• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 13 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 1 °C
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı
 • 5 yıllık imzayı attı... İlk maçına çıkıyor!
 • Radardaki o futbolcudan inanılmaz dönüş!
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı
 • 5 yıllık imzayı attı... İlk maçına çıkıyor!
 • Radardaki o futbolcudan inanılmaz dönüş!

Siyasi otoriteden daha güçlü derin devlet var

Siyasi otoriteden daha güçlü derin devlet var
Eski Bakan Ertuğrul Günay, Alevi sorununa çözüm önerilerinin konuşulduğu Abant Platformu’nda moderatörlük yaptı. Günay, etnik ve inanç yönüyle eşit yurttaşlık hakkının kağıt üzerinde kaldığını söyledi.

Abant Platformu tarafından Büyük Abant Oteli’nde düzenlenen ‘Aleviler ve Sünniler barışı ve geleceği birlikte aramak’ başlıklı Abant Platformu’nun dünkü oturumunda ‘İnanç ve vicdan özgürlüğü, hak ve hürriyetlerde eşitlik’ konusu masaya yatırıldı. 160 gazeteci, yazar ve akademisyenin katıldığı toplantıda, önde gelen Alevi temsilcileri de yer aldı. Oturumun moderatörlüğünü Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay yaptı.

KAĞIT ÜZERİNDE KALDI

Günay, Türkiye’de esas olarak eşit yurttaşlık sorununun tartışılması gerektiğini belirterek “Sorunun nedeni insanlar arasındaki eşit yurttaşlığın kağıt ve yasa üzerinde kalıp, gerçek hayatta olmamasıdır” dedi. Gayrimüslimler için halen eşit yurttaşlığın sağlanmadığını ifade eden Günay, “Devletin yasakçı, din dayatan tavrı ne yazık ki halen sürüyor. Etnik açıdan da, inanç açısından da Türkiye Cumhuriyeti’nde eşit yurttaşlık hakkı hayata geçmemiştir. Bu önemli ideal kağıt üzerinde kalmıştır“ diye konuştu.

DEVLET ÖZÜR BORÇLU

Siyasi otoriteden daha derin bir devlet olduğuna dikkat çeken Günay, “Geçmişteki uygulamalardan ötürü bu devlet bana hâlâ özür borçlu” diye konuştu. Bakanlığı döneminde de işi ehline vermeyi düstur edindiğini kaydeden Günay, “Mevlana’ya ve Süleymaniye’ye nasıl hizmet sunulduysa Hacı Bektaş’a da aynı şekilde hizmet edildi” İfadelerini kullandı.

Alevi dergahları iade edilmeli

Ga­ze­te­ci­ler ve Ya­zar­lar Vak­fı­’nın Baş­kan Yar­dım­cı­sı Ce­mal Uş­şak, Os­man­lı Dev­le­ti­’n­de Ye­ni­çe­ri Oca­ğı­’nın kal­dı­rıl­ma­sı­nın ar­dın­dan el ko­nu­lan ve Sün­ni ta­ri­kat­la­ra tah­sis edi­len Ale­vi­le­re ait tek­ke, za­vi­ye ve der­gah­la­rın bu­lun­du­ğu­nu söy­le­di.

Uş­şak, “Hak­tan söz edi­yor­sak Sün­ni­le­re bı­ra­kı­lan yer­le­rin bu­gün Ale­vi­le­re ve­ril­me­si ge­rek­ti­ği­ni dü­şü­nü­yo­rum. Ben bu­nu iç­ten içe ka­na­ma ola­rak de­ğer­len­di­ri­yo­rum. Bir yer­ler­de gasp edi­len yer­le­rin ia­de edi­le­me­me­si du­ru­mun­da bu prob­le­min da­ha da bü­yü­ce­ği­ni dü­şü­nü­yo­rum. Bu yer­le­rin tes­li­mi ko­nu­su­nun ile­ri­de ele alı­na­ca­ğı­nı dü­şü­nü­yo­ru­m” de­di.

Ankara’da Alevileri dağıtma raporları dolaşıyor

Ale­vi kö­ken­li, es­ki AKP mil­let­ve­ki­li Re­ha Ça­mu­roğ­lu, Ale­vi so­ru­nunun çö­zü­mü­nün Tür­ki­ye­’nin ger­çek­ten de­mok­ra­tik ol­ma­sıy­la müm­kün ola­ca­ğı­nı söy­le­di. Hü­kü­me­tin de­mok­ra­tik­leş­me pa­ke­ti açık­la­dı­ğı­na dik­kat çe­ken Ça­mu­roğ­lu, A­le­vi­lik me­se­le­le­ri­nin bu pa­ket­te yer ala­ca­ğı­na iliş­kin du­yum­lar olduğunu söyledi. Ama bun­ların ol­ma­dığını belirten Çamuroğlu, pa­ket­ten son­ra bu me­se­lenin ele alınacağının söylendiğini kaydederek, “Bek­li­yo­ruz ol­ma­dı” dedi.

İHTİYACA GÖRE TANIMLIYORLAR

Ankara’da do­laş­an raporlara dikkat çeken Çamuroğlu, “Ra­por­la­rın ba­zı­la­rın­da, ‘A­le­vi­ler mut­la­ka Kürt, Türk ve Arap ek­se­nin­de bö­lün­me­li­di­r’ de­ni­li­yor. Bu, Ale­vi­li­ğin dar­ma­da­ğın edil­me­si; ya­pı­la­mı­yor­sa Ale­vi­li­ğin Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti­’nin iç ve dış po­li­tik ih­ti­yaç­la­rı­na gö­re ye­ni­den ta­nım­lan­ma­sı­dır.” ifadelerini kullandı.

BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.