banner238
banner264

ÖĞRENDİĞİM ŞEYLER!


YUSUF REHA ALP

YUSUF REHA ALP

16 Ağustos 2011, 15:00

Öğrendiğim Şeyler…
“Türkiye Ne İdüğü Belirsiz Açıklamalar Federasyonu”nun dünkü açıklamalarından sonra pek çok şey öğrendim. İşte bana öğretilenler. Size de anlatıyorum ki siz de öğrenin, bundan sonra hata yapmayın :
1 – Açıklama : “Karar için İddianameyi bekleyeceğiz.”
Tefsiri : İddianame aslında kesin bir delildir, bugüne kadar hep yanlış bilindiği ve hukuk fakültelerinde yanlış öğretildiği şekliyle, sadece bir “iddia” değildir. Bir insanın suçlu ilan edilebilmesi için iddia yeterlidir. Yargılama süreci falan hep hikayedir. Bugüne kadar ceza mahkemelerinde yargılanıp haklarında beraat kararı verilen insanlar da aslında tamamıyla suçlu insanlardır, beraat kararlarının tümü yanlıştır. Dolayısıyla bu olayda da savcının açıkladığı iddianameyi bekleyip ona göre karar vermek en doğrusudur. İsterlerse sonradan beraat etsinler, bu insanların tümü suçludur ve iddianamede adları geçtiği için derhal cezalandırılmalıdırlar.
2 – Açıklama : “Etik Kurulu bazı maçlarda şike olduğu kanaatine varmış, ancak bazı maçlarda aynı kanaate ulaşamamıştır.”
Tefsiri : Şike suçunun oluşabilmesi ve bundan dolayı kulüplere ceza verilebilmesi için, bu suçun belli sayıda işlenmesi gerekir. Her ne kadar kanunda böyle bir sayı belirlemesi yapılmamışsa da, takdir edersiniz ki bir kez suç işlemekle birden fazla aynı suçu işlemek arasında dağlar kadar fark vardır. Bir kez hata yapan bir çocuğu hemen nasıl dövemiyor ve başka hatalar yapmasını bekliyorsak, olayımızda da insanları bir kere şike yaptılar diye cezalandıramayacağımız aşikardır. Misal, şimdi diyelim bir adam öldürdünüz, sizi hemen hapse mi atalım yani? Devlet bağışlayıcıdır. Ama bokunu çıkarır ve seri katil haline dönüşürseniz o zaman kulağınızdan çeker ve “Eh bakayım, sakın bir daha yapma” deriz. Hukuki olan budur. Cezaevlerinde bir kez suç işledi diye yatan insanların tümü bu kuraldan habersiz yargıçların kurbanlarıdırlar.. Ya da düpedüz salaktırlar, bilemiyorum.
3 – Açıklama : “Elimizde belge yok.”
Tefsiri : Federasyonumuzun istediği ve savcılıkça tarafımıza gönderilen 27 adet koca klasör incelendiğinde, bu klasörlerin tümünün, adliyede çalışan hakim ve savcıların biriktirmiş oldukları, yemek siparişi için adliye civarındaki lokantaların listeleri olduğu üzülerek görülmüştür. Mezkur listelerdeki adresler, federasyon merkezimize uzak oldukları için hiçbir işimize de yaramamıştır. Elinde hiçbir belge olmayan “Etik Kurulu”nun, bazı maçlarda şike yapıldığı kanaatine nasıl ulaştığı sorusu bizim için de muammasını halen korumaktadır.
4 – Açıklama : “Şu şu isimler tedbirli, şu şu isimler tedbirsiz olarak disiplin kuruluna sevk edilmişlerdir.”
Tefsiri : Tedbirli olarak sevk edilenlerin tamamının tutuklu, tedbirsiz olarak sevk edilenlerin de tamamının tutuksuz oluşları ancak ve ancak büyük bir tesadüfle açıklanabilir. Dünyanın yaratılması da böyle değil midir Allasen? Duvara bir kova su boşaltın, oluşan şekillere bakın, ne yani dünyada böyle yaratılmış olamaz mı? Konudan sapmayalım, ne diyorduk; yani bizim tedbirli tedbirsiz ayırımı yapmamızda, savcılıktan bize ulaşan belgelerin, ay pardon lokanta listelerinin, hiçbir belirleyiciliği olmamıştır. Dediğimiz gibi olay tamamen tesadüften ibarettir. Bize belge gelseydi, emin olun bazı isimleri tedbirli bazı isimleri de tedbirsiz olarak disiplin kuruluna sevk ederdik (Hastir Lütfü ya, zaten öyle mi yaptık?!).
