• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 15 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • Çalımbay o iki oyuncuyu aynı anda sahada istemiyor
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı
 • 5 yıllık imzayı attı... İlk maçına çıkıyor!
 • Çalımbay o iki oyuncuyu aynı anda sahada istemiyor
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı
 • 5 yıllık imzayı attı... İlk maçına çıkıyor!

Marmaray hizmete girdi

Marmaray hizmete girdi
İstanbul Boğazı’nda dün tarihi bir gün yaşandı. “Asrın Projesi” olarak nitelendirilen 150 yıllık hayal Marmaray, tarihi bir törenle hizmete girdi. Devletin zirvesiyle çok sayıda yabancı konuğun katıldığı açılışta Başbakan Erdoğan, Marmaray’ın 15 gün ücret

Asya ile Avrupa arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray, Cumhuriyet’in 90. yılında hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 bakan ve yabancı konukların katıldığı tören Marmaray Üsküdar İstasyonu’nda yapıldı. Marmaray’ın açılış töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

CUMHURİYETİMİZİ YÜCELTİYOR

Törende kürsüye ilk çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tarihi bir güne tanıklık edildiğini belirterek, “Marmaray, Türkiye’nin tarihine vurulmuş bir mühürdür” dedi. Diğer konukların ardından kürsüye gelen Başbakan Erdoğan, projede emeği geçenlere ve konuklara teşekkür ederek Marmaray’ın İstanbul’a, Türkiye’ye ve tüm insanlığa hayırlı olmasını temenni etti.

Fatih Sultan Mehmet’in, “Hüner bir şehr bünyad etmektir; reaya kalbin abad etmektir” şeklindeki dizelerini hatırlatan Erdoğan, Marmaray’ın son derece anlamlı bir günde, anlamlı bir yıl dönümünde hizmete açıldığını kaydetti.

Erdoğan, “Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıl dönümünü kutluyor, milletçe 81 vilayetimizde, yurtiçinde, yurtdışında 90. yıl coşkusunu yaşıyoruz. Marmaray’ı özellikle, 29 Ekim’de, özellikle 90. kuruluş yıl dönümünde açmak istedik. Zira bugün, işte bu büyük projeyle, hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor hem de demokratik bir Cumhuriyetin, istikrar içinde, güven içinde, kardeşlik ve dayanışma içinde bir cumhuriyetin neleri başarabileceğini bugün ispat ediyoruz” diye konuştu.

KARDEŞLİĞİMİZİN GURURU

Başbakan Erdoğan, “Ama bugün yaşadığımız gurur aynı zamanda cumhuriyetimizin, demokrasimizin, birlik ve kardeşliğimizin gururudur. Cumhuriyetimizin 10. yıl dönümünde Türkiye, inşa ettiği demir ağlarla gurur duyuyordu. O izi takip ederek, 10. yıl kazanımlarına yenilerini ekleyerek, demir ağları, karayolları ağlarını, deniz yolları ağlarını, hava yolları ağlarını kat kat artırarak, 90. yılında benzer gurur ve şuurla idrak ediyoruz” dedi.

Hükümet olarak 11 yıl boyunca ulaştırma yatırımlarına ağırlık verdiklerini vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti:

“Cumhuriyetimizi sadece ulaştırma ağlarıyla ayağa kaldırmak noktasında olmadık. Cumhuriyetimizi aynı zamanda kardeşlik, birlik ve dayanışma ağlarıyla, adalet, eşitlik ve demokrasi ağlarıyla, adeta nakış nakış işleyerek çok daha büyük, daha yüce, daha güçlü bir yapıya kavuşturduk. Marmaray, sadece iki kıtayı birbirine kavuşturmakla kalmıyor. Marmaray, 150 yıl öncenin hayallerini gerçekle buluşturuyor. Marmaray, bu aziz milleti, özgüveniyle inandığı zaman neleri yapabileceğini göreceği bir imanla buluşturuyor. Marmaray kıtaları olduğu kadar insanları, halkları, ülkeleri birbiriyle buluşturuyor, kucaklaştırıyor.”

TOKYO-ÜSKÜDAR OLUR MU?

Törende konuşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, “Haydi şimdi de Tokyo’dan kalkıp İstanbul’dan geçip Londra’ya kadar uzanan bir hızlı tren yolunun hayalini birlikte kuralım” diye konuştu. Konuk başbakanların konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan kürsüye çıktı.

Abe’nin, Japonya ile İstanbul’u birleştirmek istediğini söylediğini ifade eden Erdoğan, “İnşallah Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu, olur. Marmaray, Pekin’den, Tokyo’dan, Londra’ya kadar inşallah tüm dostlarımızın, kardeşlerimizin projesidir. Bir barış, dayanışma projesidir” dedi.

