• BIST 103.929
 • Altın 147,518
 • Dolar 3,5490
 • Euro 4,1819
 • Trabzon 23 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 15 °C

Takıma göre yasa çıkarılır mı?

Takıma göre yasa çıkarılır mı?
Aziz Yıldırım için özel kanun çıkarmakta anlaşıldı...

Memleket meselelerinde bir türlü anlaşamayan AK Parti ve CHP, Aziz Yıldırım için

özel kanun çıkarmakta

 anlaştı.

Şikeyi aklayan ve şikecileri cezaevinden çıkaracak olan, kamuoyunda utanç yasası olarak bilinen '

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin birinci maddesi TBMM'de kabul edildi. 

Şike cezasına verilecek hapis cezasını 12 yıldan 3 yıla indiren 1. madde TBMM'de kabul edildi. 

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan, yasadaki düzenlemelerin Kulüpler Birliği tarafından hazırlandığını savunarak, şöyle konuştu: "Bunu hazırlayanların başında Aziz Yıldırım da vardı. Bu Meclis de Aziz Yıldırım'ı cezaevinden çıkaran Meclis olarak tarihe geçecek" dedi. BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise şike soruşturmasından dolayı cezaevinde olan kişilerin yasanın çıkarılmasında rol oynadıklarını iddia etti. 

KANUN İÇİN LOBİ BASKISI 

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin birinci maddesi üzerinde söz alan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, futbol lobisinin yoğun baskı yaptığını, özellikle Fenerbahçeli taraftarlar takımlarına sahip çıktığını kaydetti. 

"KEŞKE DEMOKRASİNİN DE ARKASINDA BU KADAR DURSAK" 

CHP'nin, teklife, cezaların ağır olması, partilerin gerektiğinde nasıl anlaşabildiklerini ortaya koymak, baskı gruplarının parlamentoyu nasıl etkileyebildiğini göstermek amacıyla "evet" dediğini anlatan Aldan, "Keşke insanlarımız, spor kulüplerimizin arkasında durdukları kadar demokrasi, özgürlük konusunda da duyarlı olabilseler" diye konuştu. 

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, şikenin Türkiye'de "bir devlet politikası" olduğunu savunarak, "12 Eylül'de Kenan Evren'in bir Ankara takımını birinci lige çıkarmasıyla başlamıştır" dedi. 

"ALTAY'IN ODASINA ZİRAAT İLACI İDDİASI" 

"Şike ahlaksızlıktır, büyük ayıptır" diyen Önder, "Bu devlet, Diyarbakırspor küme düşmesin diye Altaysporlu oyuncuların odasına ziraat ilacı sıktırttı. Türkiye-İsviçre maçında da ahlaksızlık yapılmıştır" diye konuştu. 

Bu yasa teklifinden BDP'nin imzasını çekmesi gerektiğini kendisinin dile getirdiğini belirten Önder, "Böyle bir işte dahlimizin olmasını kendi adamıza ahlaksızlık sayarım. Niye? Maç sürerken kural değiştirmekten dolayı" dedi. 

"Takdiri ilahi..." 

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan, yasadaki düzenlemelerin Kulüpler Birliği tarafından hazırlandığını savunarak, şöyle konuştu: "Bunu hazırlayanların başında Aziz Yıldırım da vardı. Takdiri ilahi, tasarıyı hazırlayan da ilk toslayan da Yıldırım oldu. Türkiye'de hukuksuzluğun diz boyu devam ettiği ortamda sanki tüm sorunları çözmüşüz, gele gele Fenerbahçe Kulübü Başkanı'nı içeriden nasıl kurtarırız demeye geldi. Meclis sorunların çözümü konusunda bu kadar ciddiyetle çalışıyorsa, seçilmiş olan ama görev yapamayan milletvekilleri var, hangisi Aziz Yıldırım'dan daha az değerli. Gelin bu düzenlemeden sonra onlarla ilgili kanun teklifini hazırlayıp Engin Alan Paşa ve diğer arkadaşları aramıza alalım. Aziz Yıldırım kendisi hakkında yasa çıkartılan kişi olarak tarihe geçecektir. Bu Meclis de Aziz Yıldırım'ı cezaevinden çıkaran Meclis olarak tarihe geçecek." 

