• BIST 106.991
 • Altın 152,004
 • Dolar 3,6781
 • Euro 4,3218
 • Trabzon 16 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 18 °C
 • Sadi Tekelioğlu'ndan bomba açıklamalar!
 • Ersun Yanal'a laf çakmaya çalıştı ama...
 • Onur Kıvrak'a şok!
 • Sadi Tekelioğlu'ndan bomba açıklamalar!
 • Ersun Yanal'a laf çakmaya çalıştı ama...
 • Onur Kıvrak'a şok!

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli vekil olamayabilir!

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli vekil olamayabilir!
İşte detaylar...

Dokunulmazlık görüşmelerinde ‘siyasetin dengelerini değiştirecek' detay. Yarınki ikinci tur oylamadan ‘Evet' çıkarsa, fezlekeleri bulunan Kılıçdaroğlu ile Bahçeli'nin durumu riske girecek.

 

TBMM Genel Kurulu'nda yarın son oylaması yapılacak Anayasa değişikliği teklifiyle, dokunulmazlığı kaldırılacak milletvekillerinin siyasi hayatı risk altına girecek. Hakkında fezleke bulunan 138 milletvekilinden 1 yıl veya daha fazla hapis cezası alanlar, en az 1 dönem milletvekili olmak için başvuramayacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli de bu milletvekilleri arasında.

 

1 YIL HAPİS ENGEL OLUR

 

Karar.com'da yer alan habere göre; Anayasa'nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesine göre, ‘taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar' milletvekili seçilemiyor. Milletvekili Seçimi Kanunu'nda da milletvekili seçilme şartları arasında benzer hüküm yer alıyor. Kanununa göre, taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar milletvekili adayı olamıyor.

 

AFFA UĞRASALAR BİLE

 

Aynı kanunda ayrıca, affa uğramış olsalar bile, basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkum edilenlerin milletvekili olamayacağı belirtiliyor.

 

5 YIL BEKLEYECEKLER

 

Dokunulmazlığı kaldırılacak 138 milletvekili arasında parti liderleri de bulunuyor. Meclis'e gönderilen 667 fezlekeden 57'si HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, 37'si CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, 5'i ise MHP lideri Devlet Bahçeli'ye ait. Kılıçdaroğlu ile Bahçeli hakkında düzenlenen fezlekelerin önemli bir bölümü "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten. Tasarı yasallaşırsa Kılıçdaroğlu ayrıca Başkanlık sistemine yönelik "Kan dökmeden Anayasa olmaz" sözünden dolayı yargılanacak. TCK'nın 299. maddesine göre bu suçun cezası 1 ila 4 yıl hapis cezası. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, yargılandıkları davalardan birinden 1 yıldan fazla ceza alırsa Anayasa'nın 76. maddesi hükmünce bir sonraki seçimlerde milletvekili adayı olamayacak. Adli Sicil Kanunu'nun 9. maddesine göre ise cezanın infaz edilmesinden 5 yıl sonra adli sicil kayıtları silinebiliyor. Bahçeli, Kılıçdaroğlu ile benzer suçlardan yargılanıp ceza alan milletvekilleri ancak bu sürenin sonunda yeniden seçimlerde aday olabiliyor.

 

MADDE 76

 

"En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler."

 

HDP'LİLER ‘TERÖR'DEN

 

Terör eylemlerinden mahkum olanların yanı sıra uluslararası suçlar ile soykırım ve insanlığa karşı suç işleyenler milletvekili olamıyor. Bu hakkında ‘terör'den fezleke bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ceza alması halinde bir daha seçilemeyeceği anlamına geliyor.

 

ARA SEÇİM HESABI YAPILIYOR

 

* Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk: "Anayasa'nın 76. maddesi açık ve net. 1 yıl veya daha fazla hapis cezası alanların milletvekili seçilemeyeceğini söylüyor. Düzenleme demokrasiye ters. Yeni anayasanın provası niteliğinde, güç denemesi yapılıyor. Eğer dokunulmazlık kalkar da milletvekilleri hüküm giyerse bir daha aday olamıyor. Bu davalar çabuk görülür sonuçlanırsa belki erken seçim veya ara seçim olabilir. Ceza alacaklar seçilemeyecek, iktidarın hesabı da zaten bu; ara seçim yaptırıp kendi adayını seçtirmek."

