• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 23 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 22 °C

Şike'de Tarihi Gün/Canlı!

Şike'de Tarihi Gün/Canlı!
Trabzonspor'un Teşvik Verebileceğini Duydum...

"MECNUN ODYAKMAZ İLE GÖRÜŞMEM BİLET VE OTURMA YERLERİ İLE İLGİLİ"


- Televizyonlarda sürekli Bucaspor maçında şike yemeği yediğim söylenmiş. Ben sürekli İzmir'e giderim. Üstelik masada da herkes Fenerbahçe'li. Aramızda Bucalı bile yok. Fotoğraf şike fotoğrafı gibi yayınlayıp beni ve ailemi rencide ettiler.

- Benim Mecnun Odyakmaz ile görüşmem bilet, oturma yerleri ile ilgilidir. İfademde de mevcuttur.

- Trabzon teşvik dedikoduları yayılmıştı. Başkanım bana "Ahmet Çelebi'yi tanıyorsun, konuş araştırsın" dedi ben de Ahmet Çelebi'ye gidip "Öğren araştır" dedi bu kadar.

- Kongreden bir gün sonra Hulusi Belgü gelip, benden araba aldı. Yani herkesle iyi geçinirim, kimseyi korkutmam. Maçlar için futbolcularla görüşmelerim yok.

- Aziz Başkan "Kongreye çocuklarını al gel" der, onlar benim gerçek çocuklarım. Sanki muhalefete adamlarla gitmişim gibi gösterilmiş.

- Fenerbahçe Altyapı Derneği'nin kurucu üyesiyim, kongrelere katılırım. Beni korkutucu güç yapmışlar.

- Ben denizcilik yapmaktayım. Aziz Yıldırım başkan olmadan önce de abi kardeş gibiydik.

- İddianamede suçlu gösteriliyorum ama ben beraat etmeme rağmen bu iddianameye yazılmamış. Benden menajer diye bahsediliyor.

- Kelebek Operasyonu ile ilgili Sedat Peker'in çetesine üye ve suçlu gibi gösteriliyorum. Ben ifade için gittim ve beraat ettim


15:45  Kıratlı'nın avukatının ardından menajer Bülent İbrahim İşçen'in, savunmasına geçildi.


15:30 Verilen aranın ardından Ali Kıratlı'nın avukatı savunmasına başladı.

15:15 Duruşmaya kısa süreli ara verildi.


NEDEN BOMBAMIZ PATLADI DEDİ?

- Savunmasını tamamlayan Ali Kıratlı tahliyesini talep etti.

- İddianamede yer alan aleyhimde olanları kabul etmiyorum, emniyet ifadem doğrudur. Benim Trabzonlular'a da çok iyiliğim vardır onları yazmamışlar

- Sivas'ın Konya maçından önce 'bombamız patladı' konusu ise şu; benim bilet organizatörü gibi resmimi çekmişler. Haber gazetelere servis edildi. Ben de ona dedim "bombamız patladı" diye, avukatım da size delilleri verecek. Basın beni malzeme yaptı. Ben popüler bir insan değilim mecburen ekrana çıkıp konuştum o yüzden bombam patladı dedim.

- Parayla Eskişehir'e gitti diyorlar. Elimde küçücük çanta, para olsa bunu polis tespit ederdi. Porche'yle kaçmışım, yok öyle birşey.


"SAVCININ VİCDANI NASIL EL VERİYOR?"

- Elimi kolumu sallaya sallaya Eskişehir'e gidiyorum. 7 ekip takip ediyormuş, devletin parasına yazık. Ben Bülent Uygun'un abisi konumunda bir insanım. Davetimize tabii ki icabet edilir. Bir lokantada umuma açık yerdeyiz, eşiyle geçimsizliği var. Bunları konuşuyoruz, fotoğraf çekiliyor."

- Trabzonspor maçında Trabzonlu yöneticinin oğlu Bülent Uygun'un evinde kaldı. Biz bunda artniyet aradık mı? Bunlar spor camiasinda olur.

- İstanbul Belediye-Bursaspor maçı ile ilgili 15 tapem var. O konuşmalarda Antep'te düğündeyim. Yusuf'la karşılaştık lobide. '31 Temmuz'da bir gece yapacağım, senin çevren geniş destek ol. Ben de sana saat alacağım' dedim. Bunlar spor camiasinda hep olur. Biz şu anda burada bile bunu yapıyoruz. 'Sen çıkarsan, ben çıkarsam saatini alırım' diye.

