1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu meslekleri yapanlar dikkat!
Provokatörler cuma namazında sahneye çıktı

Provokatörler cuma namazında sahneye çıktı

Taksim Gezi Parkı eylemlerinin ardından farklı emellerle hareket eden provokatörler bu kez İstanbul'da Fatih ve Aksa ile Konya'da Hacı Veyiszade Camii'nde cuma namazında sahneye çıktı.

A+A-

 İstanbul'da Fatih ve Aksa ile Konya'da Hacı Veyiszade Camii'nde 3 kişi hutbe okunurken bağırarak cemaati kışkırtmak istedi.

İstanbul'da Fatih Camii ve Yenibosna Aksa Camii ile Konya'daki Hacıveyiszade Camii'nde kılınan cuma namazlarında birbirinin benzeri provokasyon girişimleri yaşandı.

Yeni Şafak gazetesi cuma günü üç camide yaşanan olayın ayrıntılarını okurlarına duyurdu. "Eş zamanlı kışkırtma" başlığıyla manşete taşınan haberin ayrıntıları şöyle:

GATA'DAN RAPOR ALMIŞ

Fatih Camii'nde cuma hutbesi okunduğu sırada cemaatin içerisinde yer alan Selami Okuyucu adlı bir kişi ayağa kalkarak bağırmaya başladı. 'Korku ve Ümit' konusunda cemaate vaaz veren İmam Galip Usta'ya yüksek sesle, 'Sen Allah'tan korkuyor musun' diyen Okuyucu'ya Usta önce aldırmadı ve hutbeye devam etti. Bu sırada elindeki bıçakla mihrabı işgal eden ve cemaatin yanına yaklaşmasını engelleyen provokatör, bu sefer, 'Ey cemaat beni dinleyin. Ben askerim. Ümmet-i Muhammed bana sahip çıksın' diye bağırdı. İmam Galip Usta ise 'Bu bir provokasyon herkes beni dinlesin' şeklinde cemaati uyararak, istenmeyen olayların yaşanmasını önledi. Cemaatten birkaç kişi sakin olması için şahsı kolundan tuttuğu sırada, Okuyucu çıkardığı bıçağı boğazına dayadı. Bu sırada cuma namazı için Fatih Camii'nde bulunan çevik kuvvet polisleri de Okuyucu'ya müdahale ederek onu camiden çıkardı. Okuyucu, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek Terörle Mücadale Şube Müdürlüğü'nde sorguya alındı.

YALNIZ DEĞİL MİYDİ?

Cemaatin büyük kısmı İmam Galip Usta'nın sözünü dinleyerek provokasyona gelmedi. Ancak camide bulunanlardan 15-20 kişilik bir grubun 'vurun öldürün' diye bağırıp cemaati galeyana getirmeye çalışması dikkat çekti. Hutbesini bitiren İmam Usta vatandaşları sakin olmaya davet ederek, 'Muhterem cemaatimiz güvenlik güçlerimiz halleder. Allah rızası için ön tarafı boşaltın ki namazımızı kılalım' diye seslendi. Okuyucu'nun dışarı çıkarılmasının ardından cuma namazı kılınabildi. Zanlının 40 yaşında olduğu, askerliğini yaptığı sırada saçını kestirmediği için aklı dengesinin yerinde olup olmadığının anlaşılması amacıyla GATA'ya sevkedildiği ve 'psikolojik sorunlarından ötürü' üç ayrı rapor alındığı öğrenildi. Yaşananlar cuma namazını canlı yayınlayan TVNet ekranlarına saniye saniye yansıdı.

MECZUP BİR ASKER

Fatih Camii'ndeki olay sırasında imam ve müezzin sürekli olarak 'Sakin olun' uyarısı yaptı. Mısır'a destek eylemleri için orada bulunan Çevik Kuvvet ekiplerince gözaltına alınan Selami Okuyucu dışarıya çıkarıldığı esnada, avludaki vatandaşlar da tepki gösterdi. 40 yaşındaki Okuyucu'nun psikolojik sorunları bulunduğu öğrenildi. Ailesiyle Fransa'da yaşayan Okuyucu'nun askerlik görevini yapmak için Türkiye'ye geldiği ve teslim olduğu birliğinde problemler yaşadığı belirlendi. Amasya'daki birliğine teslim olduğu sırada saçını kestirmek istemeyen ve sert tepki gösteren Okuyucu, buradan Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)'ne sevk edildi. GATA'da tedavi altına alınan Okuyucu'ya, psikolojik problemleri nedeniyle 3 ay hava değişimi verildi. Hava değişimi sırasında Okuyucu'nun, İstanbul'da bir akrabasının yanında kaldığı öğrenildi. Fransa'da 3 yıl hapis yattığı öğrenilen Okuyucu, Emniyet'teki işlemlerin ardından asker olması nedeniyle Merkez Komutanlığa teslim edildi.

CEMAATİ TESKİN ETTİ

Provokatör Selami Okuyucu'nun elinde bıçakla mihraba gidip bağırdığı esnada cemaati kışkırtmaya çalışan 15-20 kişilik grubun, 'Vurun, öldürün' demesi dikkat çekti. Kirli planı fark eden Fatih Camii İmamı Galip Usta, cemaati teskin ederek provokasyonun amacına ulaşmasını engelledi.

KONYA'DA AYNI EYLEM

İstanbul'daki olayın benzeri Konya'daki Hacıveyiszade Camii'nde de yaşandı. Hutbe sırasında bağıran kişi vatandaşlarca etkisiz hale getirilerek dışarı çıkarıldı

Cuma namazı sırasında bir başka olay ise Konya merkezdeki Hacı Veyiszade Camii'nde yaşandı. İstanbul'daki camilerde yaşanan olayın kopyası olan provakasyon girişimi iç ezan okunduğu sırada gerçekleşti. İmam hutbe için minbere çıkarken cemaat arasında bulunan bir kişi elini havaya kaldırarak sessiz bir şekilde bir süre bekledi. Ardından bağırmaya başlayan ve ne söylediği anlaşılmayan şahısı imam minberden huzuru bozmaması için uyardı. Aynı kişinin provakasyona devam etmesi üzerine imam cemaatten polis çağırmalarını istedi. Cemaat arasında bulunan polislerin müdahale etmesiyle söz konusu provakasyonu yapan şahıs dışarı çıkartıldı.

KIŞKIRTTI SONRA HELALLİK İSTEDİ

İstanbul'da önemli camilerden biri olan Yenibosna Aksa Cami'nde de cuma namazı sırasında benzer bir provokasyon girişimi yaşandı. Camide hutbe okunduğu sırada imamın 'Gençlerimize sahip çıkalım' ifadelerinin ardından bir kişi, cemaatin içerisinden kalkarak, cami imamına 'İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz' şeklinde bağırdı ve ardından camiyi terketti. Hutbesini sürdüren imam, cemaatin herhangi bir tepki vermemesini istedi. Namaz sırasında tepki gösteren kişi, cuma namazının hemen ardından cemaat imamın çevresinde olduğu sırada gelerek 'helalleşmek' istedi. Cemaati yararak kendisine yaklaşmakta olan kişinin hareketlerinden kuşkulanan imam ise güvenlik görevlilerini çağırarak, sözkonusu kişinin cami çevresinden uzaklaştırılmasını sağladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.