banner238
banner264

SON TRANSFERLERE DAİR


HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

02 Eylül 2011, 17:17

Parayı sıradan oyunculara saçtılar önce. Yaptıkları transferlerin geçen yıl ki isimlerin bile yerini doldurmayacağını anladıkları için Şampiyonlar Ligi parası sonrası yeni oyuncular kattılar kadroya. Lakin Volkan Şen transferinde kanımca doğru yapmalarına karşın , Ziegler   hamlesini yüzlerine gözlerine bulaştırıp hevesleri kursaklarda bıraktılar. Ardından büyük iş yaparmış gibi ardı ardına üç oyuncu daha kadroya kattılar.
YEREL PALAVRALAR!
Yaptıkları transferlerden ilki olan Marek Cech isimli oyuncuya bakıyorum. Umarım yanılırım ama yanılacağımı çok sanmıyorum. Gönderdiğimiz Cale var ya Cale ! Onun yarım adım önünde ya da ona eşdeğer! Bugüne kadar yaptığımız hiçbir araştırmanın boş olmadığı görüldüğünde yerel medyanın ‘uşaklık’ edercesine sizleri kandırmaya dönük manşetlerine fazlaca itibar etmeyin derim sizlere…
Kimine göre ‘Top Cambazı’ kimine göre ise ‘Devler Ligine Dev transfer’ şeklindeki atılan manşetleri gördüğümde ; ‘Kabahat sizde değil, Sadri’nin tüm transferleri boyunca, yaptığınız bu tür hilelere hala inanıp sizi okuyan varsa kabahat onlarındır’   diye mırıldanmadan edemedim.
Öyle ya İsaac, (Ayzek) Türkiye’nin en iyi yabancı forvetiydi ! Colman, Belçika’nın prensi! Alanzinho için Norveç halkı ayaklanmıştı ! Cale Hırvatistan’ın en önemli, en büyük yıldız adayıydı !
Daha neleeer neler! Hepsi fasa hepsi fiso! Hepsi kandırmaca ! Hepsi size ve Trabzonspor’a ihanet!
Şu an benzer şeylerin yazılıp çizilmesi de sürpriz değil ! Vicdan ve ahlak meselesi ! Ama kandırıldığınızı bilin  diye yazıyorum…Şimdi gelin yeni transferlerimizin istatistiklerine ve son durumlarına bir bakalım …
EN ÇOK GOL YİYEN TAKIMIN
15 MAÇLIK OYUNCUSU !
  28 yaşına gelmiş olan Slovak oyuncu  Marek Cech,in grafiği aşağı doğru yol almış !   Zaman geçtikçe   daha iyi olup, kendisini zirveye taşıması gerekirken , tam aksi  biçimde gözden giderek düşmüş! Hep orta şekerli, vasat bir futbol yaşamı olmuş! Porto’ya geldiği ilk sezon otuz maçın 22’sinde görev alan Marek, ikinci sezon aynı kulüpte 14 maç forma giyebilmiş! Son sezonunda da 16 müsabaka! Yani son iki sezonunda Portekiz kulübünde sezonların yarısında sahada gözükmemiş ! Porto elden çıkardığında,   o sezon İngiliz Premıer Ligine yeni yükselen West Bromwich takımının yolunu tutan Marek Cech , İngiliz takımının birinci ligdeki ilk yılında   sadece 8 müsabakada forma giyip, 30 maç sahaya hasret kalmış ! Takımı  Bromwich, Premıer Ligden  aynı yıl ikinci lige düşmüş! Yani küme düşen bir takımda sadece 8 maç  oynayan Marek, ikinci ligdeki iki yıl boyunca formayı çoğunlukla giymeyi başarmış ! West Bromwich geçen sezon başında yeniden birinci lige terfi etmeyi başarmış. Yani Premıer Lig’e dönmüş … ‘Devler Ligine dev transfer’  olarak cahil meslektaşlarımızın kamuoyuna sunduğu (inanıyorum ki bu