- İki gün sonra doğumgünüydü. İstanbul'a gelecekse sürpriz yapacaktım. Sercan serbest kalacaktı, konuştuk '3 milyon euroya belki kabul edilir' dedim. O da 'Rusya'ya gideceğim belki' dedi. Sercan'la ya da Metin'le yanyana gelmişliğimiz yok, savcının nasıl vicdanı elveriyor, 5-12 yıl istiyor?

"ÜMİT'E KÖTÜLÜĞÜM OLSA, METRİS'TE AYNI YERDE Mİ KALIRIM?"

- Konuştuğum futbolcular kendi Devler Ligi işim için. Bursaspor şampiyon olduğu sene Sercan Yıldırım benim yanımda oturdu, basın tehlikeli yakınlaşma yazdı. Aramızda abi kardeş ilişkisi var.

- Ümit Karan da arkadaşım. Onla da görüşürüm. Ümit'e bir kötülüğüm olsa Metris'te aynı yerde mi kalırım? Bülent Uygun'un Buca'nın Hollanda kampına bile gittim.

- Bülent Uygun 1996'dan beri , çok iyi arkadaşım. Türkiye'nin Mourinho'su derim. Bülent'in peşinden Anderlecht'e bile gittim. Eskişehirspor'dayken maçlarına gittim. Sanki bir tek Fenerbahça maçına gitmiş gibi gösterilmişim.

- Devler Ligi projesi aklıma geldi, Acun Ilıcalı'nın adamıyla bile görüştüm. Kıbrıs hakları boştaymış, Devler Ligi'nin. İlhan Ekşioğlu'ndan da sponsor olmasını istedim. Aldığım paralar da budur. Bunun için erken rezervasyon yapmak gerekiyordu. Ödediğim paralar budur. Buyurun bunlar da belgeleri. Türk dili ve edebiyatını iyi kullanamıyoruz diye bunlar başıma geliyor."

- Antalya kampındaydık. Bülent Uygun'la Olgun'un nazik bir dönemiydi. Onun için konuştum. Kıbrıs'ta sürekli organizasyon yaparım. Güzellik yarışması bile yaptım.


"F.BAHÇE'DEN GELECEK PARAYA İHTİYACIM YOK"

- Suçüstü yapsalardı ya. Takip ediyorlar, suçüstü yok. Bir transfer için para aldım, çalıştım olmadı, iade ettim. 'Niye transfer görüşüyorsun?' derseniz, 2007'ye bakın Brezilyalı oyuncu almak için yurt dışına bile gittim. Mehmet Topuz transferinde vardım.

- Öyle bir lanse edildi ki, şehrin her yerinde elimizde para, millete para dağıtıcısı olduk. Bütün tapelerde üzerimde para gözüküyor, evet para alıyorum bankaya yatırıyorum, gidiyorum Kıbrıs'a, takip ediyorlar.

- Popüler biri değilim. Fatih'liyim, üniversite terkim. Çocuklarım yüksek eğitimde okuyorlar, işim gücüm var. Fenerbahçe'den gelecek paraya ihtiyacım yok. Fenerbahçe babamdan bana miras kalmıştır. 97'de resmi üye oldum.

- Hayatımda ilk kez Emniyet'e girmeme rağmen 150 soruya tek tek cevap verdim. Ama fezleke ve iddianamede farklı. 4 gun ifade verdim, saati almadığımı söyledim. Ama bakın iddianamede aldı yazıyor.

- Sizin istediğiniz ifade şeklini anladım, o şekilde ifade vericem. Ümit Karan'la barda buluşuyoruz. İki polis bizi izlemiş, biz de meyve göndermişiz. Basın böyle yazdı. Allah her şeyi görüyor.

- Bana itirafçı olmam teklif edlidi, ben sadece doğruları itiraf ederim dedim.14:05 Ahmet Çelebi'nin avukatının ardından menajer Ali Kıratlı'nın savunması başladı.


- Bir örgüt verdiği parayı geri alır mı? İstanbul belediye maçında İbrahim Akın'ın çelişkili ifadeleri var. Burada da güya Ahmet Çelebi para verecek. Ama Çelebi'nin kulübe girip çıkmışlığı ya da görüşmüşlüğü yok. Polisin operasyon hatası bizim üstümüze atılıyor.

- Müvekkilim Ahmet Çelebi'nin Mehmet Yıldız ile şike görüşmesi yoktur. Çanta olayı da kendi elbise çantası. Odaya çıkarken unutuyor, şoförü getiriyor.


13:30  Aranın ardından duruşmaya Ahmet Çelebi'nin avukatının savunmasıyla başlandı.


12:40 Duruşmaya 13.30'a kadar ara verildi.


