banner238
banner264

‘Yargıtay ve Danıştay kalksın’

AK Parti’nin yeni anayasa önerilerinde yargıya ilişkin önemli reformlar yer alıyor.

banner295
‘Yargıtay ve Danıştay kalksın’

Danıştay, Askeri Yüksek Yargı ve Yargıtay kaldırılıyor. Bunların yerine temyiz mahkemesi kuruluyor.

AK Parti, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu 12 maddelik öneri ile, yargıda köklü değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. AK Parti’nin önerilerine göre Danıştay, Yargıtay ve Askeri Yüksek Yargı tek çatı altında toplanacak. Adına temyiz mahkemeleri denilecek. Temyiz mahkemelerinin altında daireler bulunacak. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kalkacak. Askeri yargı sadece disiplin mahkemeleri olarak görev yapacak. Alt derece mahkemelerince verilen ve kanunun başka bir yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme mercii olacak.

Kanunla gösterilen belli davalara da ilk ve son derece mahkemesi olarak bakacak. Üyelerinin dörtte üçü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından, dörtte biri başkan tarafından dokuz yıl için seçilecek. Temyiz mahkemesi başkanı ve başkanvekilleri, üyeler tarafından kendi aralarından dört yıl için seçilecek.

HSYK DEĞİŞİYOR

Hakimler ve Savcılar Kurulu; Hakimler Dairesi (HSYK), Savcılar Dairesi ve Disiplin Dairesi olmak üzere 3 daireden oluşacak. Kurul atama, nakletme, disiplin cezası, görevden uzaklaştırma gibi konulara bakacak. Temyiz mahkemesi üyelerinin görevlerini Anayasa’ya, kanuna ve hukuka uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleyecek. Kurul 22 üyeden oluşacak. Kurula Adalet Bakanı başkanlık edecek.

ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ DENETLENEMEYECEK

Anayasa Mahkemesi kanunların, Başkanlık kararnamelerinin ve TBMM İçtüzüğü’nün şekil ve esas bakımından Anayasa’ya uygunluğunu denetleyecek.

Anayasa değişikliklerini şekil ve esas bakımından hiçbir surette denetleyemeyecek. Kanunların şekil bakımından denetlenmesi, son oylamanın öngörülen çoğunlukla yapılıp yapılmadığı hususu ile sınırlı kalacak. “Yüce Divan” sıfatı kalkıyor. TBMM Başkanı ve bakanları görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Anayasa Mahkemesi başkanı yargılayacak. Bu yargılamada savcılık görevini Temyiz Mahkemesi Başsavcısı yapacak.

Kapatma davaları genel kurulun

Anayasa Mahkemesi Genel Kurul ve iki daire halinde çalışacak. Siyasî partilere ilişkin dava ve başvurular ile iptal ve itiraz davalarına genel kurulda bakılacak. Daireler ve genel kurul kararlarını üye tamsayısının salt çoğunluğu ile alacak. Siyasî partilerin kapatılmasına ya da devlet yardımından mahrum bırakılmasına karar verilebilmesi için üye tamsayısının üçte iki oy çokluğu şartı aranacak.

YORUMLU RET YOK

Anayasa Mahkemesi’nde iptal davası açma yetkisi başkana ve TBMM üye tamsayısının en az beşte biri oranındaki milletvekillerine ait olacak. Anayasa Mahkemesi kanun koyucu gibi hareket edip yeni bir uygulamaya yol açacak hüküm tesis edemeyecek.

Yorumlu ret kararı veremeyecek. Kanunların Başkanlık kararnamelerinin ve İçtüzük hükümlerinin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin düzenlemeleri esas bakımından denetleyemeyecek.

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, “Temyiz mahkemesi, içtihat mahkemesi olarak düşünülüyor. Askeri yargı böylece üst mahkeme anlamında külliyen kalkmış oluyor” dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.