"ÇORUMSPOR ŞİKE YAPSAYDI.." 

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da düzenlemenin neden çıkarılmak istendiğini sorarak, şike soruşturmasından dolayı cezaevinde olan kişilerin yasanın çıkarılmasında rol oynadıklarını iddia etti. "Çankırıspor, Çorumspor şike yapsaydı yine bu kadar üstüne düşecek miydiniz?" diyen Tan, Meclisin ciddiyetine yakışır tutum içinde olması gerektiğini söyledi. 


"TAKIMA GÖRE YASA ÇIKARILIR MI" 

Tan, "Şahıs, takım, kurumlara göre yasa çıkarılır mı? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez belgesi, delili, evraklarıyla bir şike olayı ortaya çıkarıldı. Bugüne kadar hiç şike olmadı mı, Aziz Yıldırım kimin ayağına bastı ki bu iş ortaya döküldü, ne oldu da tanrılar insafa geldi? Bu işe 'evet' derse Meclis zan altında kalacak" diye konuştu. 


"İMZANIZA SAHİP ÇIKIN" 

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, BDP'nin desteği olmasaydı bu teklifin bugün görüşülemeyeceğini belirtti. Teklifin bütün partilerin mutabakatı olduğu için görüşülebildiğini dile getiren Canikli, "Bu teklif birilerinin temsilcileriyle görüşülerek hazırlandıysa, teklifte BDP temsilcisinin de imzası olduğu için bu töhmet altında siz de kalıyorsunuz. İmzanıza sahip çıkacaksınız. Olması gereken budur" dedi. 

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sataşmadan söz alarak, "BDP Grubunu kendi gurubunuz mu zannediyorsunuz? BDP'de herkes özgür. Biz imzamızı çektiğimizi bugün değil iki gün önce açıkladık. O zaman tutuklu vekiller için de bu hamiyetinizi gösterin de görelim" diye konuştu. 

"İMTİNA ETMEYİZ" 


Teklifin 1. maddesi üzerindeki soruları yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 4 grubun aynı teklif üzerinde ittifak etmesinden dolayı kanunun ivedilikle görüşülmesine engel bir durum olmadığını söyledi. 

Gençlik politikaları üzerinde çalıştıklarını, Türkiye gençliğini her yönüyle ve bütün unsurlarıyla, sorunlarıyla ele alacak kapsamlı gençlik araştırmasını yürüttüklerini bildiren Kılıç, bu bağlamda siyasi partilerin Anayasa ve yasalara göre faaliyetlerini yürüten gençlik kolu birimleriyle de görüş alışverişinde bulunmayı önemli bulduklarını söyledi. 

BDP'nin aynı çerçevede gençlik kolları organizasyonu varsa onlarla da görüşmekten imtina etmeyeceklerini ifade eden Kılıç, BDP grubundan "gençler cezaevinde" diye laf atılmasına, "Eğer cezaevinde olanlar benim anladığım çerçevedeyse o ne kadar gençlik kolu olarak tanımlanabilecektir, kamuoyunun takdirine bırakıyorum" karşılığını verdi. 

Kılıç, Avrupa ekonomisinin memur maaşlarını bile ödeyemediği dönemde Türk ekonomisinin 14 stadyumu aynı yıl içerisinde yatırım programına alabilecek ve ihalesini yapacak kadar kuvvetli ve sağlam olduğunu söyledi. 

1. MADDE KABUL EDİLDİ 

Kabul edilen 1. maddeye göre, belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis yerine, "1 yıldan 3 yıla" kadar hapis cezası verilecek. 

Suçun federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri, teknik veya idari yöneticileri ile kulüplerin ve sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler tarafından işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılacak. 

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, Ceza Muhakemesi Kanununa göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek. 