"F.BAHÇE GOL ATIYOR SEVİNEMİYORUM, SİVAS ATIYOR SEVİNEMİYORUM"

- Mehmet Ekinci'nin "Abdullah Başak sizi arıyor, kadro veriyorsunuz. O da 'Mehmet Yıldız yok, ne güzel işte' diyor. Siz ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Çelebi, "Kadroları verdiğim telefon konuşmasını dinleyin, o zaman başka anlam, yazıya dökünce başka anlam çıkar" diyerek cevap verdi.

- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin "F.Bahçe kongre üyesi ve Sivasspor yöneticisisiniz. Son maçta kimin kazanmasını istediniz?" sorusuna Çelebi, "Ne yapacağımı şaşırdım. Fenerbahçe gol atıyor sevinemiyorum. Sivasspor gol atıyor sevinemiyorum. En sonunda eve gittim" şeklinde cevap verdi.

- Aziz Yıldırım'a saygı duyarım ama bana emir vermesini gerektirecek bir konumda değiliz ki.

- Bana söylendiği saniyede Mecnun Başkan'a bu teşvik girişiminden bahsettim. Çünkü böyle şeylere karşıdır. Sivas'a gittiğimde bu konuda sohbet ettim. Mehmet Yıldız'a birşey teklif etsem, yarın öbür gün bunu yapmasını nasıl engellerim?"

- Sivasspor'un yöneticisiyim. Zaten Sivas'a gideceğim. Gitmişken Trabzonspor'un teşvik girişimi var mı, bakmak için 2 gün öncesi gittim. Mecnun Başkan'la da Sivas'ta 'Bu teşvik girişimleri Trabzon tarafından var mı?' diye konuştum.


"TRABZONSPOR'UN TEŞVİK VEREBİLECEĞİNİ DUYDUM"


- Tapelerde Bülent İşcan'la Trabzonspor-Sivasspor maçıyla ilgili konuşmalarımız var. Trabzonspor'un teşvik verebileceğini duydum. 'Önceden git konuya hakim ol. Buna izin verirsek, Aziz Başkan bizi affetmez' dedi.

- Başka bir kişiye söylediğim '200 bin TL'yi Mehmet Yıldız'a yoruyorlar. Neye dayanarak, ne tape var, ne birşey? Nasıl olmuş, bu nasıl?

- Sivas'a düğüne gittim ve Mehmet Yıldız telefonla aradı. Ayaküstü 2-3 dakika görüştük. Yanımızda diğer futbolcular da vardı. Mehmet Yıldız, 'Maçta oynamayacağım, hoca ile anlaşamıyorum' dedi. Oteldeki kameralar incelensin, 3 dakika olduğu görülürdü. Neden kamera kayıtları alınmadı?"

- Kesinlikle somut delil yok. İlhan Bey'in '3 koldan çalışıyorum' lafı şikeye yorulmuş. Bundan başka bir şey yok.

- Fenerbahçe, İstanbul Belediye'yi yenemiyorsa; zaten şampiyon olmasın. Böyle saçma şey olur mu? Takip edenler sürekli kurgulamış. Elimde poşet bile yokken; nasıl para vermişim?


11:45 Yusuf Turanlı ve avukatının ardından Sivasspor Yöneticisi Ahmet Çelebi'nin savunmasına geçildi.


 - Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Ben hayırlı kararlar alabiliriz demedim; sağlıklı kararlar alabiliriz dedim" şeklinde bir açıklama yaptı. 


"İSKENDER VE İBRAHİM GOL ATTI"


- Turanlı'nın avukatı savunma sırasında "Müvekkilimle ilgili Korcan, İbrahim Akın vs. hep tahliye edildi. Tape dışında maddi delil yok. "Maçlar izlense, bahsi geçen futbolcuların yüksek performans gösterdiği görülür. Transfer görüşmeleri her zaman yapılır" dedi.


11:40 İbrahim Akın'ın menajeri Yusuf Turanlı savunmasını tamamladı.

- Yusuf Turanlı, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin 'Hangi takımı tutuyorsunuz ve hangi kulübün kongre üyesisiniz?' sorularına cevap vermedi.

- Tapelerde yer alan 'Kaleye gitmiyor Fener' lafım bir futbol terimidir. Böyle konuşuruz. Biz metrelerle konuşmayız ki.

- İki Beşiktas-İstanbul Belediye maçında da İskender gol attı. Birinde İbrahim Akın attı. Sağolsunlar lehime tapede koymuşlar. İlk devre maçını konuşmamıza 'şike' denmiş.

