• BIST 107.673
 • Altın 151,891
 • Dolar 3,7069
 • Euro 4,3562
 • Trabzon 19 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C
 • Sen de mi Castillo?
 • O futbolcuya zehir zemberek sözler…
 • Yerli oyuncular çok rahatsız!
 • Sen de mi Castillo?
 • O futbolcuya zehir zemberek sözler…
 • Yerli oyuncular çok rahatsız!

Mısır'da darbeciler kuşattıkları Fetih camiisine baskın düzenledi

Mısır'da darbeciler kuşattıkları Fetih camiisine baskın düzenledi
Mısır’ın başkenti Kahire’de cuma günü düzenlenen gösterilerde polisten kaçan 500 kişi Ramses Meydanı’ndaki Fetih Camii’ne sığındı. Cami içine gaz bombaları atan polis 18 saatlik kuşatmanın sonunda kapıları kırıp içeriye girdi.

Müslüman Kardeşler geçtiğimiz hafta içinde Nahda ve Rabiatül Adeviye meydanlarında oturma eylemi yapanlara yapılan kanlı saldırıyı protesto etmek için cuma günü protesto çağrısı yapmıştı. Cuma namazından çıkan binlerce Mısırlı başket Kahire’nin büyük meydanlarından Ramses’e doğru hareketlenince güvenlik güçleri yeniden saldırı başlattı. Polisin saldırısında birçoğu kurşun yarası nedeniyle 213 kişi hayatını kaybetti.

KOLLARINA ADLARINI YAZDILAR

Güvenlik güçlerinin yaptığı katliamdan kaçan göstericiler daha sonra Ramses Meydanı’ndaki Fetih Camii’ne sığındı. Cuma gecesi yatsı namazından sonra camiden çıkanları polis gözaltına alınca 500 kadar gösterici bina içinde kaldı. Polis sabaha kadar kapıları zorlayarak içeridekileri çıkartmaya çalıştı. Ancak kapıların arkasına yığılan insanlar polisin içeri girmesini engelledi. Sabaha kadar caminin içinde dua eden, Kur’an okuyan göstericiler içeriyi anlatan e-mail ve tweet attılar.

Birçok Mısırlı kollarına ve göğüslerine isimlerini yazdı. Attıkları mesajlarda birçoğunun arkadaşlarından ‘helallik’ istemesi dikkat çekti. Mahsur kalan insanların durumu dünyanın dört bir yanında tepkiyle karşılandı. Dün öğle saatlerinde aralarında kadın ve çocukların olduğu kalabalıktan bazıları camiden ayrılmak zorunda kaldı.

Çıkanlar caminin etrafını kuşatan kalabalık polis kuvveti tarafından gözaltına alınırken, “baltacı” olarak adlandırılan suç örgütlerine mensup saldırganlar da şiddet uyguladı. Bu durumu gören içerideki göstericiler camiden ayrılma kararından vazgeçti. Mısır devlet televizyonu ise caminin minaresinden güvenlik kuvvetlerine ateş açıldığını iddia etti. Bu sırada güvenlik kuvvetleri camiye ve havaya ateş açtı.

CAMİYE GAZ BOMBASI

18 saatlik kuşatmanın ardından polis caminin içine gaz bombası atmaya başladı. Binanın içi gazdan görülmez oldu. Ardından yüzlerce polis caminin içine girerek göstericilere saldırdı. Müdahale sırasında birçok kişi yaralandı. Mısır İçişleri Bakanlığı yetkilileri operasyonun, camide bulunan göstericilerin arasında Özbekiye karakoluna saldıran kişiler ile Ramses Meydanı’nda bir binanın yakılmasından sorumlu kundakçıların bulunduğu gerekçesiyle yapıldığını iddia etti.

