banner238
banner264

KIRILAN KOL DEĞİL!


HAYRETTİN HACISALİHOĞLU

HAYRETTİN HACISALİHOĞLU

07 Eylül 2012, 17:33

Doğru, tek örnek olmasa da asbaşkanlıktan ayrıldıktan sonra yorum yazmak alışılagelmiş bir tutum değil. Bu nedenle bazı kişilerce yadırganması da  normal..


Ancak bir çok kişibilmese de ben, spor yorumu yazmaya Av. Ali Kemal Yılmaz beyin BAYRAK gazetesinde taa lise yıllarımda başladım. Sonrasında da dönem dönem çeşitli gazetelerde yazmaya devam ettim. 
Yazılarımı ilgiyle takip eden, takdirlerini ileten bir kesim olduğu gibi, “ne gereği var niçin kulübü karıştırıyorsun?” diye söylenenler de var. Diğer bir başka kesim ise yazdıklarımı bırakın yorumlamayı, daha bir satırını okumadan tenkit eden şartlanmışlar. Bunlara diyeceğim hiç birşey yok, olamaz da, konu dışı.

Bence insanlar taraf olabilirler, hatta olmalılar da. Ama ne körü körüne, kuruma zarar verecek tarzda, ne de her ne sebeple olursa olsun, zarar verenlere destek verecek şekilde! 

***

Şu hususun bilinmesini isterim ki köprülerin atılmasına salt neden birlikteliğin sonlanması değildir. Zaten gelişmelere bir göz atarsanız, bunu çok net de fark edebilirsiniz. Ayrıldığım günün sabahı, büyük uğraşlarla kulübe kazandırdığımız yat limanı ve yayla tesislerinin devredilmesi. İngiltere talimatıyla ilkel bir şekilde, tekrar çöplüğe dönüştürülen sebze ve meyve bahçesi, yok fiyatına satılan kayık, bedava verilen 4 inek. Kapatılmasından son anda cayılan, ara takım 1461.Sonra gazetelere aleyhimde yazdırılan "çiflik", "Azizin arkasındakiler", “etik olmayan Almanya seyahati" gibi yalan, karalama haberler. Sırf ben işe aldığım için görevlerine son verilen yetenekli birçok masum eleman. Kulüpten koparılan bir yığın milli oyuncu. Yapılan yanlış transferler. Borsada yeniden borçlanma faaliyeti. Yasal olmayan divan kurulu, anlaşılamaz şekilde avukatlara ödenen milyon dolarlar… İnkar edilen kulüpler birliği kararında ki imza. Federasyon seçimlerinde ki akıl almaz destek. Şike sürecindeki yalan,yanlış beyanatlar. Kayıp teneke kupa… Sorarım size bunlar kimlerin marifeti? Siz bunlardan rahatsızlık duymadınız mı? İsyan etmediniz mi? 

Yanlış bir değerlendirme yapılmasını istemem. Ben bu güne kadar dün dündür bugün bugündür şeklinde hiç düşünmedim ve bu düşünceyi hiç de benimsemedim. Bazıların söylediği "birlikteyken iyi idi şimdi kötü mü oldu?" söylemi ise yalnızca konuyu saptırır ve yanlışların üstünü örten bir demagoji olur. Geçmişte yanlışları engelleme imkanım ve ortamım vardı. O zaman söylenecekleri, yapılacak engellemeyi fazlasıyla yaptığımı birlikte görev yaptığım kişiler gayet iyi bilirler. Buna rağmen geçmişle ilgili yanlış bulunan ne varsa tümünün sorumluluğunu sırtlanırım. Başarılar onların suçlamalar benim olsun. Ancak bunlara takılı kalmak bugün olan yanlışları mazur göstermez, devamını da engellemez.
Onun için değerlendirilecek asıl konu yazdıklarımın, söylediklerimin bir intikam duygusu taşıyıp taşımadığı, yanlış mı, yalan mı olup olmadığı olmalı. Özel konuşmaları yansıtan, kişilerin mahremiyetini sızdıran, kulübün sırlarını ifşa eden, en önemlisi de kuruma zarar veren bir davranış biçimi mi asıl ona bakın? Bazıları hiç korkmasın, tedirgin de olmasın, iki ay sonra yine bayram var, yine reklam gelir!
O DÖNEM KULÜBÜN TEKRAR TOPARLANMASI VE BÜYÜMESİ İÇİN BAZILARINI O KADAR YÜCELTTİK Kİ KENDİLERİDE BUNA İNANDI. ŞİMDİ İSE YAPILAN YANLIŞLARA İNSANLAR İNANAMIYOR, GÖRMEMEZLİKTEN GELİYOR, GÖRMEK İSTEMİYOR. PROBLEM BURADA!

**

Ne gariptir ki bazı dostlar bile zaman zaman “boş yere kötü oluyorsun, niye uğraşırsın bu işlerle, yıpranıyorsun, sana zarar veriyor ya da boş ver” şeklinde salık veriyorlar.Yani özetle “YAZMA” diyorlar. 
Belki haklılar da. Günümüzde, bir riyakarlık yansıması olan "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" sözü bir tedbir ya da akıllılık ifadesi olarak toplumumuzda değer buluyorsa, haklılar tabi.