İLK SEFER 20 DAKİKA SÜRDÜ

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile diğer katılımcılar trene bindi. Vatman koltuğuna Gül otururken, kabinde Başbakan Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı, Japonya Başbakanı, Bakan Binali Yıldırım, Meclis Başkanı Cemil Çiçek de yer aldı.

Tarihi yolculuğu gerçekleştirecek ilk tren, saat 17.18’de Yenikapı İstasyonu’na doğru yola çıktı. Marmaray’ın ilk seferi, toplam 20 dakika 16 saniye sürdü. Protokol Boğaz’ın altında Asya ile Avrupa’nın kesiştiği noktada durup simgesel civataları sıktı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

15 GÜN ÜCRETSİZ

Protokol konuşmaları sonrası Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, Japonya Başbakanı Abe, Romanya Başbakanı Ponta ve diğer yetkililer, törenin yapıldığı platforma çıktı.

Kurdele kesiminden önce Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez dua etti. Daha sonra mikrofonu alan Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’a bayramlarda köprülerin ücretsiz olduğunu hatırlatarak Marmaray için de böyle bir uygulama yapılmasını önerdi.

Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, “Sayın Bakanım not alsın 15 gün burayı ücretsiz yapalım” dedi. Ardından katılımcılar açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Gül, Çiçek ve Erdoğan ile beraberindekiler Marmaray’a indiler.

GÜL: EN UZAK UÇLARI BİRLEŞTİRİYORUZ

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, son yıllarda güven ve istikrar ortamının büyük projeleri hizmete sokma imkanı verdiğini belirterek, “Bu istikrar, bu huzur devam ettikçe çok büyük projeler de Türk milletinin hizmetine sunulacaktır” dedi. “Cumhuriyetimizin 90. yaş gününü kutlarken hükümetimiz çok büyük hediyeyi sunuyor” diyen Gül şöyle devam etti:

BÜYÜK BİR MÜHENDİSLİK PROJESİ

“Marmaray, sadece İstanbul için değil, dünya için sayılı projelerden birisidir. Büyük projeler önce hayal edilir, sonra ideal haline gelir. İşbilen, kararlı, vizyon sahibi insanlar da bu hayalleri gerçekleştirir. Sanılmasın ki biz sadece Asya ile Avrupa kıtası arasındaki en yakın uçlarını birleştiriyoruz. Asya-Avrupa arasındaki en uzak uçları da bu tünel vasıtasıyla birleştiriyoruz.

Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında kesintisiz yolculuk yapılacak. Pekin ile Londra arasını bağlayan bir proje oldu. Son yıllardaki istikrar ve güven ortamı büyük projeleri hayata geçirme imkanı vermiştir. Emeği geçen herkese Türk milleti adına canı gönülden teşekkür ediyorum. Çok büyük bir mühendislik projesidir. Bu projeyle hep beraber gurur duyacak, yeni projeleri hayata geçireceğiz. Tekrar hayırlı, uğurlu olsun.”

Avrupa-Asya arası yolculuk 4 dakika

181 otobüs hattı Marmaray’a yolcu taşıyacak

1400 metresi denizin altında olan Marmaray’ın açılışı yapılan Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13.6 kilometre. Asya ile Avrupa kıtasını su altı tüpleriyle birbirine bağlayan projede saatte 75 bin, günde 1 milyon 200 bin yolcunun taşınması planlanıyor.

9,3 milyon lira maliyeti olan projede Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakika olacak. Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası ise 19 dakika sürecek. Proje ayrıca, 60 metre derinliği ile “dünyanın en derin batırma tüneli” olma özelliğini de taşıyor.

Marmaray için İstanbul Belediyesi toplu taşımada yeni bir düzenleme yaptı. 181 otobüs hattı Marmaray’a entegre edilirken, İETT’ye bağlı 1419 otobüs de günde 8722 sefer yaparak Marmaray’ın aktif işlemesine olanak sağlayacak. 5

İSTASYON AÇILDI

Marmaray’ın açılan bölümünde 3’ü yer altında olmak üzere toplam 5 istasyon bulunuyor. İstasyonların isimleri ise şöyle: Ayrılık Çeşme, Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci ve Kazlıçeşme. Biletler 1.95 lira üzerinden fiyatlandırılırken İstanbulkart da geçerli olacak.

5 İSTASYON AÇILDI

Marmaray’ın açılan bölümünde 3’ü yer altında olmak üzere toplam 5 istasyon bulunuyor. İstasyonların isimleri ise şöyle: Ayrılık Çeşme, Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci ve Kazlıçeşme. Biletler 1.95 lira üzerinden fiyatlandırılırken İstanbulkart da geçerli olacak.

