• BIST 104.977
 • Altın 146,309
 • Dolar 3,5122
 • Euro 4,1828
 • Trabzon 25 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 21 °C

Misak'ı Milli haritası hediye verilmiş!

Misak'ı Milli haritası hediye verilmiş!
Misâk-ı Milli haritasında Batum, Halep, Rakka, Deyr-i Zor, Süleymaniye, Musul ve Kerkük Türkiye toprağı olarak gösterilmişti.

Birinci Dünya Savaşı'nda büyük bir mağlubiyete uğrayan Osmanlı İmparatorluğu, 30 Ekim 1918'de Mondros Ateşkes Antlaşması ile teslim oldu ve topraklarımız işgal altına girdi. Bütün olumsuzluklara rağmen tarih boyunca esareti kabul etmeyen Türk milleti Anadolu'da art arda kongreler yaparak Milli Mücadele'nin altyapısını hazırlamaya başladı. Mustafa Kemal Paşa'nın 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmasıyla Milli Mücadele liderini bulmuştu.

SON MEBUSAN MECLİSİ

Sultan Vahdeddin, Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra 21 Aralık 1918'de meclisi feshetti. Yapılan seçimlerle oluşan yeni Mebusan Meclisi 12 Ocak 1920'de ilk toplantısını yaptı. Mustafa Kemal Paşa da Erzurum mebusu olarak üyeydi, ancak fiilen katılmamıştı.

Türkiye'nin işgali üzerine direniş başlarken, millî istekler için de bir program hazırlanmaya başlanmıştı. Son Mebusan Meclisi'ne seçilen Kuvâyı Milliye taraftarı mebuslar, İstanbul'a geldikleri zaman Hüseyin Kâzım Kadri Bey'in bir metin hazırladığını gördüler. Bunun üzerine Ahd-i Millî isimli bir komisyon kuruldu ve millî istekler için bir metin hazırlanmaya başlandı. Mustafa Kemal Paşa da sekiz maddeden oluşan bir metni Rauf Bey'e (Orbay) gönderdi. Komisyonda Wilson prensipleri esas alınarak ateşkes yapıldığı zaman mütareke hattının içinde ve dışında kalan topraklar kaydıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarının bölünmezliği vurgulandı. Osmanlı topraklarında yaşayan milletler kendi geleceklerini kendi oylarıyla belirleyeceklerdi. Mütareke sırasında işgal edilen yerlere de sahip çıkılmaya çalışılıyordu. Sınır konusunda milliyet esas alınmıştı.

ÇEKİLECEĞİMİZ SON NOKTA

Mebusan Meclisi 28 Ocak 1920'de yaptığı toplantıda "Ahd-i Millî Beyannamesi" adı verilen me­tni kabul etti. Mecliste yapılan özel bir toplantıda kabul edilen metni 121 mebus imzalamıştı. Metin yayınlanmadan önce dışişleri memurları tarafından incelenmesine ve tercüme edilmesine karar verildi.

17 Şubat 1920'de yapılan toplantıda mesele gündeme geldi. Edirne Mebusu Şeref Bey, konuşmasında bunun bir "misâk-ı millî" olduğunu söyleyerek metni okudu. Misâk-ı Millî oybirliğiyle kabul edilip, Fransızca tercümesi yabancı hükümet ve meclislere gönderildi.

Son Osmanlı Mebusan Meclisi "Misâk-ı Milli", Türk Milleti'nin çekilebileceği son noktayı gösteriyor ve 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında yapılan tüm işgalleri reddediyordu.

İtilaf devletleri, bu durum üzerine 16 Mart 1920'de İstanbul'u resmen işgal etti. Meclis işgal kuvvetlerince kuşatıldı ve bazı milletvekilleri tutuklandı. Mebusan Meclisi, bu gelişmeler üzerine "mebusluk vazifesinin yapılması için uygun bir ortam oluşuncaya kadar" çalışmalarına ara verdi. Sultan Vahdeddin de 11 Nisan 1920'de Son Osmanlı Mebusan Meclisi'ni tatil etti.

YILBAŞI HEDİYESİ

Bu gelişmeler üzerine meclis Ankara'da toplanıp, Millî Mücadele'yi başlatmaya karar verdi. Milli Mücadele sonunda Misâk-ı Millî sınırları içerisindeki bütün topraklar kurtarılamamıştı. Ancak bu bir hedef olarak kaldı. Türkiye'nin önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün "TBMM'nin 1924 Yılı Hatırası: Misâk-ı Milli Haritası" isimli önemli bir makalesi vardır. Bu makalede 1924 yılında meclisin milletvekillerine dağıttığı Misâk-ı Millî haritası anlatılır.

