• BIST 103.929
 • Altın 148,575
 • Dolar 3,5497
 • Euro 4,1792
 • Trabzon 24 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 17 °C

Şenol Güneş konuştu!

Şenol Güneş konuştu!
İşte Güneş'in açıklamaları...

Teknik Direktör Şenol Güneş, bu hafta oynayacağı Manisaspor maçıyla başlanacak 2011-2012 sezonu ve Şampiyonlar Ligi müsabakaları öncesinde düzenlediği basın toplantısıyla gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

“Uzun bir aradan sonra karşınızdayım. Genelde bilgilendirmeleri internet sayfamızdan yaptık. Maç toplantılarıyla görüşlerimizi beyan ettik ancak zaman zaman bana ait olmayan sözlerle kamuoyu etkilendi” diyerek sözlerine başlayan Güneş, önce basın toplantısının içeriği hakkında başlıklar verdi:

 
“Sezonun iyi başlayıp iyi gitmesini dilerken, kötülüklerin, yanlışların, gerilimlerin geride kaldığı, güzelliklerin hoşgörünün önde olduğu bir oyun istiyorum”
 
“31 oyuncumuz var. Uzun sürecek sakatlıklarımız var. 29 oyuncuyla yarışın içinde olacağız.”
 
“Lige yeni gelen takımlar var. Samsun, Ordu ve Mersin daha önce de birlikte olduğumuz takımlardı. Lige hoş geldiler.”
 
“Trabzonspor ve Beşiktaş Avrupa’da devam ediyor. Her iki takımın da başarılı olmasını arzu ediyorum.”
 
“Tartışmaya açık olmasına rağmen, bilgimiz alınmadan uygulamaya koyulan Play-Off sistemiyle lige başlayacağız.”
 
“Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi iyi tanıtmak istiyoruz. Sportif başarıyı kovalayacağız. Herkesten sevgi, saygı ve destek bekliyoruz.”
 
“Spor Toto Süper Ligi’nde yarışın kızışacağı dönemler olacak. Ziraat Türkiye Kupası’nın statüsü ise tam olarak belli değil. Zor bir sezon geçireceğiz. Milli Takımlara oyuncular vereceğiz. Bunları yaparken kadromuzu en iyi şekilde kullanmaya çalışacağız.”
 
“Seyircimizden yeni dönemde daha dikkatli ve sorumlu olmasını bekliyorum. Sadece bizim taraftarımız değil tüm futbolseverlerin dikkatli olması gerek. Fair-Play duygusu içinde maç izlemeyi öne çıkarmalıyız.”
 
“Futbolseverlerden hem kazanan hem de kaybedenleri alkışlamasını, kazananın ise biraz daha fazla alkışlanmasını istiyorum. Oyuncularımızı yuhalamak yerine hak edeni alkışlamak, kaybedenin de emek verdiğini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Kaybedenler, alkışlandıkları sürece bu alkışı hak etmek için daha fazla çaba gösterecektir. Taraftarlarımız bizi yurt dışında da iyi temsil etmeli. Kazanmak ve kaybetmekten çok ‘Fair-play’i öne çıkarmalıyız.”
 
“Ligin bitimiyle birlikte yaşanan olumsuz süreçte kimse “Oh” demesin. Herkes bu rahatsızlıktan nasibini alacaktır. Çocuklarımızı zehirliyoruz. Bugün konuşulanlar gelecek nesillerdeki insan tipini etkileyecek. Çocuklarımız şüphe istemiyorlar. Hep birlikte suçun karşısına geçmeliyiz. Suçu yanımıza alırsak hata yaparız. Bilmeden yapılan suçların düzeltilmesi için çaba gösterilebilir ancak aksi kabul edilemez. Hasta olmak istemiyorsak önce mikropları engellemeliyiz. Herkes düzeltmek için el atmaya çalışıyor. Keşke daha önce el atılsaydı. Bu durum polis ve savcıların işi. Onların kararlarını bekleyeceğiz. Kanunlardan önce kendimizi değiştirmek önemli.”
 