başlığı atanlar bırakın Marek’i Bromwich takımının hiçbir oyuncusundan haberleri yoktur !) transferimiz Marek’in   İngiliz   1. liginde geçen sezon sadece 15 maçı var ! Yani 38 haftanın 15’inde var, 23’ünde yok ! Kaldı ki Bromwich takımı geçen sezon İngiliz Liginin en çok gol yiyen ekibi ! Yani bizim Marek o kadar müthiş bir topçu ki; İngiliz liginde en çok gol yiyen takımda derde ilaç olduğundan (!) yalnızca 15 müsabakada görev alabildi! Ben demiyorum! Araştırdığınızda bu rakamların böyle olduğunu ciddi spor istatistik sitelerinin verilerinde bulabilirsiniz ! Varın yorumu şimdi siz yapın ! Gerçekten Marek Cech, Mithat’ın aracı menajer olarak görev aldığı Slovak futbolcu, Trabzonspor’un özellikle de Şampiyonlar Ligi için aradığı kan mıdır ?  takdiri okurlarıma bırakıyorum...
KAÇ MAÇA DAMGA VURDULAR?
Trabzonspor’un diğer iki transferi ise tanıdık isimler ! İki yıldır A. Gücü’nde   forma giyen Sapara ve Wittek! Benim anlatmamam gerek yok !Hem tanıyorsunuz hem de Mithat’ın oyuncuları !  Alın elinizi başınızın arasına kendinize şu soruyu sorun ! Bu iki futbolcu iki yılda A.Gücü’nü nerelere taşıdı ? Ya da hatırladığınız   çok ciddi ve çok sayıda rakibi deviren  kaç müsabakanın baş kahramanı olabildiler ?  En fazla bir veya iki ! Örneğin bir Emenike , Florin Cernat , Sestak gibi isimler hemen aklımıza geliyor! Takımlarına çok maç kazandırdılar. Peki Sapara kaç maça damga vurdu ? Dediğim gibi bir veya iki !
KALİTESİNE İTİRAZIM YOK AMA !
Wittek için muhalefet etmemin tek sebebi oyuncunun sakatlığıdır ! Kumaşı iyi ! Oyuncu kariyeri iyi ! Beğendiğim bir futbolcu . Hiç tereddüt yok bunda . Peki oyuncunun müzmin sakatlıkları nasıl görmezden gelinir! Fransa Liginde sakatlık sorunları ile boğuştuktan sonra A. Gücüne gelen Slovak oyuncu ilk geldiği yıl ve özellikle de geçen yıl neredeydi ? Kalitesiz miydi ? Yok! 12 maç sahada olan Wittek,  22 müsabaka sakatlıktan dolayı oynayamadı ! Ankaragücü çok iddialı olarak aldığı bu oyuncudan neden yararlanamadı sizce ? Yani sakat değildi, sorunları yoktu, çok da üst düzeydi de Ankaragücülü teknik adam ve idareciler ahmak mıydı ?
ÇOK MU GEREKLİYDİ ?
Kaldı ki Trabzonspor’un tipik bir santrafora ihtiyacı varken, yine kırma bir santrafora ne gerek vardı ? Wittek tek forvet arkası oynayan bir futbolcu! Hatta sol öne yakın da oynayabiliyor . Peki tipik bir santrafor yokken Andrean, Henripe, Burak, Aklanzinho tipinde aynı mevkilere yakın futbolcular elinde yığınla varken, Wittek çok mu elzemdi ? Sakat Wittek elzemdi elbet ! Çünkü 6 ay evvel izleme komitesindeki bir dostumun söylediği sözleri hatırlayınca elzem olduğunu hatırladım birden :
 ‘ Başkan bizi Witteke zorluyor. Wittek, Mithat’ın oyuncusu ya ! Görürsün bak biz ne dersek diyelim , sezon sonu kadroya katacak onu ’!
SAYIN ASBAŞKAN İKİSİ DE OTUZUNDA !