Bu haritaya göre 1924 yılı itibariyle Türkiye'nin 77 vilayeti vardır. Bazı vilayetlerimizin isimleri günümüzden farklıdır. Bazı vilayetlerimiz ise bugünkü idarî taksimatımızda yoktur. Haritada Rakka ve Deyr-i Zor sınırlarımız dışındayken idarî taksimatta Rakka Urfa'ya bağlı, Deyr-i Zor ise müstakil vilayet olarak gösterilmiştir.

Meclisin dağıttığı harita ve üzerindeki idarî taksimat bilgilerine göre 1924'te Batum, Halep (Antakya, İskenderun, İdlib, Belen, Reyhaniye, Barişa, Cisr-i Şuğur, Bâb-ı Cebbul, Menbic, Cebel-i Sem'an), Rakka, Deyr-i Zor (Resulayn, Aşare, Mesice, Ögmer, Ane), Süleymaniye (Gülanber, Baziyan, Şehirbazar), Musul (İmadiye, Zaho, Dohuk, Akara, Sincar) ve Kerkük (Revandiz, Köysancak, Rayine, Selahiye, Erbil) gibi bugün Türkiye sınırları dışında olan vilayetler Türkiye toprağıdır.

Misâk-ı Millî

Misâk-ı Millî, "Millî And" manasına gelir. Ahd-i Millî ve Peymân-ı Millî olarak da söylenir. Misâk-ı Millî altı maddeydi. Misâk-ı Millî hakkında Cevdet Küçük hocamızın TDV İslam Ansiklopedisi'ne yazdığı "Misâk-ı Millî" maddesinden ve Mustafa Budak'ın "İdealden Gerçeğe: Misâk-ı Millî'den Lozan'a Dış Politika" isimli kitabından geniş bilgi öğrenilebilir.

Birinci maddeye göre Mondros Ateşkesi'nin imzalandığı sırada işgal altına girmiş Araplar'ın yaşadığı topraklarda halkın vereceği oyla gelecekleri belirlenecekti. İkinci maddede daha önce anavatana katılan Kars, Arda­han, Batum için gerekirse tekrar ge­nel oya başvurulmasını kabul ediliyordu. Üçüncü maddede Balkan Savaşı'nda kaybettiğimiz Batı Trakya'nın durumunun halk oyuyla tespiti isteniyordu.

Dördüncü maddede Hilafet merkezi İstan­bul'un ve Marmara Denizi'nin güvenliği ele alınarak, Boğazların durumu ele alınmıştı. Beşinci maddede azınlıkların hak­larına, çevredeki devletlerde Müslümanlar'ın da aynı haklardan faydalanması şar­tıyla riayet edileceği vurgulanmıştı. Son maddede ise tam bağımsızlığa ve ser­bestliğe sahip olmamızın hayat ve bekamı­zın esas temeli olduğu vurgulanıp, kapitülasyonlara karşı olduğumuz vurgulanıyordu. Borç­larımızın ödenme şartları da bu esaslara aykırı olmayacaktı.

Misâk-ı Millî'nin sınırları

Atatürk, Misâk-ı Millî'nin sınırlarıyla ilgili şunu söylemişti: Misâk-ı Millî'mizde muayyen ve müspet bir hat yoktur. Kuvvet ve kudretimizle tespit edeceğimiz hat, hatt-ı hudut olacaktır.

'Türk olan her yeri kurtaracağız'

Atatürk, Lozan öncesinde 13 Ekim 1922'de yabancı basına verdiği demecinde "Avrupa'da İstanbul ve Meriç'e kadar Trakya, Asya'da Anadolu, Musul arazisi ve Irak'ın yarısı, Makedonya'yı ve Suriye'yi terkettik. Fakat artık arkada kalan ve sırf Türk olan her yeri ve her şeyi isteriz. Bunları kurtarmağa azmettik ve kurtaracağız" demişti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Operasyonla Türkiye'ye getirildiler21 Eylül 2017 Perşembe 09:40
 • Trabzonlu şehidin kanı yerde kalmadı20 Eylül 2017 Çarşamba 22:26
 • Karabük'te orman yangını20 Eylül 2017 Çarşamba 21:41
 • Sevdiği kızın gözü önünde harakiri yaptı!20 Eylül 2017 Çarşamba 21:39
 • Korkunç kaza: Yaralılar var!20 Eylül 2017 Çarşamba 21:29
 • Baraj ve HES’lere karşı yürüyüş20 Eylül 2017 Çarşamba 21:16
 • Türkiye'den ABD'ye seyahat uyarısı...20 Eylül 2017 Çarşamba 18:55
 • FETÖ'nün kritik ismi tutuklandı!20 Eylül 2017 Çarşamba 18:25
 • Bakan'dan personel alımı için açıklama!20 Eylül 2017 Çarşamba 18:01
 • Sağlık Bakanlığı'na danışman oldu!20 Eylül 2017 Çarşamba 17:42
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.