banner238
banner264

THY uçağında MERS virüsü alarmı

Türk Hava Yolları (THY) uçağı ile Cidde’den Kuala Lumpur’a giderken İstanbul’da 4 saat mola veren Malezyalı yolcu MERS virüsünden öldü. Sağlık Bakanlığı alarma geçti

banner295
THY uçağında MERS virüsü alarmı

Malezyalı 54 yaşındaki bir erkek yolcu, Suudi Arabistan’da umre yaptıktan sonra 29 Mart’ta Cidde’den İstanbul aktarmalı olarak Kuala Lumpur’a gitmek için THY ‘nin uçağına bindi. İstanbul’da 4 saat mola verdikten sonra başka bir THY uçağı ile Malezya’ya gitti. Ancak yolcu 8 Nisan’da solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle ateş ve öksürük belirtileri göstermeye başlayınca hastaneye kaldırıldı. Hastanın MERS virüsünü taşıdığı belirlendi. Malezya Sağlık Bakanlığı ülkedeki ilk ölümlü MERS vakasının ortaya çıkması sonrası alarma geçti. Hemen kurbanın yakın zamanda temasta olduğu kişiler karantinaya alındı.

YOLCULAR ARANIYOR

Haberin duyulmasının ardından Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı Malezyalı yolcunun Atatürk Havalimanı’nda 4 saat beklediğini tespit etti. Bu aralıkta ne yaptığı ve kimlerle temas ettiği araştırılıyor. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklamada “Malezya Sağlık Bakanlığı ile derhal temasa geçtik. Kişinin tam açık kimliğini, uçuş rotasını ve saatlerini istedik. Bu arada THY ile de temasa geçerek 54 yaşındaki bu şahsın uçakta oturduğu koltuğun 2 ön ve 2 arka sırasında oturanların kimliklerini de istedik” ifadelerini kullandı.

RiSK ALTINDALAR

İs­tan­bul Üni­ver­si­te­si Tıp Fa­kül­te­si Grip Re­fe­rans La­bo­ra­tu­va­rı So­rum­lu­su Prof. Dr. Me­ral Ak­çay Çıb­lak, MERS vi­rü­sü­nün di­ğer vi­rüs­ler gi­bi so­lu­num yo­luy­la bu­laş­tı­ğı­nı söy­le­di. Ök­sü­rük­le, hap­şı­rık­la, tık­sı­rık­la, te­mas­la bu­laş­ma im­ka­nı­nın ol­du­ğu­nu kay­de­den Çıb­lak, “MERS vi­rü­sü tes­pit edil­di­ğin­de ki­şi ka­ran­ti­na­ya alı­nır. Onun­la ile­ti­şi­me geç­miş ve­ya ay­nı or­tam­da bu­lun­muş ki­şi­ler de mut­la­ka sağ­lık kon­tro­lün­den ge­çi­ri­lir. Do­la­yı­sıy­la uçak­ta bu­lu­nan her­kes risk gru­bun­da. Bu­nun tes­pi­ti­ni ya­pan Tür­ki­ye­’de iki la­ba­ra­tu­var var. Bi­ri bi­zim la­bo­ra­tu­var. Bu­gü­ne ka­dar Tür­ki­ye­’de bu vi­rü­se rast­la­ma­dık” di­ye ko­nuş­tu.

HENÜZ YOLCU BİLGİSİ İSTENMEDİ

BU­GÜ­N’­e ko­nu­şan THY Ba­sın Mü­şa­vi­ri Ali Genç, ko­nuy­la il­gi­li çı­kan ha­ber­ler üze­ri­ne bil­gi sa­hi­bi ol­duk­la­rı­nı di­le ge­tir­di. “Ma­lez­ya­’dan ve­ya Sağ­lık Ba­kan­lı­ğı­’n­dan her­han­gi bir mü­ra­ca­at, uya­rı gel­me­di” di­yen­ Genç, “Sağ­lık Ba­kan­lı­ğı ile te­ma­sa geç­tik, yol­cu­nun kim­lik bil­gi­le­ri­ne, bin­di­ği uça­ğa ulaş­tık. Yol­cu lis­te­le­ri­ni ha­zır­la­dık. İh­ti­yaç du­yu­lur­sa yol­cu lis­te­si ba­kan­lık ile pay­la­şı­lır ve yol­cu­la­ra çağ­rı ya­pı­lır. Yol­cu­lar kon­trol­den ge­çi­ri­lir” di­ye ko­nuş­tu.

Kaynak: BUGÜN GAZETESİ
banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.