- Korcan ile 17.05 tarihli görüşmemden önce Tayfur Havutçu beni arıyor; 'Yedek kaleci Hakan gönderilecek, Korcan'ı istiyorum' diyor. Besiktaş'a da gitse, Sivas'ta da kalsa ücreti artacaktı. Görüşmeler bunlarla ilgili.

- Futbolcular araba arıyor, birçok galeriyle görüşüyor. Ben de banka kredilerine kadar yardımcı olurum. Ayrıca Maç kadroları TV'de dahi veriliyor, benim söylemem garip değil ki.

- Ümit Aydın'la görüştüm. Abdullah Başak istedi. Melih Gökçek'in çok prim ödeyeceğini araştırmamı istedi. Görüşmelerde yanımızda insanlar da vardı. Bunların hepsini tanık olarak istiyorum.

- Uğur Uçar'ı tanımam. Turgut Doğan Şahin'le ilgili tek mesajım var. Onun forvet oynadığını yazıyorum, o kadar.


"İBRAHİM AKIN'A VERİLEN TORBADA..."

- İbrahim Akın'ın hocaya gittiği iddiaları ile ilgili olarak Turanlı, "Benim bilgim yok. Konuşmalarımız sattığı evle ilgili. Sattığım evi tekrar satmamı istiyor. Ben evi 110 bin euroya sattım" dedi.

- Turanlı İbrahim Akın'a verildiği iddia edilen 100 bin dolarla ilgili olarak, "İbrahim Akın'a daire sattım ve sözleşmeyi annesi ile yaptım. Annesi tanık olarak dinlenebilir. İbrahim Akın'a verilen torbada İbrahim Toraman'ın forması vardı, para yoktu. Tanık olarak dinlensin" dedi. Turanlı bu belgeyi de mahkemeye sundu.

- "Kıbrıs'a sık sık giderim, maçtan iki gün önce de gitmiştim. Casino'da para kazanıldı, kaybebildi" diyen Turanlı, belgeleri mahkeme heyetine sundu.

- Şike aracısı olmadım. İstanbul Belediye-Beşiktaş maçı önemliydi, Fenerbahçe değil.


10:50 Aranın ardından menajer Yusuf Turanlı savunmasına başladı.

10:30 Duruşmaya kısa süreli ara verildi.


"EMNİYETTE DARP EDİLDİM"


- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Tamer Yelkovan'a, "Başkan sana 'şike yapacağız para ver' dese verir misin? Vermeme gibi bir durumun var mı?" diye sordu. Yelkovan da, "Yönetimden karar çıkmadan para ödeyemem." cevabını verdi.


- 'Ayşe tatile çıksın' olayını bana emniyette darp ederek sordular ama bilmiyorum. Emniyet Müdürü "O zaman tapeleri mi yanlış yazdınız?" diye sordu. Benimle bu görüşmeyi yapan müdürün ağır küfür ve darbına maruz kaldım.


10:00 Tamer Yelkovan savunmasını tamamladı ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.


09:55 Fenerbahçe'nin muhasebe müdürü Tamer Yelkovan, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'ye emniyette darp edildiğini söyledi. Ekinci ise, Yelkovan'a "Üzülüyorum. Avukatınız var. Neden şikeyette bulunmadınız?" şeklinde bir soru yöneltti. Yelkovan bu soruya, "Böyle olaylar başıma ilk kez geliyor" diyerek cevap verdi.


09:35 Duruşma Fenerbahçe Muhasebe Müdürdü Tamer Yelkovan, savunmasına başladı.


YOĞUN GÜVENLİK

Duruşma nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı'nın içi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salona, önceki günlerde olduğu gibi sadece ana bloktan giriş sağlandı. Salona geçiş yapılan diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durması engellendi.

Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Meclis'te sürpriz zirve!24 Eylül 2017 Pazar 10:52
 • Irak ve Suriye tezkeresi Meclis’ten geçti23 Eylül 2017 Cumartesi 20:00
 • TBMM'de kritik zirve!23 Eylül 2017 Cumartesi 19:02
 • TBMM'de 92 yıl sonra bir ilk!23 Eylül 2017 Cumartesi 16:54
 • Teröristler araç yaktı23 Eylül 2017 Cumartesi 16:31
 • Meclis olağanüstü toplandı23 Eylül 2017 Cumartesi 16:30
 • Referandum öncesi son uyarı!23 Eylül 2017 Cumartesi 13:14
 • TSK tatbikatın seviyesini yükseltti23 Eylül 2017 Cumartesi 12:58
 • Kuzey Irak'tan saldırı!23 Eylül 2017 Cumartesi 12:56
 • Çalışanlar dikkat!23 Eylül 2017 Cumartesi 12:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.