TRT ve AA muhabirleri camide mahsur kaldı

Fetih Camii’nde mahsur kalanlar arasında TRT muhabiri Metin Turan ve Anadolu Ajansı muhabiri Hiba Zekeriya da vardı. Caminin içindeki durumu Twitter’dan attığı mesajlarla tasvir eden Turan, televizyonda canlı yayında gelişmeleri de aktardı. Caminin baltacılar, zırhlı araçlar, polis ve keskin nişancılar tarafından sarıldığını anlatan Turan, dışarı çıkamadıklarını söyledi. Turan, “Caminin içinde olanları görüntülemek için gelmiştim. Ben içeride görüntü alırken bir anda ortalık karıştı ve caminin kapıları kapatıldı. Twitter’dan durumu anlattığımda ‘Bana niye içeride kalıyorsun’ diye sitemler geldi. Ben isteyerek kalmadım ki. Yatsı namazından önce buraya iş yapmaya geldim ama mahsur kaldım” dedi.

VASİYETİNİ AÇIKLADI

Dışarı çıkmanın mümkün olmadığını vurgulayan Turan, “Cami içinde iki tane priz var. Telefonları şarj etmek için kuyrukta bekliyoruz. Benimde şarjım bitmek üzere. Ne olur olmaz diye ben de koluma ismimi ve haber verilecek telefon numaramı yazdım” dedi. Yaşadıklarını Twitter hesabından da aktaran Turan, “Vasiyetim, bana bir şey olursa beni Gafir Mezarlığı’nda Mustafa Sabri Hz. kabrine defnedin. Ey Allahım, yaşamam hayırlı ise beni yaşat. Yoksa emanetini al. Amin” diye yazdı.

Silahsız göstericiyi yolda infaz ettiler

Gösteriler sırasında tankın karşısına duran bir Mısırlı gösterici, askerlerin kurşunlarıyla can verdi. ‘Gazap Cuması’ adı verilen 16 Ağustos’ta çekilen görüntüde, silahsız bir gösterici ellerini havaya kaldırdığı sırada defalarca ateş edilerek vuruluyor. Mısır’ın kuzeydoğusundaki İsmailiye kentinde meydana gelen olayda vurulan göstericinin sadece tankın önünde durması dikkat çekiyor. Fotoğrafları yayınlayan AP haber ajansı fotoğrafların doğruluğunun teyit edildiğini yazdı.

İhvan gösterilerden vazgeçmeyecek

Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) kurucusu Hasan el-Benna’nın oğlu Ahmed Seyfulislam, İhvan’ın barışçıl olmaktan vazgeçmeyeceğini söyledi. Seyfulislam, darbenin başından beri halk tarafından kabul görmediğini belirterek, “İhvan, barışçıl tutum izlemekten vazgeçmeyecek” dedi. Mısır’ın çok kritik bir dönemden geçtiğini ifade eden Seyfulislam, krizden çıkmak için girişim başlatılması konusunda mevcut şartlar sebebiyle İhvan liderleriyle iletişim halinde olmadığını belirtti.

1 günde 1000 kişi gözaltına alındı

Mısır İçişleri Bakanlığı, Adeviye ve Nahda meydanlarındaki katliama tepki amacıyla cuma günü düzenlenen “Gazap Cuması” gösterilerinde 1004 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Bakanlık, gözaltına alınanlarla birlikte silah, el bombası ve mermi ele geçirildiğini iddia etti. Hürriyet ve Adalet Partisi yetkilileri ise, güvenlik güçlerinin katliama bahane bulmak için göstericileri silahlı grup olarak göstermeye çalıştığını kaydetti.

İhvan liderinin oğlu öldü, evi yakıldı

Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii’nin oğlu Ammar, önceki gün Kahire’deki gösterilerde öldürüldü. 37 yaşındaki Ammar Bedii, başına isabet eden iki kurşunla hayatını kaybetti. Muhammed Bedii’nin evi de yakıldı.

