• BIST 104.539
 • Altın 163,366
 • Dolar 3,9376
 • Euro 4,6999
 • Trabzon 7 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 1 °C
 • İşte Trabzonspor’un Sivasspor muhtemel 11'i...
 • Çalımbay iki futbolcusunu çok övüyor...
 • Çalımbay o futbolcuyla baş başa görüştü...
 • İşte Trabzonspor’un Sivasspor muhtemel 11'i...
 • Çalımbay iki futbolcusunu çok övüyor...
 • Çalımbay o futbolcuyla baş başa görüştü...

Propolis, bir sağlık mucizesi!

Propolis, bir sağlık mucizesi!
Bugünkü mucizenin adı, çok sayıda faydası olan Propolis maddesi...

 Her gün bir başka bitkinin faydası, mucizevi etkileri gündeme geliyor. Bugünkü mucizenin adı ise: Propolis...

Arılar tarafından değişik bitki tomurcuklarından yaprak ve gövdelerinden toplanıp biriktirilen reçinemsi bir madde olan Propolis; genellikle kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan toplanır. Propolis biriktirme açısından arı türleri arasında farklılık vardır. Bazı türler diğerlerine göre daha fazla Propolis biriktirirken, bazıları ise -örneğin tropik bölgelerde bulunan arılar- hiç propolis biriktirmezler.

Arılar kovanı dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlılardan korumak için üzerini propolisle kaplarlar. Aynı zamanda kovanın iç duvarlarını düzgün hâle getirmek, peteklerin ağızlarını kapatmak ve başka canlıların içeriye girmesine engel olmak da isterler. Girdikten sonra ölen canlıları Propolisle mumyalayarak kovanlarını koruma altına alırlar. Propolis kovandaki larvalara, mantar ve bakterilere karşı antibiyotik etki gösterir.

Propolisin toplandığı bitkilerin tür ve çeşitlerine göre içeriğindeki bileşikler farklılık gösterir.

Etkileri de arıların bitkilerden topladığı antioksidan etkili bileşenlerine bağlıdır. Kovanda oluşan hasarların ve çatlakların onarımı için ve kovanlarını korumak amacıyla kullanılan Propolisin rengi, sarımsı yeşilden koyu kahverengiye dek değişebilir.

Arıcılar kovandaki balı aldıktan sonra Propolisi kovandan kazıyarak toplarlar. Sonra bazı işlemlerden geçirilmek suretiyle Propolis olarak kullanıma hazır hale getirilir. İçeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu bu değerli maddenin bileşiminde, polifenoller, fenolik asitler ve esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C, E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler yer alır.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

* Bağışıklık sistemini destekler.

* Hastalık etkenlerine yönelik vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılır.

* Antioksidatif etki açısından Propolis diğer arı ürünleri arasında en yüksek etkiye sahiptir.

* Soğuk algınlığından korur.

* Akne ve uçuk için haricen kullanılır.

* Bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit için etkilidir.

* Ağız ve boğaz mukozası sorunları için hem oral olarak hem de gargara biçiminde kullanılır.

* Dişeti hastalıklarına karşı koruyucu özelliktedir.

* Bioflavonoidler bakımından zengindir.

* Propolis ile ilgili yapılan araştırmalar bu maddenin ülserler, iltihaplı hastalıklar ve yanıklar için olumlu etkileri olduğu sonucunu ortaya koymuştur.

* Japon Kanser Araştırma kurulu tarafından 1991 düzenlenen toplantıda Propolisin anti-kanser etkisiyle ilgili tebliğ sunulmuştur.

* Amerika’da yapılan bir araştırmada Propolis’teki caffeic asit esterlerinin bağırsaktaki kanserli hücrelerin büyümesini inhibe edici özellikte olduğu görülmüştür.

* Yaraların iyileşmesinde hücre yenileyici olarak etkilidir.

* Mikroptan arındırıcı, bakteri üremesini durdurucu, iltihap giderici, mantarlara karşı etkili ve kas gevşetici etkileri vardır.

