banner238
banner264

Sokağa çıkma yasağı açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ...

banner295
Sokağa çıkma yasağı açıklaması

 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), sokağa çıkma yasağının kaldırılması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi istemiyle yapılan başvuruları reddetmesine ilişkin, "Hem Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ihtiyaçları karşılama noktasında gösterdiği hassasiyet, hem de bugünden sonra vatandaşların gıda, sağlık, eğitim ve benzeri konulardaki ihtiyaçlarını karşılama noktasında hassasiyet göstereceği inancını ifade etmek suretiyle geçici tedbir kararını reddetti" dedi.

Bozdağ, Bozok Üniversitesini Rektörlüğü ziyareti öncesi gazetecileri sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Güneydoğu Anadolu bölgesinde cenazelerin kaldırılması için Adli Tıp Kurumu Yönetmeliğin'de neden değişikliğe gerek duyuldu" diye sorması üzerine Bozdağ, yönetmelikte yapılan değişikliklerin, cenazelerin defnine kolaylık sağlayan, cenazelerin usulüne uygun defnedilmesi amacına dönük düzenlemeler olduğunu söyledi.

Bozdağ, PKK terör örgütünün, PKK’ya müzahir çevrelerin, HDP'nin ''Devlet cenazeleri vermiyor" şeklinde propaganda yaptığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Halbuki morgda bulunan cenazeler yakınlarına teklif edildiği halde yakınları tarafından alınmamış, belediyelere teklif edildiği halde belediyeler tarafından da alınmamıştır. Bunun üzerine bu cenazelerin defin işlemlerinin yapılabilmesi için adli tıp kurumlarında bir değişiklik yaptık. Kimsesiz olan cenazeler 15 gün içerisinde alınmadığı takdirde, belediyeler tarafından alınmadığı takdirde, mülki idare amirliği tarafından defnedileceği, onlara teslim edileceği yönünde bir değişiklik yaptık. Kimliği belli olan cenazeler için ise ailelerine almalarına yönelik teklif edilecek, aileleri aldığı takdirde 3 gün içerisinde ailelerine teslim edilecek. Ancak ailelerin kabul etmemesi halinde yine bu cenazeler belediyelerle beraber mülki idare amirliğine teslim edilecektir. Onlar da defin işlemlerini yapacaklar.''

Düzenlemede "mülki idare amirliği" ifadesinin konulmasının nedeninin, bölgedeki belediyelerin yasa gereği cenazeleri defnetmek ve defin işlemlerini yapmakla görevli olduğu halde cenazeleri almamasından kaynaklandığını belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

''Böyle olunca cenazelerin ortada kalmaması ve defin işlemlerinin yapılabilmesi için mülki idare amirliklerine de cenazelerin teslim edilebileceklerini öngören değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikten sonra aileler cenazeleri almaya gelmişlerdir. Hatta HDP’li vekiller de cenazeleri o güne kadar almaya gelmedikleri halde onlar da geldiler. Cenazeler ailelere teslim edildi. Ancak maalesef bu sefer aileler PKK terör örgütünün baskısı nedeniyle aldıkları cenazeleri defin yerine belediyeye teslim ettiler bu sefer. Daha önce cenazeleri almayan belediye PKK terör örgütünün baskısıyla ailelerin teslim ettikleri cenazeleri aldılar ve mezbahaneye götürüp koydular. Cenazeleri mezbahanede tutuyorlar. Öte yandan da bas bas bağırıyorlar. 'Devlet cenazelerimizi vermiyor, cenazelere saygı duyulması lazım, şöyle olması lazım böyle olması lazım' diye propaganda yapıyorlar. Tabii böyle bir durum da ortaya çıkınca Adli Tıp Kurumu Yönetmeliği'nde yeni bir değişiklik yapıldı. Cenaze nakil ve defin işlemlerine ilişkin yönetmelikte yine değişiklik yapıldı. Bu değişikliklerin temel nedeni cenazelerin usulüne uygun şekilde ailelerine teslim ve defin işlemlerinin yapılmasıdır. Cenzelerin defin edilmemesinin bizim toplumumuzda olumsuz karşılığı var. Cenazelerin vaktinde defin edilmesi son derece önemli. Yapılan değişiklikler, esasında vatandaşlarımızın sahip olduğu değer yargıları çerçevesinde cenazeleri vaktinde defnedilmesini ön gören düzenlemelerdir."

Sokağa çıkma yasakları

AİHM'in Şırnak'ın Silopi, Cizre ve Diyarbakır'ın Sur ilçelerindeki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi istemiyle yapılan başvuruları ikinci kez reddettiğinin hatırlatılması üzerine Bozdağ, AİHM'den önce Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru yoluyla kendine gelen tedbir taleplerini reddettiğini belirtti.

"Sokağa çıkma yasakları nedeniyle gıda, sağlık, eğitim ve benzeri ihtiyaçlara erişilemediği ve sokağa çıkma yasağının yasal dayanağı bulunmadığı" şeklinde birtakım iddiaların olduğunu vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

''Bu iddiaları Anayasa Mahkememiz değerlendirdi, bireysel başvuru sonucunda bu taleplerin reddine karar verdi. Arkasından AİHM'e konu taşındı. AİHM de geçici tedbir taleplerini reddetti. Hem Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ihtiyaçları karşılama noktasında gösterdiği hassasiyet, hem de bu günden sonra vatandaşların gıda, sağlık, eğitim ve benzeri konulardaki ihtiyaçlarını karşılama noktasında hassasiyet göstereceği inancını ifade etmek suretiyle geçici tedbir kararını reddetti. Daha önce 5 talep vardı reddedilen en son 2 talebi de reddetti ve özellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'nin bu noktada aldığı tedbirler ve uyguladığı kararlar çerçevesinde geçici tedbir verilmesine yer olmadığını karara bağladı. Tabii bu AİHM nezdinde ki davaların bittiği anlamına gelmiyor. Sadece tedbir talepleri reddedilmiştir, bu davaların esasına ilişkin incelemeler tedbir talebi olduğu için öncelikli olarak yine AİHM görülecektir.''

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.