“Futbolda şu anda güçlü birim resmiyeti olmasa da kulüpler birliğidir. Ancak taban birlikleri fikir ortaya koymalı. Etki alanı olmalı. Antrenörler, oyuncular ve hakemler kendi içlerinde değerlerini iyi korumalı. Haksızlık olduğunda yaptırım hakkını kullanmalı ama bu keyfi olmamalı”
 
“Herkesin kendi işini yaptığı bir ortam görmek istiyoruz. Medyanın medya, yöneticinin yöneticilik, teknik heyetin teknik konularla ilgilenmesini diliyorum. Herkes her şeyi konuşursa bir yere varamayız.  Bu konuda adımlar atılıyor. Maç sonunda futbolcular, hakemler, teknik adamlar konuşmalı. Çünkü işi yapanlar onlar.”
 
“Sistem, kurumlar, taraftar, oyuncu ve medya kendini gözden geçirmeli, yenilenmeli. Başkasını değil kendimizi değiştirmeliyiz. Kendimizi değiştirirsek dünya da değişecek. Şüpheleri yok etmeli, hataları düzeltmeliyiz. Oyuncu daha özgür bir ortam içinde oynamalı. Futbolu oyun olarak görmeliyiz. Düzensizlikler haksızlıklar giderilmeli. Adil olmalı ve dik durabilmeliyiz. Cesur olmalıyız. Başkalarının baskılarıyla karar vermemeliyiz. Özgür ortamı kullanmak istiyoruz. Baskı altında olan oyuncu gelişim gösteremez. Her birim kendi arasında sorunu çözmeli ancak birimler kendi aralarında iletişim kurabilmeli.”
 
“Futbolun bir oyun ve eğlence olarak görme anlayışını geliştirmeliyiz. Futbol insanları bir araya getirmek için büyük bir neden olmalı.”
 
“Formasının hakkını veren futbolcu alkışlanmalı. Her olumsuz hareket tepki görmeli ancak tepki ölçülü olmalı.”
 
“Başkalarının mutsuzluğu üzerine hayatımızı kurmamalıyız. Futbol dışı olaylar saha içini etkiler. Bundan kaçınmalıyız. Bunu psikolojik denetimle gerçekleştirebiliriz. Kulüplerin kurumsal yapıları değişmeli. Harcamalar denetlenmeli. Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz önemli. Futbol için para araçtır. Para futbola hakim olmamalı.”
 
“Bu hafta Manisaspor maçıyla lige başlıyoruz. Ligin başlangıcında elde edeceğimiz moral ve güven Şampiyonlar Ligi için önemli. Kazandığımızda takım içi huzuru ve güveni arttırabiliriz. Manisaspor bize ters gelen bir rakip. Umarım bu maçta kazanan takım oluruz.”
 
Teknik Direktör Güneş, verdiği satırbaşlarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı:
 
Soru: Yeni bir statü ve şike konuşmalarıyla başlayacak olan bir lig var. Bu sezon yeni bir lig mi olacak, yoksa geçen sezon yaşananların gölgesinde mi kalacak?

Olanlardan ders alacağız ancak geriye takılıp kalmayacağız. Geçmişten bugüne kadar savaşlar olmuştur. Ama hala oluyor. İnsanların zaafları vardır. Hesap görerek değil dersler çıkararak konuları kapatmalıyız. Saha “Ölmeye ölmeye geldik” diyerek gelirseniz bir sonuca varamazsınız. Kazandığımızı zannettiğiniz anda kaybedebilirsiniz. 1996  ve 2005’te şunlar şunlar olmuştu demenin bize bugün için hiçbir artısı olmaz. Futbol para veya bilim değildir. Bu bir oyundur. Ancak bu oyun bana ait dersen yalnız kalırsın. Yeni bir vizyon çizmeliyiz. İyi niyet var ama daha gayretli olunmalı. Benim söyleyecek sözüm var ancak hayata geçirecek zamanım yok. Tek başına iyi olmanız bir şey ifade etmez. Acılarınız ve iyi günleriniz geride kalmıştır. Bugün için nasıl iyi bir oyun, huzurlu bir ortam oluşturabiliriz bunu düşünmek gerek. Kurumları insanlar yönetiyor ve bu insanlar hata yapabiliyor. Suçlamıyorum. Davranışlar düzeltilsin diyorum. Play-off için bize sorulmadı diyebilirim ama buna karşı durmak, yıkmaya çalışmakla bir yere varamam. Birlikte yaşarken ortak fikirlerin hayata geçebileceği bir sistem olması gerek. Konuşarak karar verilmeli. Benim oyuncularımla ilgili kararım belli olmasına rağmen antrenörlere 10’larca kere hata yapmamak için tekrar tekrar soruyorum. Sorumluluklarımız varsa hoşgörülü olmalıyız.

