banner238
banner264

TAZMİNAT...!


HAYRETTİN HACISALİHOĞLU

HAYRETTİN HACISALİHOĞLU

19 Ekim 2011, 16:38

Göreve geldiğimizde birçok proje açıklamıştık. Bir kaç yönetim döneminde yapılabileceklerden daha fazlasını gerçekleştirdiğimiz halde, yapamadıklarımız da oldu. Misal; Trabzonspor Üniversitesi, Koleji ve TS TV için her türlü tenkidi kabul ederim. Mutlaka yapılmaları gerektiğine de inanıyorum.

Kurumsallaşma ve kurumun profesyonel yapısıyla ilgili birçok faaliyette bulunduk. Trabzonspor’daki kurumsal gelişmeler sonucu yeni eleman ihtiyacı olduğu gibi çağa uygun eleman istihdamı ve değişimi de kaçınılmazdı. Kulübün profesyonellerce yönetilmesi için ise buna hazır ve hazımlı yönetim, konuyu benimsemiş kamuoyu ile basın gereklidir. Her ne kadar kulüp profesyonel, yönetim amatör olduğu ve kulüp – şirket olmadığı sürece bu sistem zor da gözükse, çağımız bunu gerektiriyor. Yoksa en basit örneğiyle Avni Aker’in çimi yapılır bozulur, zamanında değişmez ve sıkıntı yaşanır.

Profesyonellerin verimi ve kalitesini artırmak için pek sevimli olmasa da bazı işten çıkarmalar kaçınılmazdı. Uzun yılların birikimi sonucu hatır gönülle işe alınanlar çağdaş eğitim ve bilgi donanımına sahip olmayanlar, zamanla verimsiz konuma gelenler ve emekliliği gelmiş olanlar zorunlu olarak gönderildi. Yerlerine alınacak olanların işe ve ihtiyaca şehrin imkanları ölçüsünde uygun olmaları gerekmekteydi. Dönemimizde bu anlamda 60 civarında işten çıkarma 80 civarında da işe alma oldu.

Doğaldır ki çıkanlardan kırılan, darılan, küsenler olmuştur. Trabzon’daki emsal kurumlar içinde hem prestij hem de ekonomik açıdan Trabzonspor personeli olmak bulunmaz nimettir.

Ancak her dönemde denmez miydi ki “kendi işyeriniz olsa bu adamalar çalıştırır mıydınız, böyle davranır mıydınız?” diye… İşte biz bunu yaptık, yapmaya çalıştık. Hatıra gönüle adam almadık, işe yaramayanı kulüpte tutmadık, çünkü benim için en iyi eleman tanıdığım, akrabam, yakınım değil, iyi çalışandır.
Trabzonspor’u bir resmi daire anlayışından çıkarıp bir büyük şirket anlayışı ile çalıştırmak istedik. Düşünün ki, dini bayramlar tam gün tatil resmi bayramlar da tatildi. 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim gibi. Ayrıca cumartesi Pazar da tatil!
Oysa kulübümüzün müsabakalarının yani faaliyetinin olduğu gün cumartesi,Pazar. Bunları kaldırdık, değiştirdik. Önceki rahatlığa alışmış olanların şikayeti de normaldir ama uygun değildir.

Bu dönemde işten çıkarılanlardan bazıları kendileriyle ilgili esiklikleri tespit edip özeleştiri yapacaklarına, karalamayı tercih ettiler. Bazı vicdani eksiklikleri bulunanlar da konuyu kamuoyuna bilinçli şekilde yanlış aktardılar.

Sözde kendi işyerinden çıkardığım 3 elemanı “tazminat ödememek” için oraya almışım.
Maalesef toplumumuz olumsuz her olaya olduğu gibi bu konuya da aşırı ilgi gösterdi.

1-Dönemimizde 80 dolayında kişinin işe alındığını belirtmiştim. Ben Trabzon’da yaşayan ve fert sayısı 5 bini aşkın olan geniş bir ailenin çocuğuyum. İşsizlik sorunu da herkesçe malum, hatır için işe adam alacak olsam bir tek kişi de kendi ailemden almaz mıydım?
2-Bahsedilen elemanlar önceki tarihlerde benim de ortağı olduğum şirket çalışmış, daha sonra da şirket değiştirmiş, sonradan ihtiyaca göre, ilgili birimlerin değerlendirmeleri sonucu kulübe alınmış kişilerdir. Kaldı ki her biri de kendi işinde başarılı bulunmuş ve ihtiyaca göre alınmıştır.

3-Bu elemanlar ve şirketimizde çalıştırdığımız tüm diğer personel (ki bunların sayısı 200 civarındadır) tazminatlarını ayrıldıkları gün almışlardır. Bahsedilen elemanlar faydalı bulunduklarından olsa gerek, halen kulüpte çalışmaya devam etmektedirler. Ben yokum orada artık, şu anda bu kişilere tazminat sorusu sorulup gerçek öğrenilebilir. Yine de tatmin olmayanlara o döneme ait resmi şirket kayıtları ve ödeme makbuzları gösterebilirim.

4-Bahsedilen elemanlarla ilgili şirketteki benim hissem yüzde 20’dir. Bir kişinin tazminatının ortalama 10 bin lira olduğunu varsayarsak, 3 kişiden benim hisseme düşen 6 bin lira eder. Kulübün milyonlarca liralık bütçesini yöneten, bu kadar transfere ekonomik onay veren bir kişi sizce 6 bin liraya tenezzül eder mi?

5-Gerek kulüpteki diğer personel ve gerekse sözü edilen elemanlar 3 aylık deneme sonucunda birer yıllık sözleşmeyle işe alınmışlardır. Yani işe uygun olmayan varsa her an çıkarılabilecek konumdadır.

****
Beni tanıyanlar, kulüpte çalışanlar bilir ki, Trabzonspor’un beş kuruşunu kollar, kavgasını verir, öyle hatıra gönüle de iş yapmam. Trabzonspor’da bu seviyede ve sürede görev yapan kişiyi böyle bir konu ile karalayarak atılan çamur bana yapışmaz yalnızca kulübümüzü küçültür.
Bu dedikoduyu çıkaran ve yayanlar vicdani sorumluluk taşımayan kişilerdir. Onları Allah’a havale ediyor ve bildiği gibi yapsın diyorum.
Unutmayalım ki haksızlık ve iftira cezasız kalmaz. “Allah imal eder (geciktirir) ama “imhal” etmez.”  
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.