banner238
banner264

Stresi kişiliğiniz yönetiyor

Aşırı duyarlı, tepkileri yoğun olanlar stres yönetiminde başarısız...

banner295
Stresi kişiliğiniz yönetiyor

Vücut stres altında kaldığında fizyolojik, psikolojik ve zihinsel tepkiler veriyor. Stresi yaratan sebeple nasıl savaşacağını bilmek, stresin kalıcı olmasını ve farklı hastalıklara dönüşmesini de engelleyebiliyor. Psikiyatrist Dr. İnci Vural, herkesin stresle karşılaştığını ancak bazı insanların stresle başa çıkmakta daha fazla zorlandığını vurguladı.

Kimler için zor?

Vural, “Aşırı duyarlı, duygusal tepkileri yoğun olanlar, kendilerine her konuda suçluluk payı çıkaranlar, olaylara ya hep iyi ya da hep kötü bakanlar, benmerkezci ve egoist kişiler stresle başa çıkmakta daha çok zorlanıyor” dedi.

Başa çıkabilenler

Dr. Vu­ral, stre­si da­ha ko­lay kon­trol al­tı­na ala­bi­len­le­rin ki­şi­lik özel­lik­le­ri hak­kın­da şun­la­rı söy­le­di: “P­si­ko­lo­jik es­nek­lik, de­ği­şim­le­re uy­gun ola­rak ken­di­ni prog­ram­la­ya­bil­me ye­te­ne­ği, çev­re­den ge­len uya­rı­la­rı de­ğer­len­di­re­bil­me ye­ti­si, sa­kin ve sa­bır­lı ol­mak stres­le ba­şa çı­ka­bi­len in­san­la­rın en önem­li ki­şi­sel özel­lik­ler­den­dir.”

Stres­le sa­va­şır­ken ge­liş­me­ye ve de­ğiş­me­ye açık ol­mak ge­rek­ti­ği­ni kay­de­den Vu­ral’a gö­re stres kon­tro­lün­de; ye­ni ko­şul­la­rı ka­bul­len­mek, de­ği­şen şart­la­rı gör­me­ye gay­ret et­mek ve es­nek­lik ka­zan­mak ol­duk­ça önem­li.

BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.