Bu madde kapsamında tanımlanan suçların bir suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde, bunlardan en ağır cezayı gerektiren fiilden dolayı verilecek ceza, 4'te 1'den 4'te 3'üne kadar artırılarak tek ceza olarak uygulanacak. 

Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı cezaya mahkumiyet halinde kişi; ayrıca TCK'nın 53. maddesi hükümlerine göre, spor kulüpleri ve federasyonlar bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapamayacak. 

Böylece, spor federasyonları ve kulüplerinin başkan ve üyelerinin, soruşturma sonucunda açılacak davada beraat etmeleri halinde, yargı yönünden görevlerine devam etmelerinin önünde bir engel kalmayacak. 

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, teklifin 2. maddesi üzerinde görüşmeler sürerken çalışma süresinin tamamlanması üzerine, birleşimi yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı. 

SPOR BAKANI'NDAN GARİP AÇIKLAMA: "BİR DAHA YAPMAZLAR!" 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'de hiç kimsenin kasten veya bilerek şike suçuna bundan sonraki süreçlerde bulaşabileceğine inanmadığını söyledi. 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kazakistan Turizm ve Spor Bakanı Temirhan Minaydaroviç kabul etti. Kabul sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıç, sporda şiddet yasasındaki değişikliklerle ilgili gelinen son noktayı değerlendirerek, "Yasayla ilgili görüşmeler devam ediyor. Parti grupları arasında ittifak olduğundan dolayı görüşmeler tamamlanarak yaşalaşma sürecininde sona gelinecek. Kanun ne getiri ne götürür. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Spor kamuoyu bu kanunun ilk halinden memnun değil. Bu kanunun ilk halinden memnun kalınsaydı bu kadar kısa süre içerisinde aynı kanun üzerinde değişiklik talep edilemez. Kanunla ilgili olarak mecliste grubu bulunan siyasi partilerin tamamı ittifak halinde kanun değişikliğine imzalarını koymuş olmasalardı bu değişiklik teklifi TBMM'de görüşülmeyecekti." dedi. 

"CEZALAR FAZLA GELMİŞ OLABİLİR" 

AK Parti Grubu adına konuşan Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, yasayla getirilen düzenlemeler hakkında bilgi verdi. "Bu teklife nereden geldik-" diyen Köylü, yasada şikeye verilen cezalar düzenlenirken rüşvet suçuyla mukayese edildiğini belirterek, cezaların bu şekilde olmasının nedeni rüşvete benzer suç olması olarak gösterdi. Köylü, "Cezanın yüksek olması anormal kabul edildi. Fazla olmuş olabilir, bunu takdirle karşılıyorum" dedi. 

Teklifle, cezanın indirilmesinin kamuoyunda af olarak algılanabileceğine işaret eden Köylü, bu algıyı gidermek için öngörülen cezanın seçenekli yaptırımlara ve paraya çevrilmemesine, ertelenmemesine imkan tanındığını söyledi. 

"ISLAK İMZALI METİNLER VAR" 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, "Hükümet tasarısı görüşmüyoruz, bu bir kanun teklifidir ve altında 4 siyasi partinin grup başkanvekilerinin imzası vardır. Hasip Kaplan imzasını geri çekmiş olsa bile... Bu imzayı başta atmamış olsaydı belki Komisyon bunu gündem yapmayacak, Genel Kurula indirilmeyecekti. Teklif Meclis iradesiyle şekillenen husustur. Eğer öyle bir irade varsa, Meclis'in müşterek iradesidir. TBMM kendi gündemine hakimdir. Yürütme organı olarak bunun üzerinde inisiyatif kullanmamız mümkün değil" diye konuştu. 

Kılıç, 18 kulübün bizzat başkanları ve başkanvekillerinin yasanın değiştirilmesi talebini içeren ve ıslak imzayla kendilerine gelen bir metin bulunduğunu ifade ederek, ayrıca 4 siyasi parti grubunu gezerek bunu kendileriyle de paylaştıklarını hatırlattı. Kılıç, "Düzenlemenin çok acele olduğu kanaatinin kendisinde hasıl olmadığını" söyledi. 

