• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 14 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 3 °C
 • Trabzonsporlu futbolcu için İspanyol kulübüyle görüşüyorlar
 • Trabzonspor’da ilginç tesadüf!
 • Onazi'den Yanal'a gönderme...
 • Trabzonsporlu futbolcu için İspanyol kulübüyle görüşüyorlar
 • Trabzonspor’da ilginç tesadüf!
 • Onazi'den Yanal'a gönderme...

Mürsi’ye karşı isyan büyüyor

Mürsi’ye karşı isyan büyüyor
Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr'ın görevinden istifa ettiğini belirtilirken Mısır’da olaylar her geçen gün artarak devam ediyor. Mürsi’ye karşı isyan büyürken Mısır ordusu halkın taleplerine yanıt verilmesini istedi.

 Mısır resmi haber ajansı (MENA), Mısır Dışişleri Bakanı Amr'ın istifa ettiğini duyurdu. Amr'ın görevinden istifa etmesinde, Mısır'da yaşanan son gelişmelerin etkili olduğu ileri sürüldü.

Amr'ın istifasıyla, Mısır'da görevinden ayrılan bakan sayısı 5'e yükseldi.

Dün de Mısır Çevre Bakanı Halid Fehmi, İletişim Bakanı Atıf Hilmi, Turizm Bakanı Hişam Zazu ve Hukuk İşleri ve Meclis Bakanı Hatim Bacatu, görevlerinden istifa etmişti.

Kısa süre içerisinde İstifa eden bakanların yerine yeni isimlerin atanması bekleniyor.

OBAMA'DAN KRİTİK TELEFON

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile ABD Devlet Başkanı Obama telefonda görüştü -Obama'nın, ülkesinin halkın seçtiği Mısır liderliğiyle ilişkilerini sürdüreceğini söylediği ifade edildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın son gelişmelerle ilgili telefonda görüştüğü bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Obama'nın, ülkesinin halkın seçtiği Mısır liderliğiyle ilişkilerini sürdüreceğini söylediği ifade edildi.

Açıklamada, "İki Cumhurbaşkanı gösterilerin barışçıl olması gerektiğine ve her tür şiddete karşı çıktıklarını vurguladı. İlişkilerin sürekliliğini korumasını isteyen Obama görüşmede ayrıca, Mısır'da halkın ve kurumların güvenliğini, huzurunu koruma noktasında gösterilen gayretlerden ötürü teşekkürlerini sundu" denildi.

Siyasi krizin yaşandığı Mısır'da, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevini bırakmasını isteyen muhalefet, 30 Haziran tarihinden itibaren sokaklara döküldü. Ülkenin çeşitli kentlerinde toplanan muhalif gruplar, protesto gösterileri düzenliyor. Dün muhalif gruplar, Müslüman Kardeşler (İhvan) merkezleri ile Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait binalara yönelik saldırılarda bulundu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek için de yüzbinlerce kişi başkent Kahire'de toplandı..

Mısır ordusu, karşıt gruplar arasında 48 saat içinde uzlaşma sağlanmaması ve halkın taleplerine yanıt verilmemesi halinde, krizin çözümü için ulusal güçlerle ortak hareket edilerek yol haritası açıklanacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtları ve yanlıları arasında dünden bu yana meydana gelen çatışmalarda ölü sayısının 25'e, yaralı sayısının 781'e yükseldiği bildirilmişti. (AA)

MİLYONLAR SOKAKLARDA

Tahrir Meydanı’nda toplanan 1 milyonu aşkın laik muhalif, Cumhurbaşkanı Mursi’nin istifasını istedi ve bugün saat 17:00’ye kadar süre verdi. Ordu dan tarafların 48 saatte anlaşamaması halinde yol haritası açıklayacağını duyurdu.

Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından Müslüman Kardeşler’in adayı olarak cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Muhammed Mursi ‘100 günde sorunları çözeceğim’ deyip 1 yılda beklenen reformlara imza atmak yerine İslami hayat tarzını giderek artan şekilde dayatması ülkedeki laik kesimi kaygılandırmaya başlamıştı. Son dönemde ekonomik koşullarda da birçok gerileme yaşanması ve Mursi’nin kendisine çok geniş yetkiler veren anayasal değişikliği önce yürürlüğe sokup sonra tepkiler nedeniyle geri çekmesi gerilimi giderek artırdı. Ve sonunda Mursi’nin destek oranı yüzde 78’den yüzde 30’lara kadar gerileyince Tahrir Meydanı bir kez daha dolup taştı. Mısır polisi önceki gün Mursi’nin istifası talebiyle toplanan kalabalığın sayısını ‘1 milyonun üzerinde’ diye açıkladı. Mursi ise kendisine karşı olan protestocuları Türkiye’deki benzer bir dille suçlayarak istifa etmeyeceğini söyledi:

- Protetocular yakıp yıkan baltacılar. Bunlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz.

