banner238
banner264

Kongreye Doğru Kutsal İttifak

Halil ŞANLI yazdı…

banner295
Kongreye Doğru Kutsal İttifak

 Trabzonspor kongresine üç ay gibi bir süre kaldı. Yaklaşık bir yıldır ‘ortak aday’  arayan camianın bazı önemli isimlerinin, ittifakla Muharrem Usta ismi üzerinde mutabık kaldıkları seslendiriliyor. Gelen bilgiler, Usta’nın arkasındaki isimlerin Özak, Sümer, Hacısalihoğlu olduğu şeklinde !

Şöyle bir geriye  doğru bakmakta fayda var sanırım.

Yıl 2000…Özkan Sümer, Faruk Özak’ın önderliğinde oluşan bloğun desteği ile Trabzonspor’a başkan oluyor. Özkan Sümer görev süresini doldurmadan istifa edip, başkanlık görevinden çekiliyor. Sümer o günlerde bir Fenerbahçe maçındaki olayları bahane ediyor olsa da yakın çevresine; ‘Göreve gelmemde ki en önemli isim Faruk, beni yalnız bıraktı. İlk altı ay yanımızda oldu. Fakat sonra desteğini çekti. Öyle ki  desteği bir tarafa yönetime koyduğu isimler, bizi çalıştırmaz oldu’ serzenişinde bulunmuştu. Yani Sümer’in deyimi ile Özak ‘ayakları üzerine duramamış’ hatta söylemeyecektim ama yine kendi ifadesi ile Sümer’i ‘satmıştı’!

Ve yine Sümer’in görevde olduğu yıllarda Faruk Özak patentli söylemler ile ‘Trabzonspor bir kuruşa muhtaç ve her dönem yorganına göre ayağını uzatmalıydı’! Trabzonspor her zaman bir kuruşun hesabını yapmalı ve asla büyük borçlara girmemeliydi! 2000’li yıllarda bu politikalara sadık kalındı. Küçük ekonomiler ile transferler falan filan derken,  2008 yılında yine Özak; Hacısalihoğlu, Sümer üçlüsünün destek verdiği Şener yönetimi geldi. Ne hikmetse bu kez eski söylemlerin tam zıttı inanılmaz bir savurganlık, şaibe dolu transferler, tarihin en büyük borçlanmasına imza atıldı! Fakat 2000’li yıllarda ‘Aman tasarruf’, ‘Aman borçsuz kulüp’ diyen Özak ve arkadaşları bu kez kendi elleri ile getirdikleri ve tarihin en büyük borçlanmasını yapan yönetime sürekli alkış tuttu!

Birinci Şener yönetiminin asbaşkanı olan sayın Hacısalihoğlu görevinden istifa ettikten sonra ise gerçeği itiraf etti:

‘Bizim Nuri Albayrak ile ne meselemiz olabilirdi ki? Bizi Faruk Özak kışkırttı. Özak, Albayrak yönetiminin başarılı olmaması için her şeyi yaptı’ açıklamasında bulunarak, yaşananlara ışık tuttu. Bir önceki Nuri Albayrak yönetimini devirenin Özak olduğunu, hatta Özak’ın  Şener yönetimine asbaşkan olarak Nevzat Şakar’ı düşündüğü için kendisini istemediğini de sık sık vurguladı!

Ve bugün…

Bugün yine yeni bir yönetim mühendisliği için bir birlerine güvenmeyen bu üç isim birlikte hareket ediyor. Ediyor da, sayın Muharrem Usta nasıl güven duyuyor? İşte onu anlamış değilim! Sayın Muharrem Usta ‘ben başkan olayım da ne olursa olsun’ mu demek istiyor? Böyle düşündüğüne inanmak istemiyorum. Lakin böyle düşünüyorsa,  kullanım tarihinden sonra en büyük muhalefeti kimlerden görüp, ayağının sabunla nasıl kaydırılacağına acı şekilde maalesef şahit olacaktır! Yok eğer kendi plan projelerine güvenip, sırtını kimseye yaslamadan ‘Ben aday olup kazanacağım’ derse buna herkesin saygı duyması da kaçınılmazdır. Sayın Muharrem Usta’ya tavsiyemiz, aday olacaksa  iyi ve etraflıca düşünüp, sağlıklı bir adımla yola çıkması şeklindedir!

Sayın Özak, Sümer ve Hacısalihoğlu’nun bu dayanışma ve ortak hareket etme anlayışları ise gerçekten düşündürücü! Bu ittifak; ‘düşmanımın düşmanı dostumdur’ mantığının ürünüyse, hem kendileri, hem Trabzonspor için yazık! Yok ‘Trabzonspor menfaati için birbirimizi sevmesek bile bir araya geliyoruz’ diyorlarsa kendilerine şu soruyu somak gerekir:

Tarihten beri üçünüzün de anlaşamadığı ve yöntemlerinizin farklı olduğunu herkes biliyor. Peki birbirinizle anlaşamıyorsanız,  Trabzonspor menfaatleri için her zaman beraber niye hareket ediyorsunuz? Sevmediğiniz, anlaşamadığınız başka  isimlerle neden birlikte hareket etmiyorsunuz? Hadi onlarla da Trabzonspor menfaatleri için bir araya gelsenize!

Bir basit sual de Sayın Sümer’in şahsına;

 Hala altyapının başında olsaydınız yine böyle bir ittifakta yer alır mıydınız?

Açıkçası bu tür ‘Başkaları yönetsin biz perde arkasında duralım’ anlayışı; ne sizlere yakışıyor, ne de bu işlerin Trabzonspor’a hiçbir faydası dokunuyor!

Kanımca büyüklük ve Trabzonsporluluk, sevmediğiniz, anlaşamadığınız diğer insanlarla da kucaklaşmaktan geçiyor. 

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.