• BIST 105.064
 • Altın 146,120
 • Dolar 3,5109
 • Euro 4,1827
 • Trabzon 26 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 33 °C

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun detayları

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun detayları
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında dün sabah erken saatlerde 28 adrese baskın düzenlendi.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele polisleri dün güne büyük bir operasyonla başladı. İşadamları, bazı üst düzey siyasilerin birinci dereceden yakınları ve bürokratları kapsayan İstanbul merkezli operasyonda 5’i Ankara’da olmak üzere toplam 49 kişi gözaltına alındı.

28 ADRESE BASKIN

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde bulunan Narkotik ve Kaçakçılık Bürosu savcılarının yürüttüğü soruşturma kapsamında, yaklaşık 2 yıllık teknik ve fiziki takip sonucunda, “karapara aklama”, “altın kaçakçılığı”, “kamu görevlilerine rüşvet” ve “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet etmek” suçlamaları nedeniyle operasyon düzenlendi. Sabah erken saatlerde başlatılan operasyonda İstanbul ve Ankara’da 28 farklı adrese eşzamanlı baskın düzenlendi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince başlatılan operasyonlar kapsamında, aralarında işadamları Rıza Sarraf, Ali Ağaoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Halkbanka Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da bulunduğu 49 kişi gözaltına alındı. 7 kişi ise aranıyor.

DEMİR’E AYRI SORUŞTURMA

Savcı Kara’nın, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir hakkında da “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet etmek” suçundan ayrı bir soruşturma yürüttüğü bildirildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 5 kişi, Ankara’da emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul’a gönderildi. Öte yandan operasyon kapsamında İstanbul’da gözaltına alınanlar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Buraya gelenlerin arasında İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in de yer aldığı öğrenildi.

Bu arada Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da bilgisine başvurulmak üzere dün akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı.

Kimler gözaltında?

Ağa­oğ­lu Şir­ket­ler Gru­bu­ Yö­ne­tim Ku­ru­lu Baş­ka­nı Ali Ağa­oğ­lu, Fa­tih Be­le­di­ye Baş­ka­nı Mus­ta­fa De­mir, İçiş­le­ri Ba­ka­nı Mu­am­mer Gü­le­r’­in oğ­lu Ba­rış Gü­ler, Eko­no­mi Ba­ka­nı Za­fer Çağ­la­ya­n’­ın oğ­lu Sa­lih Ka­an Çağ­la­yan, Çev­re ve Şe­hir­ci­lik Ba­ka­nı Er­do­ğan Bay­rak­ta­r’­ın oğ­lu Ab­dul­lah Oğuz Bay­rak­tar, sa­nat­çı Eb­ru Gün­de­ş’­in eşi işa­da­mı Rı­za Sarraf, Halkban­k Ge­nel Mü­dü­rü Sü­ley­man As­lan, Çev­re Ba­kan­lı­ğı Ge­nel Mü­dü­rü Meh­met Ali Kah­ra­man, Çev­re Ba­ka­nı Da­nış­ma­nı Sa­dık Soy­lu, Za­fer Çağ­la­ya­n’­ın Özel Ka­lem Mü­dür­le­ri Mus­ta­fa Beh­çet Kay­nar ve Onur Ka­ya, Yo­rum İn­şa­at’­ın sa­hi­bi Os­man Ağ­ca, Taş­ya­pı Yö­ne­tim Ku­ru­lu Baş­ka­nı Em­rul­lah Tu­ran­lı, İs­tan­bul 2 Nu­ma­ra­lı Kül­tür Var­lık­la­rı­nı Ko­ru­ma Böl­ge Ku­ru­lu Mü­dü­rü Ye­ner Çav­dar, 2 Nu­ma­ra­lı Ye­ni­le­me Ala­nı Kül­tür Var­lık­la­rı­nı Ko­ru­ma Böl­ge Ku­ru­lu Mü­dü­rü Ra­şit Şen­türk, İs­tan­bul 4 Nu­ma­ra­lı Kül­tür Var­lık­la­rı­nı Ko­ru­ma Böl­ge Ku­ru­lu Mü­dü­rü Gün­se­li Ay­bay, 5 Nu­ma­ra­lı Ko­ru­ma Ku­ru­lu üye­si ay­nı za­man­da TO­Kİ ça­lı­şa­nı Ya­vuz Çe­lik, es­ki Rö­le­ve Mü­dü­rü Hü­se­yin Baş­çe­tin.

Bakanlar programlarını iptal etti

Türkiye’yi sarsan operasyonda oğulları gözaltına alına iki bakanın programları iptal edildi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile katılacağı; Gölbaşı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmesine ilişkin protokolün imza törenini iptal etti. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da İçişleri Bakanı Muammer Güler’in de katılacağı sınır kapısıyla ilgili ortak anlaşma imza töreni iptal edildi.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iptalin nedeni açıklanmadı. Kapıkule Sınır Kapısı’nda kurulması öngörülen polis ve gümrük ortak temas merkezinin kuruluş ve işleyişine ilişkin anlaşma törenine Yunanistan Kamu Düzeni ve Vatandaşı Koruma Bakanı Nikolaos Dendias ve Bulgaristan İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev de katılacaktı.

Kanlıca’daki yalısında gözaltına alındı

Sabah saatlerinde İstanbul genelinde yapılan operasyonun adreslerinden biri de ünlü sanatçı Ebru Gündeş’in eşi işadamı Rıza Sarraf’ın Kanlıca’daki yalısıydı. Yalıya sabah saatlerinde giren ekipler, saat 11.00’e kadar süren bir arama yaptı. Aramanın ardından ekipler el koydukları döküman ve gereçleri bir bavul içerisinde dışarı çıkardı.

BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • KKTC'yi karıştıran ''vatandaşlık'' kararı21 Eylül 2017 Perşembe 09:42
 • Operasyonla Türkiye'ye getirildiler21 Eylül 2017 Perşembe 09:40
 • Trabzonlu şehidin kanı yerde kalmadı20 Eylül 2017 Çarşamba 22:26
 • Karabük'te orman yangını20 Eylül 2017 Çarşamba 21:41
 • Sevdiği kızın gözü önünde harakiri yaptı!20 Eylül 2017 Çarşamba 21:39
 • Korkunç kaza: Yaralılar var!20 Eylül 2017 Çarşamba 21:29
 • Baraj ve HES’lere karşı yürüyüş20 Eylül 2017 Çarşamba 21:16
 • Türkiye'den ABD'ye seyahat uyarısı...20 Eylül 2017 Çarşamba 18:55
 • FETÖ'nün kritik ismi tutuklandı!20 Eylül 2017 Çarşamba 18:25
 • Bakan'dan personel alımı için açıklama!20 Eylül 2017 Çarşamba 18:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.