• BIST 104.549
 • Altın 163,711
 • Dolar 3,9490
 • Euro 4,6865
 • Trabzon 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C
 • Servet Çetin o oyuncuyu izledi!
 • İşte Çalımbay’ın gitmesini istediği oyuncularla ilgili düşünceleri…
 • Çubukçu’ya dedi ki: “Bu haliyle ona forma vermem!”
 • Servet Çetin o oyuncuyu izledi!
 • İşte Çalımbay’ın gitmesini istediği oyuncularla ilgili düşünceleri…
 • Çubukçu’ya dedi ki: “Bu haliyle ona forma vermem!”

Memur olmak isteyenlere müjde!

Memur olmak isteyenlere müjde!
Milli Eğitim Bakanlığı'nda istihdam edilecek uzman yardımcısı ve uzmanların atamalarına ilişkin esasları düzenleyen ''Milli Eğitim Uzmanlığı Yönetmeliği'' yayımlandı...

 Uzman yardımcıları, yazılı ve sözlü veya sadece sözlü sınavla alınacak. Sınava, 35 yaşını dolduran, eğitim, fen-edebiyat, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme fakültesi mezunları başvurabilecek. Uzman yardımcılarından yeterlik sınavında başarılı olan ve KPDS'den asgari C düzeyinde bir belgeye uzman yardımcılığı süresi içerisinde veya yeterlik sınavından itibaren en geç iki yıl içinde sahip olanlar uzmanlığa atanacak.


Milli Eğitim Bakanlığı'nda istihdam edilecek uzman yardımcısı ve uzmanların atamalarına ilişkin kriterler belli oldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ''Milli Eğitim Uzmanlığı Yönetmeliği'', Milli Eğitim Uzman Yardımcılarının mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, Milli Eğitim Uzmanlığına atanmaları ile Milli Eğitim Uzman Yardımcıları ve Milli Eğitim Uzmanlarının görev ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarını düzenliyor.

Uzman yardımcıları mesleğe özel yarışma sınavıyla alınacak. Yarışma sınavına katılacaklarda şu şarlar aranacak:

''657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak, son başvuru tarihi itibarıyla geçerlik süresi dolmamış KPSS'den, yarışma sınavı duyurusunda belirtilen puan türlerine göre asgari puanı almış olmak,

En az dört yıllık lisans eğitimi veren eğitim, fen-edebiyat, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme fakülteleri ile bakanlığın hizmet birimlerinin görev alanına giren ve yarışma sınavı duyurusu ile sınav kılavuzunda belirtilen bölümlerden ya da bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, Sınav tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak.''


''YARIŞMA SINAVI, YAZILI VE SÖZLÜ VEYA YALNIZCA SÖZLÜ OLACAK''

Yarışma sınavı, yazılı ve sözlü veya yalnızca sözlü sınavdan oluşacak. Yazılı sınav, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce; sözlü sınav, Yarışma Sınavı Komisyonunca yapılacak.

Yazılı sınava, atama yapılacak kadro sayısının en çok 20 katı kadar adayın başvurusu kabul edilecek.

Sözlü sınava, 70 puandan az olmamak kaydıyla en yüksek puandan başlanarak ilan edilen her KPSS puan türünde başvuran adaylardan veya yazılı sınavda başarılı olanlardan, atama yapılacak kadro sayısının en fazla dört katı kadar aday çağrılacak.

Sınavlarda son sıradaki aday ile eşit puan alan diğer adayların da başvuruları kabul edilecek.

Yarışma sınavına katılabilmek için, ilanda belirtilen süre içinde elektronik ortamda doldurulacak ''Milli Eğitim Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı Başvuru Formu'' ile birlikte istenen belgelerin, sınav ilanında belirtilen tarihe kadar bakanlığa şahsen veya posta yoluyla teslim edilmesi gerekiyor.

Yarışma Sınavı Komisyonu, müsteşar veya görevlendireceği müsteşar yardımcısının başkanlığında, genel müdür ile müsteşar tarafından diğer birim amirleri ve grup başkanları arasından belirlenecek başkan dahil beş asıl ve üç yedek üyeden oluşacak. Gerek görüldüğünde yükseköğretim kurumları öğretim üyeleri arasından en çok iki üye seçilebilecek.

Yarışma sınav komisyonu üyeleri kendilerinin, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci dereceye kadar kan ve kayın hısımlarının veya evlatlıklarının katıldığı sınavda görev alamayacaklar.


YAZILIDA, GENEL KÜLTÜR, GENEL YETENEK VE ALAN BİLGİSİ

Yazılı sınav, genel kültür ve genel yetenek ile ihtiyaç duyulan uzmanlık alanları arasından Yarışma Sınavı Komisyonunca belirlenecek alan bilgisi konularından oluşacak. Yazılı sınav, test veya klasik usulde düzenlenebilecek.

