banner238
banner264

Kemal Kılıçdaroğlu: Özgürlüğün yolu medyadan geçer

MGK kararlarını yayınlayan muhabire devlet kurumları tarafından yapılan suç duyurusu üzerine ‘terör mahkemesinde’ dava açılmasını eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Medyası özgür olmayan bir ülkenin halkı da özgür olmaz” dedi.

banner295
Kemal Kılıçdaroğlu: Özgürlüğün yolu medyadan geçer

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde düzenlenen Bilişim Sorumluları Toplantısı’nda konuştu. Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini, insanların artık gazeteleri ürkerek okuduğunu, ülkenin bir vesayetten başka bir vesayete savrulduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, yargının tümüyle siyasallaştığını, Başbakan Erdoğan’ın “Yargı gereğini yapacaktır” diyerek yargıya talimat verdiğini savundu.

İNSANLAR ÜRKÜYOR

Türkiye’de gazeteci­lik yap­ma­nın gi­de­rek ce­sa­ret is­te­yen bir iş ol­du­ğu­nu ifa­de eden Kı­lıç­da­roğ­lu, “Ga­ze­te­ci­lik, es­ki­den gu­rur­la ya­pı­lır­dı. Şim­di kor­ka­rak ya­pı­lı­yor. ‘A­ca­ba ba­şı­ma bir şey ge­le­bi­lir mi­’ di­ye in­san­lar ür­kü­yor­lar. İktidarı övmek, oluşturulan yeni medyanın temel görevi oldu. Eğer beğenmeyip iktidarı eleştiriyorsanız patronun ilk yaptığı iş o gazetecinin işine son vermektir. Son örneği Ruhat Mengi kardeşimizdir” dedi. “Biz özgür ve bağımsız Türkiye’nin yanında olacağız” diyen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

İSİMLER KODLANIYOR

“Eğer bugün gazetecilerin telefonları kod isimleri kullanılarak mahkemeden alınan kararlarla dinleniyorsa oturup ‘Türkiye nereden nereye savruluyor’ diye düşünmeliyiz. İktidarın ikiyüzlü politikasını belgelerle ortaya koyan bir gazete ‘terör mahkemesinde yargılanacaktır’ diye karar alınıp suç duyurusunda bulunuluyorsa hepimizin oturup düşünmesi gerekir. Unutmamamız gereken bir şey var. Medyası özgür olmayan bir ülkenin halkı da özgür olmaz. Özgürlüğün yolu medyadan geçer.”

Bu mu ileri demokrasi?

21. yüzyıl Türkiye’sinde hiçbir demokraside rastlanmayan uygulamalar yaşandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Baskıyı toplum damarlarına kadar hissetti ve hissediyor. Sadece yurttaşlar mı bunu hissediyorlar? Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, barolar, toplumun aydın kesimleri, üniversiteler bu baskıyı hissediyorlar. İçinde bulunduğumuz koşullar sıradan değil. Buna iktidar ileri demokrasi diyor. İleri demokrasi altında bunları yaşıyorsak normal demokrasi olsaydı kim bilir daha neleri yaşayacaktık” dedi.

‘Balbay kararının bir gün bile gecikmesi hukuk ihlalidir’

Bi­li­şim So­rum­lu­la­rı Top­lan­tısı­’n­dan ön­ce ga­ze­te­ci­le­rin so­ru­la­rı­nı ya­nıt­la­yan CHP li­de­ri Kı­lıç­da­roğ­lu, CHP Mil­let­ve­ki­li Mus­ta­fa Bal­ba­y’­la il­gi­li Ana­ya­sa Mah­ke­me­si ka­ra­rı­nın ar­dın­dan, İs­tan­bul 13. Ağır Ce­za Mah­ke­me­si’n­den he­nüz bir ka­rar çık­ma­dı­ğı­nın ha­tır­la­tıl­ma­sı üze­ri­ne, “Bir gün bi­le ge­cik­me­si hu­kuk ih­la­li­dir. Ana­ya­sa Mah­ke­me­si­’nin ka­ra­rı açık­tır. Bu ko­nu­da pek çok ki­şi dü­şün­ce­le­ri­ni ifa­de et­ti. Bir gün bi­le ge­cik­miş­se hu­ku­kun ih­la­li­di­r” di­ye ko­nuş­tu.

Ana­ya­sa Uz­laş­ma Ko­mis­yo­nu ko­nu­sun­da Mec­lis Baş­ka­nı Ce­mil Çi­çe­k’­e gön­de­re­cek­le­ri mek­tu­bu ulaş­tı­rıp ulaş­tır­ma­dık­la­rı so­ru­su­na Kı­lıç­da­roğ­lu, “Bu­gün bü­yük ola­sı­lık­la gön­de­re­ce­ğim. Ana­ya­sa Uz­laş­ma Ko­mis­yo­nu’­nun gö­re­vi­ne de­vam et­me­si­ni is­ti­yo­ru­z” de­di.


BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.