* Bakterilere karşı etkisi galangin, pinosembrin, kafeik asit ve ferulik asit içeriğinden, virüslere karşı etkisi kafeik asit, kersetin ve luteolinden, mantarlara karşı etkisi de pinobanksin, pinosembrin, kafeik asit, benzil ester, sakuretin ve pterostilbene ‘den kaynaklanmaktadır.

* Prostaglandinleri üreten enzimleri bloke edici özelliğiyle anti iltihapsal etkinliğe sahiptir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Saf propolis tahriş edici olduğundan dolayı kullanımdan önce seyreltilmesi lazımdır.

Tavsiye edilen günlük kullanım dozu 70-100 mg.’dır.

Propolis kapsül, tablet, toz, konsantre sıvı ve sakız gibi şekillerde satılır.

Soğuk algınlığından korunmak amacıyla şurupları da bulunur.

Boğaz enfeksiyonları için gargara ve pastil şeklinde kullanılır.

Propolis krem:

Yaralar için dıştan kullanılan Propolis merhemleri vardır.

Diş çürüklerini önlemek amacıyla diş macunlarına eklenir.

Kimler kullanmamalı?

Astım sorunu olanlar alerji testi yaptırmadan kullanmamaları gerekir.

2 yaşın altındaki çocuklarda arı ürünleri kullanılmamalıdır.

Arı ürünlerine alerjisi olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Not: Propolis pahalı bir ürün olduğunda dolayı piyasada satılan bazı ürünlerin gerçek olmama ihtimali vardır. Arı sütü, polen, bal gibi arı ürünlerin sahtelerine sıkça rastlandığı gibi Propolis olarak satılan bir ürünün de sahte ya da yetersiz olma olasılığı yüksektir.

İnsanlar Üzerindeki Klinik Etkiler

Klinik deneylerde, Propolis’in tedavi edici etkisinin genellikle mikrobiyal kontaminasyonlardan kaynaklanan hastalıklarda verimli olduğu belirlenmiştir.

Solunum Enfeksiyonları

Bronşit şikayeti olan 260 çelik işçisine 24 gün boyunca, bağışıklık sisteminin lokal ve sistematik düzenlenmesi gibi çeşitli metotlar ve Propolis etanol ekstraktının fizyolojik tuz çözeltisi lokal olarak uygulanmıştır. En iyi sonuçlar, Propolis tabletleriyle birlikte alınan etanol ekstraktı ile elde edilmiştir. Propolis ayrıca, faranjit, kronik bronşit, rhinopharyngolaryngitis, pharyngolaryngitis, nezle ve burun iltihabı gibi diğer otorhinolaryngologic rahatsızlıklarda da pozitif etki göstermiştir.

Viral Enfeksiyonlar

Klinik deneyler, insanlarda grip rahatsızlığına karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Soğuk algınlığında, Propolis kullanan hastalar 3 günde tamamen iyileşirken, kullanmayan hastalarda bu sürenin 5 güne çıktığı görülmüştür.

Deri Hastalıkları

Deri hastalıkları geçiren hastalardaki klinik deneylerde, Propolis kreminin uçuk tip 1 ve uçuk Zona Zoster virüslerine karşı belirgin tedavi edici özellikte olduğu gözlenmiştir. Propolis kremi yara ve acının süresini azaltmış, ayrıca, yara nöbetleri arasındaki süreyi de azaltmıştır.

Deri Enfeksiyonları

Propolis’in eter veya alkol ekstraktının (% 1–10) klinik uygulamalarında 10 yüzeysel mantara ve 9 derinde yetişen mantara karşı etkili sonuçlar elde edilmiştir. 160 sedef hastasına 3 ay boyunca, günde 3 kez 0,3 g propolis verilmiş ve üçte birinin iyileştiği ya da tamamen kaybolduğu bulunmuştur. 110 mantar hastasına % 50’lik propolis merhem olarak uygulanmış ve hastaların 97’sinde mükemmel sonuçlar ortaya çıktığı gözlenmiştir.

