• BIST 104.918
  • Altın 147,092
  • Dolar 3,4930
  • Euro 4,1820
  • Trabzon 23 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 27 °C

Milletvekili dokunulmazlığında sınırlar genişliyor

Milletvekili dokunulmazlığında sınırlar genişliyor
AK Parti, CHP ve BDP'nin üzerinde yapılan görüşmeler sonucunda anlaşmaya vardığı milletvekili dokunulmazlıklarının sınırlarıın genişlemesi ile birçok yeniliğin gelmesi bekleniyor.

 AK Parti, CHP ve BDP anlaştı, milletvekilliği dokunulmazlığında sınırlar genişledi. Milletvekili sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı konusunda üç parti, Anayasa Komisyonu'nda uzlaşmaya varırken tek itiraz MHP'den geldi. MHP'li Faruk Bal, milletvekili sorumsuzluğunun Meclis ile sınırlandırılması gerektiğini söylerken, diğer siyasi partilerin seçimlerde halka verdiği sözü tutmadığını iddia etti.

TBMM Anayasa Yazım Komisyonu, "Yasama Sorumsuzluğu ve Dokunulmazlığı" başlıklı maddeyi müzakere etti. AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığındaki toplantıda milletvekillerinin, Meclis çalışmalarındaki sözleri, oyları ve düşünceleriyle ilgili sorumlu tutulmaması karararlaştırıldı. AK Parti, CHP ve BDP'nin uzlaştığı karara MHP ise itiraz etti.

BAL'DAN AĞIR ELEŞTİRİ

Komisyonun MHP'li üyesi Faruk Bal, milletvekili sorumsuzluğuyla ilgili genişlemenin milletin vicdanını yaralayacağını söyleyerek, uluslararası hukuki normlara dikkat çekti. Milletvekillerinin sorumsuzluğunun sövme hariç genişletildiğini söyleyen Bal, fıkranın "milletvekilleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Meclis'te ileri sürdükleri düşüncelerinden ve bunları Meclis dışında tekrarlamalarından dolayı sorumlu tutulamaz" şeklinde olması gerektiğini kaydetti.

Kürsü sorumsuzluğunun sövme hariç hukuki sorumsuzluğa dönüştürülmesini doğru olmadığını anlatan Bal, bu maddeyle terör dahil uyuşturucu, cinsel istismar gibi suçlardan da milletvekillerinin sorumlu tutulamayacağını kaydetti. Tüm siyasi partilerin, seçim dönemlerinde sorumsuzluk ve dokunulmazlık konusunda, vatandaşa daraltacağız sözünü verdiğini; ancak bu sözü yerine getirmediklerini ifade eden Bal, kendilerinin dışındaki siyasi partilerin halka verdiği sözü tutmadığını iddia etti.

"NELER DEĞİŞECEK?"

Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis'in gizli oyla vereceği bir izin kararı olmadıkça yakalanamayacak, gözaltına alınamayacak, tutuklanamayacak, sorgulanamayacak ve yargılanamayacak. Tutuklama izni üye tamsayısının nitelikli çoğunluğunun gizli oyuyla verilecek. Ancak bu oranın ne kadar olacağı konusunda müzakere devam edecek. Meclis izin kararında bu yetkilerden bazılarını geçici veya sürekli olarak vermeyebilecek. Meclisin izin kararı, isnad olunan suçla sınırlı olacak. Kasten öldürmeye ilişkin suçüstü hali dokunulmazlık kapsamı dışında kalacak. Ancak, bu halde yetkili makam durumu hemen Meclis'e bildirecek.

Terör suçları ile suçüstü halinde ağır ceza mahkemesinin görevine giren kasıtlı suçlar dokunulmazlık kapsamı dışında olacak. Ancak, bu halde yetkili makam durumu hemen TBMM'ye bildirecek.

Dokunulmazlığın kaldırılması talebi 90 gün içinde Meclis tarafından karara bağlanmamışsa reddedilmiş sayılacak.

Milletvekili hakkında, milletvekili seçilmeye engel bir suçtan dolayı kesin hüküm giyme hali dışında seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, milletvekilliğinin sona ermesine bırakılacak.

Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis'in yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlı olacak. Milletvekilliği süresince zamanaşımı işlemeyecek. TBMM'deki siyasal parti gruplarınca, yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.