BENNA’NIN TORUNU DA ÖLDÜ

Öte yandan, Ramses Meydanı’ndaki gösterilere yapılan müdahale sırasında ağır yaralanan Müslüman Kardeşler’in kurucusu Hasan el-Benna’nın torunu Halid Firnas el-Benna da hayatını kaybetti. İhvan’ın kurucusu Hasan el-Benna da 1949 yılında torunun öldürüldüğü Ramses Meydanı’nda uğradığı suikastta yaşamını yitirmişti. İhvan liderlerinden Muhammed el-Baltacı’nın 17 yaşındaki kızı Esma da çarşamba günü Kahire’deki gösterilerde öldürülmüştü. Bunun dışında İhvan’ın önde gelen isimlerinin birçoğunun çocuğu da son bir haftada çıkan olaylarda hayatını kaybetti.

Uydurma delillerle suçlama hazırlığı

Mısır İçişleri Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu’nun resmi Twitter hesaplarını “hack”leyen korsanlar, bu adreslerden gizli olduğunu iddia ettikleri bilgi ve belgeleri yayınladı. Belgelere göre, bakanlık Müslüman Kardeşler’i suçlu göstermek için bazı uydurma video ve fotoğraflar hazırladı. Ordu ve polis teşkilatı içinde “Özgür Subaylar” adlı bir yapının olduğu ve bunların darbeye karşı çıkarak göstericilere ateş açmayı reddettikleri belirtildi. Hesaptan darbeyi yapan komutanların ve destek veren ünlülerin telefon numaraları da yayınlandı.

Emir kızından babasına tokat gibi hatırlatma

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum’un kızı Mehra, Facebook hesabında babasının fotoğrafının üzerine “Özür dilerim baba ama akan kanın nedeni bizim paralarımız” yazdığı bir paylaşımda bulundu. Mehra, 19 Temmuz’da paylaştığı Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile babasının fotoğraflarının altında da “New York Times: Suudi Arabistan ve BAE’nin Sisi’ye verdiği paralar, Mursi’ye karşı komplo kurulduğunu ortaya koyuyor” yazılı resmin üzerine “Affedersin, babam olsan da bu mesele, din meselesi” yazmıştı.

Esed ile Sisi’nin farkı yok

Bursa’da yapılan temel atma töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, El Fetih Camii’nin kuşatmaya alınmasını sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğan, “Buradan Mısır’a, dünyaya sesleniyorum: İnsanların ibadethanesi masundur ama bunlar Suriye‘de de Mısır’da da camilerimizi yaktılar, yıktılar. Ha Beşşar ha Sisi bunların birbirinden farkı yok. Bunlara destek verenlerin de birbirinden farkı yok, aynı” dedi.

İKİYÜZLÜ DÜNYA

Şu anda Mısır’da iki ayrı tablo olduğunu kaydeden Erdoğan, “Biri firavunun izinden gidenler diğeri Musa’nın izinden gidenler. Tarih bunu böyle yazacak” diye konuştu. Bugün Mısır’da demokrasinin katline seyirci kalanların, yarın çıkıp kimseye demokrasi dersi veremeyeceğini vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti: “Bugün Mısır’da sergilenen vahşeti yarın belki de bir başka ülkede sergileyecekler. Belki Türkiye’yi karıştırmak isteyecekler. Çünkü bu bölgede güçlü bir Türkiye istemiyorlar. Biz bu tuzağı bozacağız. Hem Türkiye içinde hem de dünyada Türkiye’nin Mısır ile ilgileniyor olmasından rahatsız olanlar var. Türkiye sussun, Mısır’a sırtını dönsün istiyorlar.

Türkiye konuştukça, tepki gösterdikçe, birileri vicdanlarıyla baş başa kalıyor ve bundan rahatsız oluyorlar.” Erdoğan, Mısır’da darbe yönetimine, darbeyi yaptıktan sonra 16 milyar dolar destek geldiğini belirterek, “Şimdi soruyorum: Darbe yönetimine 16 milyar dolar desteği verenler, eğer bana sorarsanız, onlar darbe yönetiminin ortaklarıdır” dedi.