MHP Milletvekili Yusuf Halacoğlu'nun "Teklifin kamuoyunda Aziz Yıldırım'ı kurtarma yasası olarak değerlendirilebilir mi-" sorusu üzerine Kılıç, "Şahsım, Adalet Komisyonu üyeleri ve milletvekillerini herhangi bir şahsı kurtarmaya mahsus bir kanun yapma fikrinden ve düşüncesinden tenzih etmek isterim. Aziz Yıldırım, benim şahsen hayatım boyunca gördüğüm, karşılaştığım, yan yana geldiğim biri hiç olmadı. Şahsa yönelik bir düzenleme kanaati bizde olmadı. Kamuoyunda böyle bir algı olabilir ama eksik bilendirmeden kaynaklı olabilir" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçilmesi kabul edildi. 

BU KARAR HEPSİNE YARAYACAK 

Mevcut yasaya göre bu suç organize bir şekilde işlenirse ceza yarı oranında artırılıyordu. Buna göre Aziz Yıldırım ve diğer şüpheliler hakkında 7.5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istenebiliyordu. Savcılık teklifin yasallaşmasını beklemeden dava açsa bile lehe olan hükümler uygulanacağından 10 Temmuz'dan beri Metris'te tutuklu bulunan Aziz Yıldırım ve şike davasından tutuklanan diğer sanıklar bu olanaktan yararlanabilecek. 

OCAK'TA HEPSİ SERBEST KALIR 

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, "Yasa çıktıktan sonra eğer cezalar bu şekilde indirilirse kim olursa olsun hakim karşısına çıktığı anda hemen tahliye edilebilir. Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin kim olursa olsun isim önemli değil. Tutukluluk süresi verilen cezanın infaz süresini karşılar. 3 yıl ceza alan ve 6 ay yatan adamı hemen bırakırlar" dedi. Metris'te tutuklu bulunan Aziz Yıldırım, Serdar Adalı, Mecnun Odyakmaz, Cemil Turan, Şekip Mosturoğlu, Ümit Karan, Bülent Uygun, İlhan Ekşioğlu, İbrahim Akın gibi isimler en geç Ocak'ta tahliye olacak. 

IRKÇILIĞA EN ÇOK 1 SENE 

Teklifin getireceği diğer değişikliklerden bazıları şöyle: 1- Sporda ırkçılık yapan 3 aydan 1 yıla kadar hapis yatacak. 2-Spor sahalarına döner bıçağı sokmanın üst sınırı 1 yıl olacak. 3- Biletsiz maça girenlere 3 ay hapis. 

YASA MENAJERLERİ VURACAK 

Sporda Şiddet Yasası'nda yapılacak değişiklik en çok menajerlere dokunacak. Mevcut düzenlemede şikenin ve teşvik primi verilmesinin ancak kulüp başkan veya yönetim kurulu üyeleri tarafından verilmesini düzenliyordu. Yeni değişiklikle federasyonların, kulüplerin başkanların yanı sıra kulüplerle sporcuların menajerleri de para dağıttıklarında cezalandırılacak.


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Saldırı hazırlığındaki teröristler yakalandı26 Eylül 2017 Salı 17:42
 • Sanatçı Pınar Aydınlar'a hapis şoku!26 Eylül 2017 Salı 16:45
 • Koray Aydın'ın acı günü!26 Eylül 2017 Salı 14:40
 • 1000 yolcu uçağını kaçırdı26 Eylül 2017 Salı 14:09
 • Yüksel için TBMM'de cenaze töreni26 Eylül 2017 Salı 13:53
 • Çocuğuna sarıldığı sırada başından vuruldu26 Eylül 2017 Salı 13:41
 • Tünelde feci kaza!26 Eylül 2017 Salı 10:20
 • Kandil'den Barzani'ye destek!26 Eylül 2017 Salı 10:05
 • S-400 füzelerinin teslim tarihi belli oldu26 Eylül 2017 Salı 10:02
 • Özel araçlara kış lastiği zorunlu mu?26 Eylül 2017 Salı 09:39
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.