banner238
banner264

Tiroidiniz var mı?

İşte belirtileri…

banner295
Tiroidiniz var mı?

 Tiroid hastalığının belirtileri nelerdir? Tanı ve tedavisi nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

Tiroid hastalıkları (hipertiroidi, hipotiroidi, özellikle de iyot eksikliği, guatr ve nodüler guatr) dünyada ve Türkiye’de en yaygın endokrinolojik hastalıklar arasında bulunuyor. Özellikle iyot eksikliği ve buna bağlı guatr gelişimi, birkaç gelişmiş ülke dışında hâlâ çok önemli bir halk sağlığı problemi. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Sait Gönen, “Ülkemizde 16 yıldır önlem olarak alınan sofra tuzunun iyotlanması dahi henüz başarıya ulaşmış sayılmıyor. Günümüzde bazı büyükşehir merkezlerinde bile iyot eksikliği önlenemiyor” diyor.

TIROIT NEDIR?

Tiroit boynun alt kısmında kalan, cilt ve nefes borusu arasında, yumuşak kıvamda, 15-20 gram ağırlığında, küçük ama salgıladığı hormonlar nedeniyle işlevi büyük bir organ olarak tanımlanıyor. Tiroit hormonları tüm hücre ve sistemleri etkileyerek metabolizmayı kontrol ediyor. Bebeklik döneminde zekâ ve fiziksel gelişim üzerinde önemli rol oynuyor.

GUATR GÖRÜLME ORANI YÜZDE 45’E ÇIKABILIYOR

Tiroit hastalıkları ve guatr sıklığı endemik bölgelerde daha yüksek oranlarda görülüyor. İyot alımının yeterli olduğu ülkelerden Amerika ve Japonya’da bile okul çağı çocuklarında guatr görülme sıklığının yüzde 6 olduğu belirtiliyor. Son yıllarda ultrasonografik görüntüleme yönteminin gelişmesiyle özellikle kadın ve yaşlılarda tiroit nodül sıklığını yüzde 19-68 arasında gösteren çalışmalar bulunuyor. Türkiye’de toplumun yüzde 5-40’ında tiroit hastalığı veya riski olduğunu gösteren çalışmalar bulunurken, değişik bölgelerde yapılan çalışmalarda guatr görülme sıklığının yüzde 45’lere kadar çıktığı görülüyor. Özellikle 40 yaş üzeri bireylerde ve kadınlarda guatr sıklığı artarken, bu hastalık çocuklarda ve genç popülasyonda halen önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nde yapılan bir çalışmada 13-19 yaş grubunda guatr sıklığının yüzde 23.8 olduğuna dikkat çekiliyor.

TİROİT HORMONU BUNLARI DÜZENLİYOR

Metabolizma hızını

Vücudun sıcak veya soğuğa uyumunu

Cilt ve saç kalitesini

Üreme sistemini

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimini

Diğer hormonlarla birlikte fiziksel ve psikolojik strese uyumu Tiroit hormonu bunları düzenliyor Tiroit hastalıkları

TİROİD HASTALIKLARI

Hipotiroidi: Tiroit hormonlarının az ya da yetersiz salınması.

Hipertiroidi: Tiroit hormonlarının fazla salınması.

Guatr: Tiroit bezinin olması gerekenden daha büyük olması.

Nodüler guatr: Tiroit bezinde normalde olmayan nodüllerin oluşması.

Tiroit kanseri

NODÜLLERİN % 7-15'İ KANSER ÇIKIYOR

Nodül, tiroit bezi içinde birkaç milimetreden 5-10 santimetreye bazen de daha büyük boyutlara ulaşabilen hücre topluluklarının bir araya gelerek normal tiroit dokusundan farklı, yumru benzeri yapılar oluşturması olarak tanımlanıyor. 1 santimetrelik nodüller hekim tarafından elle muayenede saptanabilirken, nodülün diğer özellikleri ancak ultrasonografiyle tespit edilebiliyor. Tiroit kanserlerinin nodüle yol açabildiği çarpıcı bir oranla karşımıza çıkıyor ve tüm nodüllerin yüzde 7-15’inin kanser olduğu belirtiliyor.

KARALAHANA GUATR SEBEBİ

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sık yetiştirilen ve ‘tiyosiyanat’ maddesi içeren turpgillerden olan karalahananın guatr nedeni olabileceği belirtiliyor. Bunun gerçekleşmesi için bu kış sebzesinin iyot eksikliği veya diğer guatr yapıcı etkenlerle bir arada olup aşırı tüketilmesi gerekiyor. Karalahananın nodül oluşumunu artırıcı özelliğiyse bulunmuyor.

YETERLİ MİKTARDA İYOT ALIN

Tiroit hastalıklarından korunmak için iyot açısından yeterli beslenilmesi ve selenyum gibi eser element eksiklikleri ile guatrojen maddelerin aşırı tüketiminden kaçınılması öneriliyor.

TİROİT HORMONUNUN AZ SALIMINDA BUNLAR OLUYOR

Obezite

İstemsiz kilo alma

Halsizlik

Yorgunluk

Soğuğa tahammülsüzlük

Kabızlık

Çok uyuma

Ödem

Saçlarda dökülme

Apatik görünüm

Ciltte kuruma

Solukluk

Beyin fonksiyonlarında yavaşlama

Unutkanlık

Konsantrasyon bozukluğu

Solunum zorluğu

Seste kabalaşma

Bilekte sinir sıkışması

Düzensiz ve yoğun mens kanamaları

TİROİT HORMONUNUN FAZLA SALIMINDA BUNLAR OLUYOR

Terleme ve titreme

Çarpıntı

Halsizlik ve yorgunluk

Zayıflık

Sinirlilik

Sıcağa tahammülsüzlük

Kilo kaybı

Ciltte incelme ve nemlilik

Saçlarda incelme ve kırılganlık

Yerinde duramama

Hipertansiyon

Uykusuzluk

Guatr

GUATR NEDENLERİ

İyot eksikliği

Bazı yiyecekler (turpgiller, tatlı patates, akdarı, manyak otu, karalahana)

Sigara

Kimyasallar, eser elementler

 

Kaynak: Habertürk

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.