 
Soru: Kulüpler Birliği 55. maddenin değişmesi için girişimler yapıyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu konuyu?

Benim konum farklı. Kanunlar nasıl yapılır bilmem. Ama uygulama için bir antrenör olarak şunu söyleyebilirim. Daha iyi bir ortam için yapılıyorsa “evet” derim. Ama suçu örtmek için yapılıyorsa “hayır” derim. Kanunla huzur bulunmaz. Uygulayıcılara göre kanunlar değişir. Son dönemde hep hukukçular konuştu. Sonra magazinciler konuştu. Ne için konuştuklarını bilmiyorum. Futbol kanun değil, oyundur. Kanundan, bilimden faydalanır ama bunların kendisi olmaz. Hayatım boyunca sadece iki kez mahkemeye gittim. Birinde şahittim, diğerinde kendi davam. Titriyordum. Çocuklarımız da polisten korkuyor. Bizim için koyulan kanundan korkulur mu?

 
Soru: Şampiyonlar Ligi değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Biz kupa almadık ancak biz kendimizi şampiyon ilan etmiştik zaten. 82 puanı çöpe atmamıştık. 1996’da da bunu söylemiştim. 2 Puan daha alsak mı büyük bir başarı elde etmiş olacaktık. Biz başarılı olmuşuzdur. Fenerbahçeli teknik heyet ve futbolcular da emek vermiştir. Bizim Fenerbahçe’den bir rahatsızlığımız yok. Başkaları da bizden rahatsız olmasın. Son anda Şampiyonlar Ligi’ne alındık. En büyük mağdur biziz diyerek kimseyi üzmek istemiyorum. Benim bir çok oyuncum gitti. Buna rağmen işimizi devam ettiriyoruz. Transfer yaptık. Geçen sene oluşan başarılı kadroyu yıktık. Şimdi de iyi oyuncularımız var. İnşallah daha iyi olacağız. Şampiyonlar Ligi heyecan verici ama şehir olarak bunu tam olarak kavramış değiliz. Şehrin bu konudaki heyecanı yeterli değil. Bir maçta kazandığımız 3 puanın sevinci kadar bile sevinemedik. Bunu taşkınlık yapmak olarak algılamayın. Şampiyonlar Ligi’nin ne olduğunu kavrayamadık. Kulüp olarak biz planlama yapamadık. Eksiklerimiz vardı. Gruplar sonunda birinci de olabiliriz sonuncu da. Her sonucu bekliyoruz. Bunun yanında ülkeyi iyi temsil etmek istiyoruz. Sorumluluğumuzu taşıyacağız.

 
Soru: Kadro geniş. 17 Günde 6 maç oynanacak. Birinci takım ile ikinci takım için dengeli bir kadro kurduğunuza inanıyor musunuz? 12 yabancı oyuncu var. Sizin oyuncuları çok istediğiniz yazılıyor. Bu konular hakkında neler söyleyeceksiniz?

Yerel medya kendi dünyasında yaşamasın. Biz oyuncu isteriz. Alırız, veririz ya da bazen istediğimiz transferleri gerçekleştiremeyiz. Birinci ve ikinci takım yok. Bir tane takım var o da Trabzonspor. Daha iyi kadro oluşturmak için isim verebiliriz. Ama alabilir miyiz? Bugün oluşturulan kadro budur. “Forvet kimi istiyorsunuz?” diyorlar. Messi’yi istiyorum. Kaleci Buffon’u istiyorum. Alabilecek misiniz?