Bakan Yıldırım: İddialara gülüp geçiyorum

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,Marmaray’ın açılışı öncesi Üsküdar İstasyonu’nda son incelemelerde bulundu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım,Marmaray projesinin deprememeydan okuyan bir proje olduğunu belirtti.

Yıldırım, “Bu proje aynı zamandamilletlerarası transit trafiğe de çok ciddi katkı sağlayacak diyalog yolu, İpek Yolu projesinin en önemli halkasıMarmaray’dır” dedi. Yıldırım, güvenlik tedbirlerine yönelik soruya da, “En fazla korkulan İstanbul’da büyük bir deprem. O depremde Marmaray, evinizden daha güvenli. Devasa bir projeyi saçma sapan iddialarla gölgelemeye çalışma gayretine ancak insanlar gülümseyip geçiyor” dedi.

TARİHİ AÇILIŞA TARİHİ PROTOKOL

Marmaray’ın açılış törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte birçok yabancı konuk da katıldı.

Üsküdar Meydanı’nda gerçekleştirilen törene Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile Afganistan Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Dr. Davud Ali Najafı, Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mammadov, Bulgaristan Ulaştırma, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Danail Papazov, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı George Kvırıkashvılı, Moldova Ulaştırma ve Yol Altyapısı Bakanı Vasile Botnarı, Arnavutluk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Edmond Haxhınasto, İspanya Bayındırlık Bakanı Ana Maria Pastor Julıan ile Romanya Ulaştırma Bakanı Ramona Manescu ve Dışişleri Bakanı George Cıamba, Japonya Bakanlar Kurulu Sekreter vekili Katsunobu Kato, Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı Kıdemli Bakan Yardımcısı Tsuyoshi Takagı ile Kazakistan Bakan Yardımcısı Azat Bekturov, Almanya Ulaştırma, Bayındırlık ve Kentleşme Bakanlığı Müsteşarı Jan Muecke, Pakistan Limanlar ve Denizcilik Bakanlığı Müsteşarı Rukhsana Rehman de katıldı.

BAKANLAR TAM KADRO GELDİ

Törende, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da yer aldı.

Üsküdar İstasyonu sanat galerisi gibi

Marmaray’ın ilk seferinin gerçekleştirildiği Üsküdar İstasyonu, adeta “sanat galerisi” gibi. İstasyonun girişinde, İznik Vakfı Marmaray Projesi için özel tasarlanan Tarihi Boğaziçi Tüp Geçit projesi dikkati çekiyor.

Sultan Abdülhamid Han döneminde, Sarayburnu ile Üsküdar arasının tüp geçitle bağlanması için Osmanlı hükümetine sunulan ancak gerçekleşme şansı bulamayan proje, 1891 yılında Fransız demiryolu mühendislerinden Preaut tarafından tasarlandı.

Denizaltı çelik tüneli adı verilen ve 1/4000 ölçeğinde hazırlanan projeyle, denizin altından geçecek bir tünelle raylı ulaşım hedefleniyordu. İstasyonda, İznik Vakfı tarafından yapılan Erguvan ve Mimoza bahçeleri resimleri de ilgi çekiyor.

Füzyon cam sanatı eserlerinin de duvarlarını süslediği istasyonun en dikkati çeken eseri ise 29 Ekim 2013 tarihli Üsküdar Gökyüzü haritası. Eser, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün katkılarıyla yine İznik Vakfı tarafından hazırlandı.

Haritada, 29 Ekim 2013 gecesi Üsküdar’dan Yenikapı’ya doğru bakıldığında izlenen gökyüzü temsil ediliyor.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomobil kadın kuaförüne girdi18 Kasım 2017 Cumartesi 10:44
 • Mehmetçik, PKK'nın inlerine girdi18 Kasım 2017 Cumartesi 10:37
 • Türkiye genelinde büyük operasyon18 Kasım 2017 Cumartesi 10:36
 • Türkiye'den NATO ve Norveç'e çok sert tepki!18 Kasım 2017 Cumartesi 10:34
 • Uyuşturucu ile gelen acı son!17 Kasım 2017 Cuma 22:40
 • Sedat Şahin tutuklandı!17 Kasım 2017 Cuma 19:22
 • NATO'dan Türkiye'ye özür mektubu17 Kasım 2017 Cuma 19:20
 • Meteoroloji açıkladı...17 Kasım 2017 Cuma 19:14
 • TSK duyurdu: PKK'nın iki önemli ismi öldürüldü17 Kasım 2017 Cuma 18:04
 • Erdoğan'dan Norveç'deki skandala sert tepki17 Kasım 2017 Cuma 14:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.