• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Trabzon 13 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 8 °C
 • Çalımbay'dan Başkana çok net ve uyarı dolu sözler!
 • Novak 3 hafta evvel hangi Türk takımına önerildi?
 • Büyükşehir ve TOKİ projeyi çizdi…
 • Çalımbay'dan Başkana çok net ve uyarı dolu sözler!
 • Novak 3 hafta evvel hangi Türk takımına önerildi?
 • Büyükşehir ve TOKİ projeyi çizdi…

MEME iLTiHABI HAKKINDA ÖNEMLi BiLGiLER

MEME iLTiHABI HAKKINDA ÖNEMLi BiLGiLER
Medical Park Trabzon Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet AKBAŞ’tan meme iltihabı hakkında önemli bilgiler

Belirtilerinden tedavisine kadar her şeyi anlattı

ANNELER İÇİN

EN RAHATSIZ

EDİCİ DURUMDUR

Medical Park Trabzon Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet AKBAŞ  mastit, meme iltihabı hakkında önemli bilgilerde bulundu. Mastit’in, tıkanmış süt kanallarının ya da mikroorganizmaların neden olduğu bir hastalık olduğunu belirten Op. Dr. Akbaş, “Belki de anneler için en rahatsız edici durumdur meme iltihabı. Ateş, halsizlik, yorgunluk, memede ağrı ve kızarıklık gibi belirtileri vardır. Mastit bebeğini emziren-emzirmeyen her 20 anneden birinde görülür. Enfeksiyon, genellikle meme başında bulunan çatlaklardan süt kanallarına doğru yayılır. Emzirmeyen annelerde göğüslerin şişmesi de mastite yol açabilir. Diğer nedenler arasında, emzirme yoluyla göğüslerin yeterince boşaltılamaması hastalıklara karşı azalan direnç sayılabilir. Nitekim yeni doğum yapmış annelerin çoğu aşırı bir yorgunluk ve stres altındadırlar ve yeterince beslenememektedirler. Meme başlarının hassaslığı nedeniyle ilk doğum yapan annelerde mastit biraz daha sık görülür, ne var ki bu ikinci, üçüncü doğumlardan sonra görülmeyeceği anlamına gelmez. Mastitin en sık görüldüğü dönem, doğumdan sonra 10-28. günler arasıdır” ifadelerini kullandı.

Memenin tümünden süt boşalmasının yetersiz oluşunun sebeplerini açıklayan Op. Dr. Akbaş şunları söyledi:

Emzirme sıklığının az olması

*Annenin çeşitli sebeplerle (ağrı,yorgunluk, postpartum depresyon , annenin çalışması vb) sık emzir(e)memesi

*Gece uyanmadığı ya da düzensiz uyuduğu için bebeğin  az emmesi

*Emzirme düzeninde değisiklik (örneğin bir yolculuk nedeniyle) olduğunda

Etkin olmayan emme

*Bebeğin memeye uygun yerleştirilmemesi, bebeğin hastalık vb. nedenlerle az emmesi

Memenin bir bölümünden süt boşaltılmasının yetersiz olmasının sebepleri:

*Etkin olmayan emme ; Bebeğin iyi yerleşmemesi sonucunda memenin sadece bir kısmındaki sütün boşalması,

*Sıkı giysi veya çok sıkı sütyen kullanımı  veya annenin memenin üzerine yatarak süt kanalının  tıkanmasına neden olması;

*Emzirme sırasında annenin parmaklarının baskısı, makaslama hareketi

*Sarkık bir göğsün alt bölümünün iyi boşalmaması.

Mastit, birden fazla sayıda olabilen bir durumdur, ama aynı anda iki göğüste birden gelişmez.

Medical Park Trabzon Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Akbaş önemli sorulara şu cevapları verdi:

NE YAPILMALI?