- Seçimle gelen sokak protestolarıyla gitmez. Adres sandıktır.

- Dış güçler bu protestolarda önemli rol oynuyor.

- Yolsuzluklardan para kazanan eski rejimin kalıntıları şimdi eşkıyalara para verip üzerimize salıyor.

- Yabancı TV kanalları olayları abartıyor. Sanki bütün Mısır şiddet görüntülerine sahne oluyormuş gibi yayın yapıyorlar.

Ordu: Uzlaşmazsanız...

Mursi’nin Guardian gazetesine verdiği röportajdaki bu sözleri muhalifleri daha da kızdırdı. Laik muhalefet Mursi’ye görevi bırakması için bugün saat 17:00’ye kadar süre verdi. Ordu da 16 kişinin hayatını kaybettiği olayların Tahrir dışına yayılması durumunda müdahale edeceği sinyalini verdi. Halkın taleplerine yanıt verilmesi çağrısında bulunan Mısır ordusu, taraflara uzlaşmaları için 48 saat tanıdı. Sürenin bitiminde yol haritası açıklayacağını duyurdu.

Dün ayrıca Mursi’nin ‘baltacılar’ olarak nitelendirdiği bir grup Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Merkezi’ne girdi. Bina yağmalandı, molotoflarla yakıldı. Müslüman Kardeşler Basın Sorumlusu Velid Şelbi, “Emniyeti aradık ama 8 saat boyunca hiçbir girişimde bulunulmadı” dedi.

5 bakan istifa etti

Gelişmeler üzerine Çevre Bakanı Halid Fehmi, İletişim Bakanı Atıf Hilmi, Turizm Bakanı Hişam Zazu ve Hukuk İşleri Bakanı Hatim Bacatu istifa etti.

Polisler muhaliflere katıldı

Müslüman Kardeşler polisin protestoculara karşı çok yumuşak davrandığını belirtirken, çok sayıda polis görevlisinin de üniformalarıyla birlikte Mursi karşıtlarına katıldığı görüldü. Muhalif polisler ellerinde ‘Git’ yazan kırmızı kartlar taşıdı.

Türkiye’de destek mitingi

Sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek vermek üzere Saraçhane’de açıklama yaptı. Hüsnü Mübarek yönetimini deviren halkın, yeni yönetimi iktidara getirdiği belirtilen açıklamada, “Yeni yönetim; İsrail ve ABD ile olan anlaşmalara mesafe koydu ve anayasada köklü değişiklikler yaptı. Bundan rahatsız olan Mübarek yanlıları uzun süredir Mursi’yi düşürmek için girişimlerde bulunuyor, darbe yapması için askere çağrı yapıyor. Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin birinci yılında, eski rejim yanlıları tarafından yapılan protesto gösterilerine Türkiye’den de büyük tepki var” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Sosyal medyada başlatılan “#TurkeyWithMursi” etiketi ile örgütlenen bir grup aktivistin, “Sivil İradeye Saygı” sloganıyla, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek vermek üzere toplanma kararı aldığı kaydedildi. Grubun, saat 20.30’da Fatih Saraçhane Parkı’nda bir araya gelerek, Mursi’ye destek veren bir açıklama yapacağı bildirildi.

Mısır'da ölü sayısı 16'ya yükseldi

MISIR'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi istemiyle düzenlenen gösterilerde ölü sayısı 16’ya yükseldi.

Ülke genelinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri ve karşıtları arasında meydana gelen çatışmalarda şu ana kadar 781 kişinin de yaralandığı bildirildi. Mısır’da dün Başkan Muhammed Mursi’nin istifasını isteyen milyonların sokağa dökülmesi ardından bugün Mısır sokaklarının daha sakin olduğu belirtildi. Fakat Mısır’daki politik açmazın yakın zamanda çözülmesi beklenmiyor. Mursi’nin birlik beraberlik ve diyalog içeren açıklaması da değişim vaat etmediğinden beklentileri karşılamadı. Dün Kahire’de, protestocuların Mursi taraftarlarının kurduğu barikatı aşarak Müslüman Kardeşler’in genel merkezine girmeleri ve yağmalamalarının ardından Sağlık Bakanlığı olayda 8 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Bu sayıyla protestolarda ölenlerin sayısı 16’ya yükseldi.

