• BIST 107.882
 • Altın 143,804
 • Dolar 3,5304
 • Euro 4,1439
 • Trabzon 27 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 26 °C

MİT kanununa ciddi uyarılar

MİT kanununa ciddi uyarılar
Siyasiler ve hukukçular, MİT Kanunu ile Türkiye’nin AB süreci ve uluslararası arenadaki imajının zarar göreceğini vurguladı. Anayasal olmayan yetkilerle suça yasal koruma sağlandığı kaydedildi.

TBMM’de kabul edilen MİT Kanunu’na deneyimli siyasetçiler, hukukçular ve muhalefetten dikkat çeken itirazlar geldi. Türkiye’nin muhaberat devletine doğru gittiğine işaret edilirken, denetimsizlik ve sınırsız yetki ile AB süreci ve dünyadaki Türkiye imajının zarar göreceği endişesi vurgulandı.

AB SÜRECİ ASKIYA ALINIR

58. Hükümetin Başbakan Yardımcısı, hukukçu Ertuğrul Yalçınbayır: Avrupa Birliği’nin askıya alınacağını tahmin etmek mümkündür. İstihbaratın üzerinde hem Meclis hem de yargı denetimi olması gerekiyor. Zira MİT Müsteşarı’nın doktora tezi bile istihbaratın hesap verebilirliği ile ilgili. Eğer Sayıştay raporlarını Meclis’e getirmeyen bir anlayış varsa, Meclis’in denetim gücü yoksa, yürütme MİT’i yeterince denetleyemiyorsa orada şeffaf devletten bahsetmek mümkün değildir.

DEMOKRASİDE GERİ ADIM

Avukat Fahri Ertem: MGK’nın alması gereken kararların bir kısmının Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu tarafından aldırılması planlanıyor. YAŞ ve HSYK kararları 2010 referandumuyla yargı denetimine açılmışken, MİT’in karar ve eylemlerinin yargı denetimi dışında tutulması demokratikleşme yolunda geri adım olacaktır. Ayrıca bu denetimsizlik, hukuksuzluklar ve faili meçhullerden kurumun sorumlu tutulmasına yol açacaktır. Dünyada hiçbir istihbarat örgütünün yurtdışında operasyon yetkisi yoktur. Bu yetki uluslararası arenada ülkemizi çok zor durumda bırakacaktır.

Suç faaliyetlerine yasal koruma

CHP Kon­ya Mil­let­ve­ki­li Atil­la Kart: MİT, ana­ya­sal ku­rum­la­rın üze­ri­ne çı­ka­rı­lı­yor, di­ğer ku­rum­lar Mİ­T’­e ta­bi ha­le ge­ti­ri­li­yor. Geç­mi­şe yö­ne­lik, suç teş­kil eden MİT fa­ali­yet­le­ri ya­sal ko­ru­ma al­tı­na alın­dı­ğı gi­bi bun­dan son­ra­sı için­ de MİT de­net­le­ne­mez ve so­ruş­tu­ru­la­maz bir ha­le ge­li­yor. Do­ku­nu­la­maz bir zırh oluşturuluyor. Su­sur­luk ya­pı­lan­ma­sı ku­rum­sal ha­le ge­ti­ri­li­yor ve ya­sal hi­ma­ye al­tı­na alı­nı­yor. Dev­let bir maf­ya ör­gü­tü­ne dö­nü­şü­yor. Suç teş­kil eden fa­ali­yet­le­re de ör­tü­lü ve doğ­ru­dan bir af ge­ti­ren bo­yu­tu da var.

Yönümüz Şanghay’a dönüyor

Ba­ğım­sız Kü­tah­ya Mil­let­ve­ki­li İd­ris Bal: Cid­di bir ko­ru­ma af­fı ge­ti­ri­li­yor. Ge­nel­kur­may Baş­ka­nı tu­tuk­la­na­bi­li­yor­sa, gay­ri iş­ler yap­mak­la suç­la­nı­yor­sa MİT men­sup­la­rı ne­den yap­ma­sın. Mil­li is­tih­ba­rat, bir pa­rti­nin ve­ya ki­şi­nin de­ğil­dir. He­sap ver­me­yen mu­ha­be­rat is­tih­ba­ra­tı oluş­tu­rur­sa­nız bi­zim yö­nü­müz AB ve­ya bi­rin­ci sı­nıf de­mok­ra­si de­ğil; yö­nü­müz Şan­gha­y’­dır. Kon­trol me­ka­niz­ma­ları ol­maz­sa MİT, El Mu­ha­be­ra­t’­a ben­zer.