Yanlışları fark etmesine rağmen sessiz kalan, suya sabuna dokunmayan, bildiklerini içine atan, tepki göstermeyenler, toplumumuzda "AĞIR BAŞLI" olarak takdir ediliyor.

Oysa benim bundan sonrası için ne kendim ne de bir başkası ile ilgili hiç bir görev düşüncem yok. Ne de bir seçim kuşkum, ya da hoş görünmek gibi bir kaygım. Ayrıca bu ortamlarda bile doğru bildiğimi uyguladığımı ve söylediğimi en iyi beni tanıyanlar bilirler.. Bu gün de yalnızca yaşadıklarımı, bildiklerimi, naçizane tecrübelerimi, zararlı gördüklerimi yansıtmaya çalışıyorum. Bunları doğru bulanlar içinden alır, bulmayanlar dudak büker gazetenin sahifesini çevirir olur biter.
Ben benim gibi davranmayanlar hain, yanlış yapıyor, kabahatlidir demiyorum. Hiç kimseyi de suçlamıyorum..Tarz meselesi.Ama bana da bu anlayışın gösterilmesini beklerim. Acaba diyorum bazıları, bunca emek verdiğimiz kulübün göz göre göre çökmesine seyirci kalsam, daha iyi yapmış olduğumu mu düşünürler?

Bizden de alışılagelmiş tarzda kapı arkalarında, köşe başlarında, dükkan çatılarında dedikodu yapıp, yerden yere vurduğumuz kişilerle karşılaşınca " gardaşım seni çok özledim, görüşelim" diyenlerden mi olmamız beklenir? Yok biz böyle olmadık, olamadık, sanırım olamayız da.....

Hani camiamızda yaygın bir görüş vardır ya; "kol kırılır yen içinde kalır. Kulübün ali menfaatleri için ses çıkarmayalım!" diye… Arkadaşlar, bu kol kırılsa doğrudur da görmüyor musunuz, bu dönem önce kalbimiz, şimdi de kafamız kırılıyor. Bu durumun içine sığacağı bir yen henüz icat olmadı. Bu nedenle, bence içinde bulunduğumuz şartları çok daha iyi değerlendirerek hem konuşun, hem yazın. ÇÜNKÜ BU DÖNEM YEN İÇİNE SIĞMAZ .Son pişmanlık  fayda etmez!... 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasar kaymakcı - 5 yıl önce
sayın hacısalihoğlu mümkünse bir sonraki yazınızda takım hakkında da yorum alabilimiyiz. bu takım ile başarı yakalanabilir mi? bu kadar yalnış yabancı transferi nasıl yapıldı?
Avatar
tturkmen - 5 yıl önce
madem spor yorumu yapmaya lise yıllarında başladın neden başarılı olamadın?
artık trabzonspordan ayrılan trabzonsporu seven katkı yapmak isteyen kişi kendi işiyle
uğraşır yönetimden intikam almak için çeşitli entrikaların içinde yer almaz. sen kendin yazmışsın kuruma zarar verecek şekilde taraf olunmaz diye ama şu an gelinen noktada kendinle çelişiyorsun.
Avatar
komedi - 5 yıl önce
komedi ancak komedyenlerle iyi olur. trabzonspor da komedyen çok. sadri gitsin ama daha iyisinin geleceğini zannetmiyorum. siz kimsiniz ki daha iyisi çıksın. varsa bir şamil ekinci buyursunlar saygı kelimesi şamil beye hafif kalır. henüz o kelime bulunamadı. tabi trabzonlular iyiyi istemezler illa işin içine kendileri edecekler.
Avatar
yılmaz kaplan - 5 yıl önce
sayın hayrettin hacisalihoğlu gene kendınızı kurtarma pesıne dusmusunuz yazınızda.gercekte yazık..yazınızda dıyonuzkı :yazılarımı ilgiyle takip eden, takdirlerini ileten bir kesim olduğu gibi, ne gereği var niçin kulübü karıştırıyorsun?” diye söylenenler de var. diğer bir başka kesim ise yazdıklarımı bırakınyorumlamayı, daha bir satırını okumadan tenkit eden şartlanmışlar. bunlara diyeceğim hiç birşey yok, olamaz da, konu dışı.o senınn yorumların okuyup yada okumadan elsternler sana neden byle yaptıklarını hıc dusun dun mu yok nerde sen kendını kurtarma pesını dusmuusnun aynı ıkıncı adam ken yonetımde yaptıgın gıbı sayın hacısalıhh sen yonetımdeyken hangı abımızı dınledın. .senı suanada aynı gazete yazdıgın hayrettın abımız programa cagırdı sen bı kere bıle cvpp vermedınn ..programa cıkmadın ama yanda programlara cıkmaya asına olmıustun yalan mı sayın eskı yonetıcıı ılk once sen ne yaptıgına bak ondan sonra sana yorum yapanları elestr..tek gercek tarbzonspor...gene dyrm yazma
Avatar
Timur - 5 yıl önce
halisiniz,hayrettin bey.