Diğer transfer Sapara  üzerinde durmaya gerek yok ! Oyun kurucu bölgesinde oynayan Sapara asla bir Selçuk İnan olmayacak ! Değildir de zaten ! A.Gücü’nde geçen sezon on maç oynamamış ! İki yıldır akıllara kazınan hafızlarda yer eden iki tane maçını hatırlamıyorum ! Oyun kurucu olan arkadaşımızın geçen yıl ligde yaptığı asist sayısı da sadece iki !
Sapara ve Wittek otuz yaşında ! Bilirsiniz ben oyuncu yaşına çok takılmam! Yazmamdaki maksat başka !
Trabzonspor Asbaşkanı sayın Şakar ‘ın kendisine önerilen bir dünya yıldızı için; ‘ Her şeyi  mükemmel  ama yaşı otuz ! Zokora da otuz yaşında ! Bizim orta saha iki tane otuz yaş oyuncuyu kaldırmaz’  demişti de ! Kulakları çınlasın sevgili ağabeyimin ! Hatırlatmak istedim…
BANA SORUYORLAR Kİ …
Şimdi birileri bana şunu soruyor : ‘ Sizin önerdikleriniz alınsaydı yine muhalefet mi edecektiniz? ‘ …
Peki ben şöyle sorayım o zaman Selçuk İnan alınırken , Giray alınırken , Egemen alınırken , Engin alınırken muhalefet mi ettim ?
 Bırakın onları ! Son alınanlardan Volkan Şen’e, alınmak istenen ve direkten dönen Zeigler’e olumsuz bir şey mi dedim ?
Bu oyuncuların hiç birisi benim tanıdık menajerlerin oyuncuları mıydılar ? Hayır! Demek ki iyi yapılana muhalefet etmiyoruz. Aksine bu oyuncunlar alınırken ‘isabet olur’ diye destek verdik.
İşin diğer tarafına döneyim ! Benim önerdiğim oyuncular alınsaydı tabi ki muhalefet etmezdim. Tıpkı Selçuk, Giray, Egemen, Engin, Volkan da olduğu gibi…
 Çünkü önerdiklerim gerek maddi yönden gerekse futbolcu kariyerleri olarak eldekilere en az üç dört gömlek fark atacak isimlerdi! İsterseniz bana değil Şenol Güneş’e ya da Özkan Sümer’e veya A. Suat hocaya sorun ! Bakalım 40 trilyona Gabriel Hainze, Heitinga, Malik Fathi, Miccoli, Novakoviç, Yovanoviç’i mi tercih edip gerçek bir Avrupa karması mı kurarlardı ! Yoksa 60 trilyon harcayıp bugün ki  isimlerden oluşan Trabzonspor’u mu ! Şenol hocanın İngiltere’den alınan Marek için ‘ısrarcı’ falan olduğu haberleri de palavradır ! Onu da söz arası hatırlatırım sizlere !
ÇOK DAHA İYİ YAPILABİLİRDİ
Sonuç itibarı ile Trabzonspor yönetimi genç oyuncu Aykut’a yatırım yapmakla, Volkan Şen ve Henripe’yi almakla    doğru yapmıştır.(Henripe ileride iş ahlakını bozmazsa)… Korkarım diğer oyuncular  ‘saman alevi’ gibi bazen parlayıp çoğunlukla yan gelip yatacak türden olacaktır. Binanaleyh bir transfer sezonu daha 60 trilyonluk müsriflikle boşa geçmiştir! Bu paranın yarısına bile çok daha mükemmel bir takım oluşturulabilinirdi. Şampiyonlar Ligi’nde fazla bir umudum olmayan Trabzonspor’umuzun tüm yanlışlara rağmen   tüm kulvarlarda başarılı olmasını diliyor taraftarı göreve çağırıyorum: ‘Özak elini çek! Sadri Şener İstifa’… Çözüm, doğru tepkiyi doğru şekilde verebilmeyi beceren taraftardadır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal - 6 yıl önce
Nevzat şakar dneilen adamd ne anlar futboldan, 2005 de futbolcu almak elma armut almaya benzemez diyordu, gördün dimi fener nasıl alıyor ziegleri, admaı işte böyle muma çevirirler.Size kapak olsun,