Op. Dr. Akbaş: “Hemen doktorunuzla görüşün. Muhtemelen antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Bu durumda emziriyorsanız, kullandığınız ilaçların bebeğe zarar vermeyeceğini özellikle açıklığa kavuşturun. Antibiyotik etkisi başlar başlamaz, belirgin bir rahatlama hissedeceksiniz.”

BEBEĞİME SÜT VEREBİLİR MİYİM?

Op. Dr. Akbaş: “Evet. Mastit sırasında emzirmek, çok acı verir. Ancak, gerek biran önce iyileşmek, gerekse süt kanallarınızın boşalarak yeni tıkanıklıklar olmaması ve sütünüzün kesilmemesi için emzirmeniz gerekir. Emzirmeden bir kaç dakika önce sıcak kompres, acı duymanızı bir ölçüde azaltır.

Eğer bebeğiniz emerek iltihaplı göğsünüzü tam boşaltamıyorsa, yada aşırı acı hissi nedeniyle emziremiyorsanız, göğsünüzü bir süt pompasıyla boşaltmanız gerekir. Sağdığınız sütü biberonla bebeğinize verebilirsiniz. Şunu hiç unutmayın, göğsünüzü boşaltmak için en iyi pompa, bizzat bebeğinizdir!”

EMME SONUCU BEBEĞİM HASTALANABİLİR Mİ?

Op. Dr. Akbaş: “Hayır! Zaten sizi hasta eden mikroplar, muhtemelen bebeğinizin ağzı yoluyla bulaşmıştır, ve kendi mikroplarının ona geri verilmesinin bir zararı yoktur.”

MASTİT KENDİLİĞİNDEN GEÇEBİLİR Mİ?

Op. Dr. Akbaş: Mastit kendi haline bırakılırsa ilerler, ve daha ciddi sonuçlar -komplikasyonlar- oluşur. En sık görüleni meme absesidir, yoğun antibiyotik tedavisi, belki de cerrahi yolla absenin boşaltılması gerekir. Bu durumda bebeğiniz sizi ememez. Çoğu zaman olduğu gibi, mastit de erken teşhis edilirse, kolayca tedavisi olan bir durumdur. Meme iltihabı ciddi durumlara varmadan önce; Günde 1,5 ya da 2 litre su için, İstirahat edin, Doktor tarafından önerilen kremleri kullanın, Sıcak kompres uygulayın

Asla bebeği emzirmekten vazgeçmeyin, Emzirirken çok sancı hissederseniz pompa kullanın

Bu önlemler alındığı takdirde anne ve bebek sağlığı tehlikeye girebilir. Meme yeterince boşaltılmazsa enfeksiyonlara açık hale gelecektir. Bu yüzden önlem almak ve emzirmek altın kural.”

BEBEĞİNİZİ SIK SIK EMZİRİN

Tedavinin en önemli kısmının etkilenmiş meme bölgesindeki sütün boşaltılması olduğunu da belirten Op. Dr. Akbaş, “Bunun için bebeğin sık aralarla emzirilmesi önerilir. Bebek emerken memeye masaj yapmak tıkalı olan kanalın açılmasına yardımcı olabilir. Anne bu sırada koyulaşmış bir süt parçasının geldiğini fark edebilir. (Bebeğin bunu yutmasının bir tehlikesi yoktur.) Ayrıca farklı pozisyonlarda emzirmek memenin tüm bölgelerindeki sütün boşalmasına yardımcı olabilir. Bebek emmiyorsa ya da anne emziremiyorsa mutlaka pompa kullanılarak süt boşaltılmalıdır. Çoğu zaman iltihaplı memeden gelen sütün tadı değişeceği için bebek o memeyi emmek istemeyecektir. Annede ciddi belirtiler (ateş, şiddetli ağrı ve hassasiyet, kızarıklık vb) hekim önerisi ile antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır. Ayrıca bu durumda annenin yeterince dinlenmesi ve beslenmesine özen göstermesi gerekir” diye konuştu.


  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.