ödemeler gibi çeşitli konulardaki soruşturmaların devam ettiği açıklanırken, 11’i Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen’in katıldığı belirlenen toplam 26 usulsüz eylemin dosyasının ayrıldığı anlatıldı.

 

SANIKLARIN İSİMLERİ VE İDDİANAMEDE YER ALDIKLARI SIRA

 

1-Aziz Kocaoğlu

 

2-Pervin Şenel Genç (TUTUKLU)

 

3-Sait Ersu Hızır

 

4-Hilmi Özen (TUTUKLU)

 

5-Levent İşler

 

6-Serdal Selçuk Savcı (TUTUKLU)

 

7-Hüseyin Kırmızı (TUTUKLU)

 

8-Tülay Azeri (TUTUKLU)

 

9-Erhan Bey (TUTUKLU)

 

10-Ali Süha Sabuktay (TUTUKLU)

 

11-Öztürk Kurt

 

12-Serpil Keskin

 

13-Mehmet Sayar (TUTUKLU)

 

14-Pınar Çalışkan (TUTUKLU)

 

15-Serpil Baran

 

16-Cafer Konca (TUTUKLU)

 

17-Nagihan Genç

 

18-Ömer Devrim Ergin (TUTUKLU)

 

19-Hakan Say (TUTUKLU)

 

20-Fatma Işık Çelikoğlu (TUTUKLU)

 

21-Sedat Sakur (TUTUKLU)

 

22-Ata Karataş (TUTUKLU)

 

23-Cengiz Başkurt (TUTUKLU)

 

24-Abdulhalim Cumhur Yazıcı (TUTUKLU)

 

25-Alaittin Eraslan (TUTUKLU)

 

26-Zeliha Gül Şener (TUTUKLU)

 

27-Murat Özel

 

28-Zeki Karatay

 

29-Haydar Ballı

 

30-Harun Arslan

 

31-Ünsal Pervanlar

 

32-Reha Pekerten

 

33-Fazıl Ölçer

 

34-Oktay Sakur

 

35-Muharrem Derbentoğulları (TUTUKLU)

 

36-Nail Yavuz

 

37-Ferda Eser

 

38-Zeynel Canol

 

39-İbrahim Halil Dülüloğlu

 

40-Mustafa Güven Ağar

 

41-Gültekin Avkıran

 

42-Candan Dipli

 

43-Ahmet Gülüm

 

44-Namık Kemal Sertoğlu

 

45-Mehveş Arzu Bağdatlıoğlu

 

46-Cafer Alt (TUTUKLU)

 

47-Necip Binici (TUTUKLU)

 

48-Ercan Uçar

 

49-Yakup Yıldırım (TUTUKLU)

 

50-Memiş Sarı (TUTUKLU)

 

51-Mahmut Çelik

 

52-Ali Sakallı

 

53-Aliriza Duran

 

54-Düzgün Doğan

 

55-Güral Doğan

 

56-Ali Hepçetiner

 

57-Aziz Gün

 

58-Erol Aydın

 

59-Bilgihan Akpak

 

60-Semih Güler

 

61-Asuman Gökkaya

 

62-Tülay Tümay (TUTUKLU)

 

63-Erol Çoban

 

64-Muzaffer Köse

 

65-İsmail Yoğurtçu

 

66-Ömer Faruk Alçelik

 

67-İsmet Halim Gürsoy

 

68-Tufan Eker (TUTUKLU)

 

69-Hüseyin Ercan

 

70-Hüseyin Çalışkan

 

71-İrfan Aras

 

72-Figen Seyis

 

73-Rafet Bayam

 

74-Turgay Akkaya

 

75-Besim Gültekin

 

76-İbrahim Tuz

 

77-Pınar Tosunoğlu (Ağırbaş),

 

78-Mehmet Örs

 

79-Süleyman Sırrı Aydoğan

 

80-Şeyda Durakkoca

 

81-Zuhal Derin

 

82-Mehmet Hulusi Gülşen (TUTUKLU)

 

83-Deniz Badalı

 

84-Özgür Ozan Yılmaz

 

85-Ziya Şahin

 

86-Sema Civelek

 

87-Ahmet Şemsettin Ersöz

 

88-Ahmet Aşçıoğlu

 

89-Kanber Dönmez

 

90-Ayşen Kalpalı

 

91-Hatice Ülkü Markoviç

 

92-Şadıman Karakaş

 

93-Ersoy Bozduman

 

94-Ayşegül Türk

 

95-Sedat Baylan

 

96-Vahyettin Akyol

 

97-Bülent Cankurtaran

 

98-İbrahim Kıvılcım Zorlu

 

99-Mustafa Nafi Kaya

 

100-Ferik Faruk Boyacıoğlu (TUTUKLU)

 

101-Murat Boyacıoğlu (TUTUKLU)

 

102-Gökhan Boğazkesen (TUTUKLU)

 

103-Çağlar Haspolat

 

104-Şulehan Ulusoy (İkizgül),

 

105-Ercan Mertbilek

 

106-Faik Ahmet Akıncı

 

107-Barış Büyükgüçlü

 

108-Sevdiye Erentürk

 

109-Erkan Tiryaki

 

110-Yekta Orhan Saydam

 

111-Çağrı Çavuşoğlu

 

112-Cemal Hayati Öztürk

 

113-Ertan Koyuncu

 

114-Taşkın Aydoğan

 

115-Doğan İşleyen

 

116-Mehmet Şakir Örs

 

117-Abdullah Salkım

 

118-Semih Seval

 

119-Veysel Çıldır

 

120-Filiz Yücesoy

 

121-Gökçe Irmak Keçecigil

 

122-Mustafa Çakar

 

123-Nurittin Dingaz

 

124-Muhittin Akbulut

 

125-Yasemin Güngör

 

126-Tarık Tuncer

 

127-Utku Cihan

 

128-Nilüfer Altınkaya

 

129-İbrahim Yetmen

 

130-İsmail Korkmaz

 

Turaç TOP, Bahri KARATAŞ

Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Orkinos avlanma kotasında zafer Türklerin oldu22 Kasım 2017 Çarşamba 13:55
 • Sucuktan sinek çıktı, 3 bin TL tazminat aldı22 Kasım 2017 Çarşamba 10:04
 • RTÜK'te başkan seçimi yapılacak22 Kasım 2017 Çarşamba 10:03
 • Ticarette yeni dönem!22 Kasım 2017 Çarşamba 09:41
 • Darülacezede inanılmaz ölüm!22 Kasım 2017 Çarşamba 09:38
 • 40 ilde dev operasyon!22 Kasım 2017 Çarşamba 09:14
 • Meclis Başkanlığı kararı Resmi Gazete'de...22 Kasım 2017 Çarşamba 09:12
 • Şehit Binbaşı katilinin ismini cebinde taşıyormuş22 Kasım 2017 Çarşamba 09:11
 • PKK'yı Afrin operasyonu korkusu sardı22 Kasım 2017 Çarşamba 09:10
 • 81 ilde dev operasyon!21 Kasım 2017 Salı 22:51
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.