Diş Uygulamaları

Propolis’in plak oluşumu ve dişeti iltihabı üzerindeki etkilerini incelemek üzere 60 öğrenci gruplara ayrılmıştır. Sonuçlar, Propolis’in oral hijyeni sağlamada yardımcı uygulama olarak faydalı olduğunu göstermiştir.

Klinik çalışmalar, Propolis ağız yıkama çözeltisinin (1:5 su ile seyreltilmiş) diş eti kanaması ve periodontal rahatsızlıklarda önemli gelişme sağladığını göstermiştir. Hastalar, plak oluşumu ve dişeti ağrısı açısından değerlendirilmiştir.

Bir klinik çalışmada, Propolis ve çinko oksitle hazırlanan dolgu, 150 hastanın diş oyuklarına indirekt olarak, 50 hastaya ise direkt olarak kaplanmıştır. Sonuçlar, Propolis ile hazırlanan dolgunun çinko eugenat ile aynı etkiyi gösterdiği ve kalsiyum hidroksit bazlı dolgulardan daha iyi iyileştirici etki gösterdiği ortaya konmuştur.

Propolis’in, diş eti kanaması ve oral mukoza üzerindeki etkilerini incelemek üzere yapılan klinik çalışmada ise, yara izi kalması açısından daha olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bir diğer çalışmada ise diş eti iltihaplanmasında da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Propolis’in kemik yenilenmesi ve anestezik etkilerinden dolayı kanal tedavisinde kullanılması tavsiye edilmiştir.

Yara Tedavisi ve Doku Yenilenmesi

23–98 yaş arası tipik açık yarası bulunan 64 hastaya Propolis içeren merhemler uygulandı. Yaralı bölgeye her gün Propolis içeren merhem uygulandı, ayrıca yara çevresine antibiyotik merhemler sürüldü. Bu uygulama 4–12 hafta sonunda sonlandırıldı. Tedavi sonucunda 19 hastada hiçbir klinik gelişme gözlenmedi, diğer hastalarda ise önemli gelişmeler gözlendi.

Propolis, yaraları enfekte olmuş hastalara uygulandığında, iyileşme sürelerinin arttığı ve aynı zamanda enfeksiyonun azaldığı gözlenmiştir. Yara bölgesindeki bakterilerin yarısının 4 günde ortadan kaldırılmıştır.

Propolisin yaralar ve yanıklar üzerindeki etkileriyle ilgili çalışmalar sonucunda, kontrol denekleriyle karşılaştırıldığında, iyileşme hızının % 80 attığı gözlenmiştir. Yanık, temiz yara ve enfekte olmuş yarası olan 229 hastaya % 2 ve % 8 Propolis içeren krem uygulanmıştır.

Hastaların % 18 inde yüksek konsantrasyon 9. günde etki gösterirken, düşük konsantrasyonda propolis içeren krem % 1.8 inde 16. günde etki göstermiştir. Yara ve yanıklara uygulanan düşük konsantrasyonlu krem ortalama 11 günde, iltihaplı yaralara 11 günde, enfekte olmuş yaraların % 67 sine ise ortalama 38 günde iyileştirici etki göstermiştir.

 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Tuvalette bunu sakın yapmayın!02 Kasım 2017 Perşembe 11:02
 • Kronik yorgunluk mu, depresyon mu?01 Kasım 2017 Çarşamba 10:11
 • Hamileyken hamile kaldı!31 Ekim 2017 Salı 09:29
 • 'Ölümsüzlük meyvesi' dertlere derman olacak29 Ekim 2017 Pazar 13:13
 • Kanser ilacını vücut geliştiren sporcular tüketti!23 Ekim 2017 Pazartesi 09:38
 • Baykal'ın son durumu ne?22 Ekim 2017 Pazar 16:11
 • Karın ağrısıyla gitti, hayatı karardı22 Ekim 2017 Pazar 13:33
 • Giresun'da ilk defa dil kanseri ameliyatı gerçekleştirildi21 Ekim 2017 Cumartesi 14:46
 • 'Burun yağına' yoğun talep!21 Ekim 2017 Cumartesi 12:25
 • Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığına dikkat21 Ekim 2017 Cumartesi 11:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.