YÜZBİNLER SOKAKLARA DÖKÜLDÜ!

Göreve gelişinin birinci yıldönümünde Mursi’nin istifasını isteyen yüzbinlerce muhalif sokaklara döküldü. Sopayla dövüş dersi alan Mursi yandaşları da Kahire’deki Rabiatü’l Adeviyye meydanında “meşruiyetin korunması” adında karşıt eylem yaptı.

Mısır Sağlık Bakanlığı, Kahire, İskenderiye, Asyut, Dakhaliyye, Garbiyye, Beni Suveyf ve Buhayra kentlerinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri ve karşıtları arasında meydana gelen çatışmalarda, 174 kişinin yaralandığını açıkladı.

Açıklamada, Asyut kentinde iki, Beni Süveyf kentinde ise bir kişi olmak üzere çatışmalarda ölenlerin sayısının 3'e yükseldiği ve bazı yaralıların durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Mısır, iki yıl önce Hüsnü Mübarek rejimini sokaklara çıkarak deviren halklanmasından sonra dün en büyük protesto eylemlerine sahne oldu. Mısır’ın başkenti Kahire’deki Tahrir meydanında toplanan yüzbinlerce kişi bir yıl önce seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifasını istedi. Binlerce kişi protestolar için geceyi Mursi’nin selefi Hüsnü Mübarek’i deviren ayaklanmanın başladığı meydanda geçirdi. Dün öğle saatlerine doğru meydandaki kalabalık hızla artmaya başladı. Göstericilerin sayıları akşam saatlerinde sayıları 200 bini aştı. Muhalifler, dün Kahire’de başkanlık sarayının önünde ve diğer kentler de Mursi’nin istifa etmesi için eylem yaptı.

Mursi yanlıları sopalı görüntülendi.

Mursi’ye destek

Müslüman Kardeşler örgütü de dün Kahire’de 1 milyon kişilik Mursi yanlısı bir gösteri yahmak için Rabiatü’l Adeviyye meydanında toplandı. El Arabiya televizyonu, “meşruiyetin korunması” adı verilen gösteriler öncesinde Mursi yandaşlarının sopalarla düvüş antrenmanı yaptığı videoya yer verdi. Mursi yanlısı eyleme sadece 20 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Temerrüd (İsyan) hareketi, Mursi’nin istifa ederek erken seçim kararı alması için 22 milyon imza topladıklarını açıkaldı. Mursi geçen yıl 13.23 milyon oyla seçilmişti. Mursi’ye destek veren Cemaat-u İslamiye örgütü ise 26 milyon imza topladığını öne sürdü.

Mursi: İkinci bir devrim yok!

Gösterilere karşın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise “Bu ülkede ikinci bir devrim olmayacak” dedi. ABD Başkanı Barack Obama, tüm tarafların şiddetten uzak durmasını istedi ve güvenlik güçlerine itidalli olma çağrısında bulundu.

Yüzbinlerce kişi Tahrir Meydanı’nı doldurdu ve “Mursi git” sloganı attı.

Camiler sığınma yeri

Mısır’da muhalefetin Mursi’ye karşı başlattığı gösterilerde, kadınların cinsel tacizden korunması için komite kuruldu. Meydanda bulunan kadınları tacize karşı korumayı hedefleyen komitenin, devrimci gençlerden oluşacağı ve kollarına bant takarak ile görev yapacakları belirtildi. Kadın kuruluşları, Tahrir’de cuma gününden bu yana gösterilerde en az 7 kadının tacize uğradığını açıklamıştı. Mısır Vakıflar Bakanlığı ise gösterilerde çatışma çıkması durumunda vatandaşların sığınması için ülkedeki tüm camilerin açık tutulacağını açıkladı.

Ordu tarafsız ama alarmda

Mısır’daki siyasi karışıklık hakkında tarafsız kalmayı tercih eden ancak “ülkenin kaosa sürüklenmesine izin vermeyiz” açıklaması yapan Mısır ordusu dün alarma geçti. Bayşkent kahire ve diğer kentlerde hükümet binalarında geniş güvenlik önlemleri alındı. Mısır ordusu Kahire sokaklarında bazı stratejik bölgelere de kum torbalarından kontrol noktaları kurdu. Mısır’da bulunan elçilikler ve yabancı misyonlar, vatandaşları için “gösterilerden uzak durun” uyarısında bulunurken, birçok konsolosluk ve temsilciliğin de kapalı olacağı duyurulmuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.