Sizden ricam kısır döngüde olmamanız. Birine kızınca birilerini birilerine vurdurmayın. Şahıslar üzerinden gitmeyin. Her şeyi doğru yapmıyoruz, kafanızda oturttuğunuz sistem üzerinden benden cevap aramayın. Trabzonspor’a yanlış yerden vurmayın. Ne eksiktir ona bakmak yerine, nereden kavga çıkarabilirim diye bakmamak gerek. Kırgınlıklar bitsin. Düzeltmek lazım. Hala kavga olmasın. Yeni bir vizyonla önümüzü açın. Siz çocukları etkiliyorsunuz. Gazetelerden, televizyonlardan kaçmasın kimse. Değişmemiz gerek. Avrupa tribünlerindeki huzurlu ortamları burada istiyoruz ancak bunun için hiçbir şey yapmıyoruz. Kısaca, farklı takımlarımız yok. Elimizdeki kadroyu en iyi şekilde değerlendireceğiz.

 
Soru: Geçen sezon eksiği var denilen kadro bozuldu. İçinizdeki psikoloji nasıl?
- Hayal ettiklerinizle ortaya koyduklarınız bir olmayabilir. Aldığımız oyuncular gidenlerin önüne geçebilecek oyuncular. Bunu zaman gösterecek. O gün de oynattığımız oyuncular eleştiriliyordu, şimdi niye gitti diye eleştiriler var. Gidenler hakkında konuşmak bize artı katmaz. Gelenlerden nasıl faydalanırız bunu düşünmek gerek. Şikayetçi olmaktan çok çözüm üretmekten yana olduğumu yeniliyorum.
  
Soru: Ünal Karaman son dönemlerde basın toplantılarına katılıyor. Yeni sezon için bu yönde bir uygulama var mı? Yabancı ağırlıklı bir kadro oluştu. Bu takım kurgunuzu nasıl etkileyecek?
- Yerli oyuncularımız ayrıldıktan sonra üç mevki boşaldı. Bu büyük bir travmadır. Bu bir itiraftır. Mevcut durum böyle oldu. 12 Yabancı sayısı doğru değildi. Yerli oyuncu konusunda soruldu bana, ama alacağımız oyuncular bıraktıklarımız olmalıydı. Böyle olunca yabancıya yöneldik. Alabileceğiniz yerli oyuncu konusunda Türkiye’de sayısal bir azlık var. Aday oyuncular vardı, onları alınca da eleştiriliyoruz. Halbuki Burak’ı böyle kazandık. Egemen’i de öyle. Sakatlarımız vardı, dalgalı zaman geçirenler vardı, bu nedenle böyle bir karar aldık. Yaptığımız şey bugünü kurtarırken gelecekle ilgili yapılanmaktı. Yaptığımızı yıktık şimdi yeniden yapıyoruz. Biz zoru severiz. Ünal hoca sahaya çıkacak. Ben de ona yardımcı olacağım. İş sorumluluğu artacak. Kulübede ben de olacağım. Dışarıda değilim.
 
Soru: Yönetimden edindiğimiz bilgilere göre Selçuk gitmesin diye 2,5 milyon Euro’ya kadar çıkıldı. 4 Milyon verilerek kalsaydı sizin için doğru olur muydu?
- Bu bitmiş bir konudur. 4 verip kalsaydı doğru olur muydu, olmaz mıydı bunu tartışmak doğru değil. Selçuk ya da Egemen fark etmez. Gitmiştir ve bitmiştir. Umut da, Ceyhun da Engin de önemliydi bizim için. Rakamsal olarak dengeleri bozduk biz zaten. Gizli saklı bir şey yok. Ekonomik yapıları yönetimler kurar.
 
Soru: Trabzonspor altyapıdan üste oyuncu almadığı için TFF geçen sezon cezalar verdi. Altta oyuncu yok mu?
- Bu formalite bir uygulamadır. Genç oyuncu olsa zaten alırız. Hazır olunca alacağız zaten. Genç oyuncu A Takım’a alınarak motive olmazlar. Ruhlarını kaybediyorlar. Biz en iyilerini kaybettik. Örnekleri var. Memur gibi idmana ya da maça gelip gidince bir şey kazanmıyorlar. Bu kuralın bir faydası yok. Zaten sistem ceza üzerine kurulmuş. Madem desteklemek istiyorsun, genç oyuncu oynatana para ver. Neden oynatmayana ceza veriyorsun. Gülünç bir durum. Bu kural futbolu geliştirmez.
  
Soru: Keşke şu mevki için bir oyuncu daha alsaydık dediniz mi?
Sol ayaklı bir stoper alamadık. Bulamadık. Egemen tipi bizim için önemli bir oyuncu karakteriydi

 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.