• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 16 °C
 • Trabzonsporlu futbolcu için İspanyol kulübüyle görüşüyorlar
 • Trabzonspor’da ilginç tesadüf!
 • Onazi'den Yanal'a gönderme...
 • Trabzonsporlu futbolcu için İspanyol kulübüyle görüşüyorlar
 • Trabzonspor’da ilginç tesadüf!
 • Onazi'den Yanal'a gönderme...

LPG'de indirim Şubat 2014'te

LPG'de indirim Şubat 2014'te
Önceki gece yarısı gelen 30 kuruşluk zamla ‘ucuz yakıt’ özelliğini büyük ölçüde kaybeden LPG’de kış bitmeden indirim yapılmayacağı öğrenildi. Enerji bürokratlarına göre indirim en erken şubatta.

Fiyatı bir gecede 30 kuruş birden artan LPG’de kış bitmeden indirim görünmüyor. Enerji bürokratları ile sektör temsilcileri LPG fiyatlarının önümüzdeki yılın şubat ayından önce eski seviyelerine gelmesinin mümkün görünmediğini söylediler. Bürokratlar, doğalgazda da benzer artış baskısı oluştuğunu, ancak BOTAŞ’ın zararı üstlenmesi nedeniyle zammın piyasaya yansıtılmadığını bildirdiler.

Şubat’ı bekleyin

LPG’de yaşanan sürpriz zamma ilişkin teknik değerlendirme yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ile sektör temsilcileri, indirim için “Şubat 2014”te birleşti. BUGÜN’e bilgi veren kaynaklar, LPG’nin Türkiye’den farklı olarak dünya genelinde ısınmada daha fazla kullanılmaya başladığını, bunun yanı sıra LPG’nin kullanım alanının giderek genişlediğini belirtti. Rusya, Ukrayna ve Nor-veç gibi ülkelerde kış şartlarından dolayı hem tüketimin arttığını hem de üretimin düştüğünü belirten kaynak-lar, şubat sonrasında durumun yeniden normale dönebileceğini ifade etti.

Tüketim düşünce düzelir

Enerji bürokratları, Kuzey ülkeler kaynaklı LPG arzındaki düşüşün LPG piyasasında söz sahibi ülkelerin başında gelen Cezayir’e fiyatları yükseltme imkanı verdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Her kışa girişte enerji fiyatları doğal olarak yükselir. Ancak bu sefer biraz fazla oldu. Cezayir, arz ve talebe baktı, alternatif enerji kaynaklarını karşılaştırdı ve böyle bir fiyat belirledi. Belirlediği fiyatın piyasada tutup tutmaması tüketime bağlı. Yeni fiyatlarla dünya tüketimi önce bir miktar düşecektir. Aynı şekilde Türkiye’de de önce yüzde 6-7’ler düzeyinde bir tüketim düşüşü bekliyoruz. Düşüş daha sonra yüzde 3’lerde kalacaktır.”

30 kuruşun sinyalini verdik

Ener­ji bü­rok­rat­la­rı, dün­ya pi­ya­sa­sın­da­ki fi­yat ar­tı­şı­nın iç pi­ya­sa­ya ne dü­zey­de yan­sı­ya­ca­ğı üze­ri­ne he­sap yap­tık­la­rı­nı ve so­nuç­ta 30 ku­ruş­luk zam­ma ulaş­tık­la­rı­nı da söy­le­di. Pi­ya­sa­nın da ben­zer he­sa­bı ya­pıp ay­nı dü­zey­de ürün­le­ri­ne zam yap­tı­ğı­nı be­lir­ten bü­rok­rat­lar, “Fi­ya­tı biz de­ğil pi­ya­sa be­lir­li­yor. Biz sa­de­ce me­sa­jı ver­dik. Ma­ku­lün üze­rin­de ar­tış olur­sa ge­rek­li me­saj­lar ve­ri­lir, fır­sat­çı­lı­ğa mü­sa­ade edil­mez” de­di­ler.

Doğalgaza zam yok

Ener­ji bü­rok­rat­la­rı, ener­ji fi­yat­la­rın­da­ki zam bas­kı­sı­nın LPG ile bir­lik­te do­ğal­gaz­da ya­şan­dı­ğı­nı be­lirt­mek­le bir­lik­te ben­zer zam­mın do­ğal­gaz­da ya­şan­ma­ya­ca­ğı­nı söy­le­di. Bü­rok­rat­lar, “LPG fi­yat­la­rı ser­best pi­ya­sa­da olu­şu­yor. Do­ğal­gaz­da ise iç pi­ya­sa­da fi­ya­tı BO­TAŞ be­lir­li­yor. Yurtdı­şın­da fi­yat­lar yük­sel­se de BO­TAŞ za­rar ya­zıp zam­mı va­tan­da­şa yan­sıt­mı­yor. Şu an­da da BO­TAŞ be­lir­li bir za­rar­la ça­lı­şı­yor, do­ğal­gaz zam­mı­na izin ver­mi­yor” yo­ru­mun­da bu­lun­du.

Merkez: LPG enflasyonu yükseltebilir

Merkez Bankası, kasım ayı fiyat gelişmeleri raporunda, aralık başında LPG fiyatlarındaki artışa dikkat çekildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Kasım ayında tüp gaz, katı yakıt ve akaryakıt fiyatlarında artış gözlenmiştir. Enerji grubu yıllık enflasyonu 0,54 puan artarak yüzde 2,68’e yükselmiştir. Öte yandan, aralık ayı başında LPG fiyatlarında gözlenen artış grup yıllık enflasyonunu belirgin oranda yükseltebilecektir.”

BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.