 

1 YIL HAPİS CEZASI ALAN MİLLETVEKİLİ SEÇİLEMEZ

 

* Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tunç: "Anayasa'nın 76. maddesi hangi hallerde milletvekili olunamayacağını açıklıyor. Buna göre taksirle yani kasıt olmadan işlenen suçlar hariç herhangi bir suç nedeniyle 1 yıl hapis cezasına hüküm giyen bir daha milletvekili seçilemez. Yani milletvekillerinden biri hakaret suçundan 1 yıl hapis cezasına hüküm giyerse, bir daha milletvekili seçilemez. Tabii burada önemli olan, mahkemenin hakaret suçunun kasıtlı olarak işlendiğine karar vermesi."

 

BU YANLIŞ YOL DAHA BÜYÜK YANLIŞLARA NEDEN OLUR

 

* Anayasa Hukukçusu Prof. Ersan Şen: "1 yıl ceza alan milletvekili aday olamaz. Adnan Menderes, Kenan Evren ve İstiklal Mahkemeleri dönemlerinde olduğu gibi yanlış bir yola girildi. Bu yanlış ileride daha da büyük yanlışlara yol açabilir. İleride Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar dahil olmak üzere her siyasi için bu tür Anayasa'yı askıya alacak düzenlemelerin yolu açılabilir. Kabul olursa önce tutuklamalar ardından cezalar, sonrasında ise seçilme yasağı gündeme gelecek."

 

TÜRKİYE'DEKİ BU TABLODA HER ŞEY MÜMKÜN

 

* CHP eski Genel Sekreteri Tarhan Erdem: "Türkiye'de şahısların suçlu olup olmasına bakılmaksızın istenilen her yönde mahkemelerden karar çıkarılabilir. Her şeyimiz kanun dışı. Bunun için yasaya, Anayasa'ya ihtiyaç da yok, gerek de yok. Türkiye'de yargıdan bir ceza almanız için suç işlemeniz gerekmiyor. Liderler bu noktadan hareketle her türlü cezayı alabilir. 1 yıldan fazla ceza almaları için de, yargı tarafından birçok gerekçe bulunabilir. "

 

GÖRÜŞMELERİN SONUNA KADAR KALACAK MISINIZ?

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in önceki gece dokunulmazlkların kaldırılmasını öngeren Anayasa değişikliğinin oylamasında MHP lideri Devlet Bahçeli ile başbaşa samimi pozlar vermesi dikkat çekti. Dün de ikilinin aralarında ne konuştuğu ortaya çıktı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın fotoğraf için "İnsani ve medeni bir tavırdan ibarettir" diye yorum yaptı. Türkeş'in hal hatır sorduğunu söyleyen Yalçın "Ne olursa olsun geçmişte yakın diyalogları var. Görüşmelerin sonuna kadar kalacak mısınız" sorusunun gülüşmelere neden olduğunu aktardı.

 

AK PARTİ'İNİN HATIRA FOTOĞRAFINI CHP'Lİ ÇEKTİ

 

TBMM Genel Kurulu'nda dokunulmazlık teklifinin ikinci maddesinin oy kullanma işlemi esnasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Partili vekillerin hatıra fotoğrafını CHP'li Barış Yarkadaş çekti. Dokunulmazlıklarla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde ikinci maddenin oy kullanma işlemi esnasında Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Partili milletvekilleri ile birlikte oy kullandı. Davutoğlu ve AK Partili vekiller hatıra fotoğrafı çektirmek isteyince gazeteci olan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş devreye girerek, Davutoğlu ve AK Partili vekillerin fotoğrafını çekti.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CHP'de istifa şoku!15 Eylül 2017 Cuma 21:30
 • Oğlu atanmayınca Ankara’nın atadığı başkanı küçümseyerek sorguladı!08 Eylül 2017 Cuma 20:57
 • CHP'de İstanbul adaylığı için 2 sürpriz isim05 Eylül 2017 Salı 09:30
 • Koray Aydın ayrılıyor21 Ağustos 2017 Pazartesi 10:26
 • AK Parti'de kongreler için ilke kararları alındı13 Ağustos 2017 Pazar 15:43
 • MHP'de Meral Akşener için 625 istifa02 Ağustos 2017 Çarşamba 09:13
 • AK Parti'de yeni dönem!30 Temmuz 2017 Pazar 13:13
 • Trabzon kaç vekil çıkaracak?27 Temmuz 2017 Perşembe 11:15
 • Bahçeli bu sefer eşofmanla görüntülendi24 Temmuz 2017 Pazartesi 10:53
 • MHP İlçe Teşkilatında 25 istifa!17 Temmuz 2017 Pazartesi 19:57
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.