Arap liderlerden DARBECİLERE TAM DESTEK

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın göstericileri ‘fitneci’ olarak nitelediği açıklamasına Arap ülkelerinden büyük destek geldi

Kral Abdullah’ın yüzlerce kişinin ölümüne neden olan kanlı müdahaleyi gerçekleştiren geçici yönetimi desteklediği açıklamaya ilk destek Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yöneticilerinden gelmişti. Batı Şeria’daki Filistin yönetimi, Mısır’da yönetimi tehdit etmeye çalışanların Mısır’ın ve tüm Arap ülkelerinin istikrar ve güvenliğini hedef aldığını belirterek, Suudi Arabistan’ın tutumundan övgüyle söz etti.

12 MİLYAR DOLAR YARDIM

Kuveyt’in,Mısır’daki yönetimin “ülke güvenliği ve istikrarını korumak için attığı adımları” desteklediği kaydedildi. Bahreyn de “Mısır’a destek vermek, güvenliğini ve istikrarını korumak için Suudi Arabistan Kralı’nın açıklamalarına tam destek veriyoruz” açıklaması yaptı. Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE, darbe yönetimine toplam 12 milyar dolar yardım sözü vermişlerdi.

Avrupa Birliği acil toplantıyı tartışıyor

İngiltere Başbakanı David Cameron’ı arayan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Mısır konusunu görüştü. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, iki liderin, Mısır’da artan şiddetin Avrupa’dan güçlü bir mesajla kınanması konusunda görüş birliğine vardığı bildirildi. Görüşmelerin sonuca ulaşması için Avrupa Birliği’nin önümüzdeki hafta acil toplanması da gündeme geldi. Hollande, Mısır’la ilgili Almanya ve İtalya liderleriyle de görüşmüştü.

Müslüman Kardeşler’e kapatma tehdidi

Mısır Bakanlar Kurulu Sözcüsü ve Başbakan Basın Danışmanı Şerif Şevki, Müslüman Kardeşler’in (İhvan) feshedilmesini görüştüklerini açıkladı. Şevki, Bakanlar Kurulu binasında düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Hazım el-Biblavi’nin Sosyal Dayanışma Bakanı Ahmed el-Beri’ye İhvan’ın feshedilmesi önerisini sunduğunu belirtti. Teklifin kabine toplantısında görüşüldüğünü ifade eden Şevki, İhvan’ın kiliseleri ateşe verdiğini iddia ederek, teşkilatı birçok polis merkezi ile iki cezaevine saldırmakla suçladı.

Türkiye'den darbe karşıtlarına destek

Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik katliam dün İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da protesto edildi. İstanbul Eminönü’ndeki Yeni Camii önünde toplanan yaklaşık bin kişilik grup Mısır’da darbe sonrası yaşanan olayları protesto etti. Grup Başbakan Erdoğan ile Mursi’nin resimlerinin yan yana olduğu dev bir pankart ile Türk bayrağı da açtı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Pedofili çetesi çökertildi21 Ekim 2017 Cumartesi 11:05
 • Camiye saldırı20 Ekim 2017 Cuma 23:16
 • Polonya’da bıçaklı saldırı20 Ekim 2017 Cuma 17:59
 • İsrail'de askerlik karşıtı gösteri19 Ekim 2017 Perşembe 23:06
 • ABD'nin en genç bilim insanı oldu!19 Ekim 2017 Perşembe 23:04
 • Yaşlılara yer verirken iki kez düşünün!19 Ekim 2017 Perşembe 22:23
 • Putin'den ABD'ye tehdit19 Ekim 2017 Perşembe 22:10
 • Askeri kampa intihar saldırısı!19 Ekim 2017 Perşembe 09:59
 • ABD'de bilanço ağırlaşıyor!18 Ekim 2017 Çarşamba 22:59
 • Ünlü şarkıcıya yedi kurşun!18 Ekim 2017 Çarşamba 19:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.