5 – Açıklama : “Kendinden şüphesi olan Avrupa Kupalarına katılmasın.”
Tefsiri : Bu cümlede bu kadar eleştirilecek ne var anlamak mümkün değil!. Mesela ben, kendimde azıcık bir şüphe bile görsem namaz kılmam, hemencecik abdest tazelerim. Yani “nedir bu akıntı” diye aklımda şüphe olursa her ihtimale karşı iki dakikada hemen boy abdestimi alıveririm. Benim bu kadar tedbirli davrandığım bir ortamda kulüplerin de tedbiri elden bırakmayıp, kendilerinde şüphe görmeleri halinde Avrupa Kupaları’na gitmemelerini istemek niye tuhaf oluyor? Bundan böyle kulüpler kendi kararlarını kendileri alsınlar, bizi de bulaştırmasınlar böyle işlere kardeşim. Bir futbolcu kırmızı kart gördü ve iki maç ceza alacağından şüphe mi ediyor? Disiplin kurulumuzu hiç yormasın, “Benim kendimden şüphem var arkadaş, ben iki maç oynamayayım” desin, biz de gereksiz adam istihdam etmekten kurtaralım, masrafımız azalsın. Bu kriz ortamında, bu birlik ve beraberliğe en fazla muhtaç olduğumuz şu günlerde son derece ekonomik tedbirler almamızı sağlayıp, bizi tasarruf da ettirecek bu formüle itiraz edenler ya geri zekalıdır, ya da ihanet içindedir, o kadar diyeyim yani.
6 – Açıklama : “Yargı süreci olmadan federasyon karar veremez.”
Tefsiri : Şimdi bazı münafıklar, “O zaman geçen sene Bursaspor ve Ankaraspor’a neden yargı sürecini beklemeden ceza verdiniz?” diye soracaklardır. Bu çok bilmişlere hatırlatmak isterim ki geçen sene biz görevde değildik. Türkiye’de kuralların, iş başındaki ve suçu işleyen adamların kimliklerine göre değiştiğini ben mi öğreteceğim? Bugüne kadar daha bunu bile anlamamış andavalların konu hakkında yorum yapmalarının komikliği ile ben dalga geçiyor muyum? Ayrıca büyük Türk büyüğü Kutadgu Bilig’in “Dün dündür bugün bugündür” lafını da mı duymamış bu aklıevveller? “La havle ve la..” diyorum da başka da bir şey demiyorum.. Dur aklıma geldi son bir şey ilave edeyim, “bundan sonra istediği kadar olay çıksın ortalık karışsın, yargı süreci olmadan hiçbir karar veremeyeceğimizi” söyleyen bu çok bilmişler yanılıyor. Bugün öyle karar verdik diye yarın başka karar vereceğimiz anlamına gelmez bu. İşinize gelirse düdük makarnaları..
7 – Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener’in açıklaması : “Bizim de federasyonda 4-5 adamımız olsaydı karar böyle çıkmazdı.”
Tefsiri : Açıklama yeterince komik zaten, ayrıca tefsire ihtiyaç yok…
8 – Trabzonspor Resmi Sitesinden yapılan açıklama :
Tefsiri : Komik bile değil..
9 – Federasyonun, Trabzon’u temsil ettiğini söyleyen üyesi Erdal Atalay.. Pardon ya, o herhangi bir açıklama yapmamıştı değil mi?
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurcan - 6 yıl önce
Anlayabilene cok guzel yorum Reha bey tesekkurler.
Avatar
yasin uzunoğlu - 6 yıl önce
seref kimmiş yaa öle bir olgumu var insanlar onun içinmi yasar ama tff ye sormak lazım serefin açıklaması paramıymış ? onlara soormak lazım sizide tebrik ediorum
Avatar
Ceyda - 6 yıl önce
bu bir şike operasyonu değil azizi yok etme operasyonudur. aydınlarda ilerleyen günlerde istifa eder fb nin başına geçer. spor bakanıda onaylıyor tff nin kararını yerel seçimlerde artık bir rovanş olur (mu) ? kukla kulüp haline getirildik yürekli yazarlara ihtiyaç var hemde çok acill
Avatar
emre kılıçoğlu - 6 yıl önce
puhahahah en büyük başkan sadri başkan,adam her fırsatta taraftarla dalga geçio ama herkes mutlu,sadri şener bunu nasıl beceriyor okullarda ders olarak öğrenilip anlatılmalı.