İSTİHBARATA ÖRTÜLÜ AF GETİRİLİYOR

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal: MİT Kanunu’na getirilen hükümle MİT aleyhine yapılacak soruşturmalarda bir savcı

‘Bu iş MİT’in işi mi’ diye soracak, MİT ‘Evet bizim işimiz’ deyince başka hiçbir işlem yapılmayacak. Demek ki bu örtülü bir aftır. MİT hakkında yapılmış bir operasyonda böyle bir karar verilirse, herhangi bir işlem yapmamakla dosyayı kapatacak.

ADALETTEN KAÇIRMA KANUNU

MİT’in yaptığı faaliyetleri hukuktan, yargıdan, adaletten kaçırma kanunudur. Türkiye Kuzey Kore, Suriye’nin Esed rejimi, Kominist Rusya’nın KGB’nin devlet içerisindeki fonksiyonları gibi bir istihbarat devletine dönüştürülmekte. Erdoğan’ın MİT’i, CIA’nin Guatanamo’da yaptıklarını mı yapmak istiyor. Afganistan’da, Irak’ta işkence uçaklarının çiğnediği hukuku mu çiğnetmek istiyor MİT’e. MOSSAD’ın, El Muhaberat’ın, İran gizli servisinin yaptığını mı yaptırmak istiyor. Bütün bunlar MİT’e anlaşılmaz bir hedef ve yol gösterme maddesidir.

MUHALEFET MİT YASASI’NA ŞERH DÜŞTÜ

*MİT, hukukun denetiminden kaçırılmaktadır. Değişikliğin bir bölümü Anayasaya ve evrensel hukuk kurallarına aykırıdır. Kurumun yargılanamazlık zırhı, bu teklif ile daha kalınlaştırılmıştır.

*Bazı değişiklikler rejim açısından tehlike işaretleri vermektedir. Ülkede yaşayan herkese ait bütün bilgileri izin almaksızın görebilmek için PTT, Türk Hava Kurumu, BDDK, Millî Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarla protokol imzalanması eğer doğru ise, açık bir Anayasa ihlalidir.

*12 Eylül döneminde düzenlenmiş mevcut yasa, MİT personelinin tanıklık yapamayacağı gibi bir düzenlemeye gitmeyi düşünmemişken teklif, personelin tanıklık yapmasını yasaklamıştır.

*İktidar, bu yasa teklifi ile polis devletini kurumsallaştıran adımlar atmak istemektedir. Böyle yasalar ancak despotik ülkelerde, kendi iktidarlarını korumak ve kendilerine karşı oluşabilecek her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmek için çıkarılabilecek keyfî düzenlemelerdir. Amaç mutlak iktidardır ama denetlenmeyen, kontrol edilmeyen mutlak iktidar tehlikelidir.

*Düzenlemeden sonra her konu dış güvenlik, terör, milli güvenlik, milli savunma gibi kavramların içine sokulmak suretiyle MİT’in görev alanları içerisine dâhil edilebilecektir.

*“Milli güvenliği tehdit eden bütün yapılarla irtibat kurabileceği düzenlenmesiyle bu yapılarla irtibat kurulması meşru hale getirilmektedir.

*Teklifle PKK’nın bir talebi daha yerine getirilmektedir.

*AKP’nin hırsızlık, yolsuzluk ve rüşvet şaibelerini örtme çabasına bir mevzi daha kazandırılmakta ve Türkiye Ortadoğu’daki muhaberat şeyhliklerine evrilmektedir.

BUGÜN GAZETESİ


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 5 terörist daha etkisiz hale getirildi28 Temmuz 2017 Cuma 16:36
 • Ateşli Silahlar Yönetmeliğinde değişiklik28 Temmuz 2017 Cuma 15:31
 • Tatil cennetinde korkutan yangın!28 Temmuz 2017 Cuma 15:03
 • İsrail yeniden saldırdı!28 Temmuz 2017 Cuma 14:38
 • Öcalan'ın İmralı'daki doktoru FETÖ imamı çıktı28 Temmuz 2017 Cuma 13:49
 • CHP’den HDP’nin eylemine destek28 Temmuz 2017 Cuma 13:42
 • HDP'li Kürkcü için hapis cezası28 Temmuz 2017 Cuma 12:26
 • FETÖ’nün cehennem planı!28 Temmuz 2017 Cuma 10:20
 • ABD üssünde skandal toplantı28 Temmuz 2017 Cuma 10:16
 • İşte son bir haftanın bilançosu!28 Temmuz 2017 Cuma 10:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.