Sınav sorularının yüzde 30'unu genel kültür ve genel yetenek, yüzde 70'ini alan bilgisi oluşturacak. Yazılı sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Yazılı sınavda başarılı sayılmak için en az 70 puan almak gerekecek.

Sözlü sınavda ise adaylar, ''Milli Eğitim Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı Değerlendirme Formu'' üzerinden; ''alan bilgisi konularına ilişkin bilgi düzeyi, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, genel yetenek ve genel kültürü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı'' yönlerinden değerlendirilecek.

Sözlü sınavda başarılı sayılmak için alınan puanların aritmetik ortalamasının en az 70 olması şart olacak.


KPDS'DEN ASGARİ C DÜZEYİ

Yarışma sınavı sonucu; yazılı ve sözlü sınav puanlarının, yalnızca sözlü sınav yapılması durumunda ise adayın KPSS puanı ile sözlü sınavının aritmetik ortalaması alınarak puanı en yüksek adaydan başlanarak atama yapılacak kadro sayısı kadar asıl, asıl aday sayısının yarısı kadar da yedek aday belirlenecek.

Sınav puanlarının eşitliği halinde sırasıyla yazılı sınav yapılmışsa yazılı sınav puanı, yapılmamışsa sözlü sınav puanı, KPSS puanı, diploma notu yüksek olan aday sıralamada üstte yer alacak.

Yarışma sınavında başarılı olanlar uzman yardımcılığına atanacak ve görev süresi en az üç yıl olacak.

Uzman yardımcısı olarak atananlar, bu kadroda bulundukları sürece, uzmanlığın gerektirdiği bilgi, beceri ve etik değerleri kazanmaları maksadıyla verilecek görevlerin yanı sıra, bakanlığın teşkilat yapısı, görevleri ve çalışma usul ve esasları hakkında bilgi ve tecrübe kazanmaya, mesleki konularda ilmi ve teknik çalışma ve araştırma alışkanlığını kazanmaya, yabancı dil bilgisini geliştirmeye, bakanlığın hizmet sahası ile ilgili olarak, milli ve milletlerarası konferans, seminer ve eğitim programlarına iştirake ve temsil kabiliyetini geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunacaklar.

Uzman yardımcılarının hazırladığı uzmanlık tezi değerlendirilecek. Tezi başarılı olan uzman yardımcıları yeterlik sınavına girecek. Sınavda 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılacak.

Uzman yardımcılarından yeterlik sınavında başarılı olan ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından asgari (C) düzeyinde veya dil yeterliği bakımından buna denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye uzman yardımcılığı süresi içerisinde veya yeterlik sınavından itibaren en geç iki yıl içinde sahip olanlar uzmanlığa atanacak.


YURT DIŞINDA EĞİTİM

Yönetmelik, uzman ve uzman yardımcılarının görev sorumluluklarını şöyle belirledi:

''Bakanlığın görev alanına ilişkin olarak politika, strateji ve hedeflerin tespiti maksadıyla araştırma ve incelemeler yapmak. Uluslararası kurum ve kuruluşlar nezdinde yapılacak ve bakanlıkça uygun görülecek toplantı ve çalışmalara katılmak. Eğitim sistemleri ve uygulamaları konusunda çalışmalarda bulunmak, yeni stratejiler geliştirmek, bakanlığın hizmet kapasite ve kalitelerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak, hazırlanmakta olan çalışmalara katılmak, eğitim sistemleri ve uygulamaları konusunda ulusal ve uluslararası çalışmaları takip etmek ve Türkiye'de uygulanabilir metotlar üzerinde çalışmalarda bulunmak. Verilen görevleri mevzuat hükümleri çerçevesinde yerine getirmek.''

Uzmanlar, 21 Ocak 1974 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, staj veya araştırma yapmak, mesleki bilgi ve görgülerini artırmak veya yurt dışındaki üniversitelerden kabul belgesi almaları şartıyla akademik çalışma yapmak üzere yurt dışına gönderilebilecek.

Etiketler: ,
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sokak ortasında kendini vurdu...24 Kasım 2017 Cuma 10:00
 • 'Eski eşim beni öldürecek' dedi, sonrası dehşet!24 Kasım 2017 Cuma 09:59
 • İki yeni KHK geliyor24 Kasım 2017 Cuma 09:33
 • Tüyleri diken diken eden kare!24 Kasım 2017 Cuma 09:31
 • ASELSAN ölümlerine soruşturma!24 Kasım 2017 Cuma 09:22
 • 24 Kasım 2017 Türkiye Geneli Cuma Hutbesi24 Kasım 2017 Cuma 09:20
 • Satanist cinayet diye düşünülüyordu24 Kasım 2017 Cuma 09:17
 • Saffet Sancaklı açtı ağzını yumdu gözünü!24 Kasım 2017 Cuma 09:13
 • Firari FETÖ'cü Hakan Şükür bunu da yapmış!23 Kasım 2017 Perşembe 23:27
 • Askerin yemek duası değişiyor...23 Kasım 2017 Perşembe 21:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.