• BIST 105.381
  • Altın 147,241
  • Dolar 3,4893
  • Euro 4,1870
  • Trabzon 25 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 17 °C

İzmir'de gizli kamera operasyonu

İzmir'de gizli kamera operasyonu
İzmir’de bir evde askılık, kalem, gözlük görünümlü 2 bin 277 adet gizli kamera ele geçirildi. Ekipler yeni nesil kameraların bir aparatla televizyona bağlandığını ve çekilen görüntünün anında izlenebildiğini söyledi. Türkiye’de ilk kez ele geçen bu kamera

İz­mir Güm­rük Mu­ha­fa­za Ka­çak­çı­lık ve İs­tih­ba­rat Mü­dür­lü­ğü son yıl­la­rın en il­ginç ope­ras­yo­nu­na im­za at­tı. Bir de­po­ya ya­pı­lan bas­kın­da Tür­ki­ye­’ye ka­çak yol­lar­dan so­ku­lan 2 bin 277 adet giz­li ka­me­ra ele ge­çi­ril­di. Sa­at, kol düğ­me­si, ka­lem, çak­mak, as­kı­lık, anah­tar­lık, gözlük, USB ve yan­gın de­tek­tö­rü şek­lin­de­ki giz­li ka­me­ra­la­rın in­ter­net­te en çok sa­tan­lar lis­te­sin­de ol­du­ğu or­ta­ya çık­tı.

MÜHENDİS ÇIKTI

Giz­li ka­me­ra­la­rı Tür­ki­ye­’ye Çin’den kar­go yo­luy­la ge­ti­ren zan­lı H.K’nın da as­lın­da elek­trik elek­tro­nik mü­hen­di­si ol­du­ğu, ba­zı ka­me­ra­la­rın mon­ta­jı­nı evin­de yap­tı­ğı be­lir­til­di. Ekiplerin H.K’yı internetten ta­kip edip su­çüs­tü yap­tık­la­rı be­lir­til­di. Yetkililer operasyonda ele geçen yeni nesil kameraların bir aparatla televizyona bağlandığını ve çekilen görüntünün anında izlenebildiğini belirtti. Kar­şı alı­cı ti­pi denilen kameralara el konuldu. Yetkililer bu kameraların Türkiye’de ilk kez ele geçtiğini söyledi. Askılık olarak yurda sokulan kameraların nokta büyüklükteki delikten ses ve görüntü alabildiği öğrenildi.

50 LİRAYA SATILIYOR

Yetkililer in­ter­net üze­rin­den fiyatları 50-400 li­ra ara­sın­da de­ği­şen giz­li ka­me­ra­la­rdan her gün yüz­ler­ce sa­tıl­dı­ğı­nı söyledi. Operasyon sonrası H.K ve iki kişi adliyeye sevk edildi.

Pi­ya­sa de­ğe­ri 500 bin li­ra

Ele ge­çi­ri­len giz­li ka­me­ra ve din­le­me ci­haz­la­rı­nın pi­ya­sa de­ğe­ri 500 bin li­ra ola­rak be­lir­len­di.

Ka­me­ra­lar Çi­n’­den gel­miş

Operasyonda gözaltına alınan H.K. isim­li zan­lı­nın, Çi­n’­de bu­lu­nan giz­li ka­me­ra sa­tı­şı ya­pan fir­ma­lar­la gö­rüş­tü­ğü, bu fir­ma­lar­dan sa­tın al­dı­ğı kameraları Tür­ki­ye­’de­ki 19 fark­lı ad­res­le ka­çak yol­lar­dan ül­ke­ye sok­tu­ğu an­la­şıl­dı. H.K.’nın ka­mu­oyun­da çok bi­li­nen ba­zı alış ve­riş si­te­le­rin­de “tek­no­lor­d” tak­ma is­miy­le giz­li ka­me­ra sa­tı­şı yap­tı­ğı or­ta­ya çık­tı.
KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.