banner238
banner264

Kıdem tazminatı çalışmaları tamamlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu...

banner295
Kıdem tazminatı çalışmaları tamamlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, çalışanların %86'sının alamadığı kıdem tazminatı çalışmasının tamamlandığını müjdeledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 10. Yıl temalı Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Belgeli Hatıralar isimli serginin açılışına katıldı. Açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Soylu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
 
“EMEKLİ PROMOSYONLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMAYI TAMAMLADIK”
 
Emekli promosyonları ilgili çalışmayı tamamladıklarını belirten Soylu, “Gerek kamu bankaları gerek özel bankalarla birlikte çok iyi bir çalışma yürüttüler. Bazı dayanağı olmayan haberlerle karşılaşıyoruz. Bu konuda bizim herhangi bir sonucu ulaşmadan bir rakam vermemiz hem emeklilerimize hem de bu konuyla ilgili haber bekleyenlere karşı bir haksızlık olur.  Bu konuda makul bir ölçeği inşallah emeklilerimiz ile buluşturmak için biz çalışmaları tamamladık. ” diye konuştu.
 
ASGARİ ÜCRETTE KESİNTİ OLMAMASI İÇİN UĞRAŞILACAK
 
Asgari ücret konusuna da değinen Soylu, şunları söyledi: “Asgari ücret konusunda Maliye Bakanımızla, Sayın Başbakanımızın da bilgisiyle bir görüşme yaptık. Asgari ücret görüşmeleri sırasında, özellikle çalışan kesimin, işçi kesimin şöyle bir talebi oldu; ‘Biz gelir vergisi dilimi münasebetiyle bunun altına düşebilme endişesi taşıyoruz.’ Eylül ayından itibaren böyle bir endişe söz konusu. Ağustos ayı başından itibaren buna ait bir çözüm gerçekleştireceğiz. Çalışan kesiminde bu konuda ortaya koyduğu talep yanlış bir talep değil. Çünkü geçen yıllarda bu fark çok yüksek bir fark değildi. Takdir edersiniz ki asgari ücretin bin liradan bin 300 liraya çıkması, vergi diliminin de bu açıdan önemli bir barem oluşturması bir fark ortaya çıkartıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da kendisine arz ettiğimizde, asgari ücretin altında bir ücretin oluşmasının doğru olmayacağı yönünde bize bir telkini ve talimatı oldu.”
“BUGÜNE KADAR GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ EN KAPSAMLI KIDEM TAZMİNATI ÇALIŞMASI”
 
Soylu, kamuoyuna sunulmayan, çalışma hayatı içinde bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı kıdem tazminatı çalışmasını tamamladıklarının müjdesini verdi. Soylu, gerek çalışanların gerek işverenlerin çok net bir şekilde, kendi var olan durumlarını da çok iyi görebileceği bir çalışmayı tamamladıklarını belirterek, "Bu konuda dünyada birçok ülke örneklerini inceledik, bizatihi arkadaşlarımızın gittiği ülkeler oldu, bu konuda dünyanın en iyi kuruluşlarıyla beraber çalıştık. Kendi arkadaşlarımız tecrübelerini ortaya koydular. Şimdi iyi bir ürün hazırladığımızı düşünüyoruz, iddialı bir ürün hazırladığımızı düşünüyoruz. Özellikle kıdem tazminatıyla ilgili ve Türkiye’de yüzde 86 çalışanın kıdem tazminatını alamadığını düşündüğümüzde aslında sessiz milyonların sahip çıkıldığı bir kıdem tazminatı çalışmasını biz kendi açımızdan teknik açıdan tamamlamış durumdayız. Bundan sonra biz sosyal güvenlik projelerimizi açacağız. Biz sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı değiliz, aynı zamanda bir sosyal diyalog bakanlığıyız da. Bu pencereyi açacağız. Hem sendikalarımızla hem işveren temsilcilerimizle hem sanayi, ticaret odalarımızla hem çalışanlarımızla hem sendikasızlar ile yani Türkiye’de çalışan kesim nerede varsa hepsiyle diyalog ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.
 
Taşeron işçiler konusunda çok küçük bir teknik detayın olduğunu söyleyen Soylu, “Bu detay konusunda İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı arasında bir görüşme, yani yüzde 99.9’u tamamlanmış durumda. Zannediyorum önümüzdeki dönemin kamuda istihdamı bekleyen alt işverenlerimiz ile paylaşacağımız ilk ve önemli bir adım olacağı düşüncesindeyim” diye konuştu.

 
banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.