Tespitler doğru ancak anlayabilene, Şampiyonluklar elinden alınırken ses çıkarmayan taraftar şimdimi çıkaracak, Bizde b öyle rezil bir hoca varken bizden bi cacık olmaz.
NAsıl olsa oda öğrendi artık bu işleri iki üç senede bir göreve gelip maaşını almayı bilir ancak,
birde en iyi bildiği şey filozofluk yapmak ve türk futboluna çare bulmak,Zamanında bu adamdan hoca olmaz dediklerinde haksızlık yapılıyor derdim, Sen nasıl bi insansın hiçmi vicdanın yok , hiçmi utanmaz sıkılmazsın , bu kadarmı gözünü para hırsı bürüdü, bu gün mithat halis açıklama yaptı, trabzon cock iyi bir oyuncu transfer etti diye,Demekki avabtalar boşa gitmiyor,

Tatarftar bir kıvılcım çakarsa şehirde ne senol hoca kalır nede sadri sener.
Avatar
Yaşar KAYMAKÇI - 6 yıl önce
Sayın Şanlı; Sizin yorumlarınızı dost acı söylermiş ata sözü gibi algılıyoruz. Bu yönetimin beceriksizliği, basiretsizliği vs...özelliklerini artık tüm Türkiye öğrendi.Lütfen Siz doğrularınızdan şaşmayınız.
Avatar
Yaşar Kaymakcı - 6 yıl önce
Yönetim son bir yerli transfer yapmak istiyormuş.Acaba kimi transfer etmek istiyor? Ayrıca gönderilecek futbolcular belli oldu mu? bilgi verirmisiniz.tşk.
Avatar
Ceyda - 6 yıl önce
Bu saatten sonra bağırsak nolur ? adamlar mithat üzerinden parayı ceplerine indirdiler. mithat bence paravan şirket . para aklamada kullanılıyor . sestakı alsaydılar bari madem ankaragücünden adam alacaklardı ? sanırım mithatın elamanı değil. ben hala diyorum tek suçlu ŞENOL Güneş!
Avatar
ahmet yakupoğlu - 6 yıl önce
sn. şanlı çok dogru söylüyon da ipin eli başkasının elind e oldummu böyle olur sadri beyde diilki ipin eli gerçi onda da olsa oda aynıısnı yapardı adrian zokora henrige ve volkan bence iiiiiiiiii ama dadm gibi 2 tane daha alsalar sorun olmazdı bunların işi deyil bu iş yazık paralara
Avatar
volkan solmaz - 6 yıl önce
sayın şanlı wittek tam nokta santrofordur.lütfen bilimiyosun bilenden ögren bide bilmediğin konulara ya sor yada yazma bir daha söylüyorum wittek nokta santrofordur hangi hocaya sorarsan sor

Avatar
Nevzat 1 - 6 yıl önce
Ben futbol hastasi dunya futbolunu ucuncu,ikinci birinci lig farketmez izlerim. Ben sayin yazara sonunakadar katildigimi ifade etmek istiyorum. Ziegler bizim aldigimiz solbekten enaz 6 gomlek ustundur. Bilirsiniz bizim bir koreli solbeklimiz vardi o bile bu alinandan dahakaliteliydi. Gerisini siz dusunun. Gabriel Hainze bundan 2o gomlek ustun degilse namerdim. Amacimiz Trabzonsporumuzun basarisi degilmi? Eminimki sayin yazarda dahil hepimiz evet deriz. Eeee oylese neden bu sahtekarliklar yapiliyor? Taraftari neden umitlendirdiniz? Hic utanmaniz yokmu? 4 yilda 50 uzerinde topcu aldiniz parayi harbulup harman savurdunuz parmakla sayilacak kac topcunuz var? Sadri Sener gidici kulup kalicidir Trabzonsporumuza sahip cikalim. Yerel basinda Trabzonsporumuza ihanet eden insalara destek veren yazarlar var. Bunlarin adini ben aciklamayim. Sukadarini soyleyim TS,Sivas macinda olaylarin cikmasini kimler istedi? Albayrak 25 saniyenin oynanmasini TFF baskani Ulusoydan talep ederken ulusoy oynanacak
Avatar
Nevzat 2 - 6 yıl önce
Ben futbol hastasi dunya futbolunu ucuncu,ikinci birinci lig farketmez izlerim. Ben sayin yazara sonunakadar katildigimi ifade etmek istiyorum. Ziegler bizim aldigimiz solbekten enaz 6 gomlek ustundur. Bilirsiniz bizim bir koreli solbeklimiz vardi o bile bu alinandan dahakaliteliydi. Gerisini siz dusunun. Gabriel Hainze bundan 2o gomlek ustun degilse namerdim. Amacimiz Trabzonsporumuzun basarisi degilmi? Eminimki sayin yazarda dahil hepimiz evet deriz. Eeee oylese neden bu sahtekarliklar yapiliyor? Taraftari neden umitlendirdiniz? Hic utanmaniz yokmu? 4 yilda 50 uzerinde topcu aldiniz parayi harbulup harman savurdunuz parmakla sayilacak kac topcunuz var? Sadri Sener gidici kulup kalicidir Trabzonsporumuza sahip cikalim. Yerel basinda Trabzonsporumuza ihanet eden insalara destek veren yazarlar var. Bunlarin adini vermek bana dusmez. TS,Sivas macinin iptalini isteyen Haluk Ulusoy ve Ibrahim Haciosmanogludur. Haluk Ulusoy sayesinde birinci ligde hakemlik yapan yazar gibiler ihanetcilere