banner238
banner264

Trabzonspor!

Kamuoyuna açıklama ...

banner295
Trabzonspor!

Futbolda 3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan malum gelişmelerin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen uzun süreli soruşturma üzerine hazırlanan iddianame İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilerek mahkeme tarafından kabul edilmiştir.Söz konusu iddianame dün itibariyle tamamı bilinecek şekilde kamuoyuna açıklanarak taraflı tarafsız tüm kesimlerin bilgisine sunulmuştur. Elbette bu iddianamenin içeriğiyle ilgili gerekli yargılama süreci mahkeme tarafından yürütülerek tamamlanacaktır.

Yapmış olduğumuz bu açıklama esas üzerinden mahkeme sürecini etkilemeye yönelik savunma değil, sadece büyük bir kitleye hitap eden Trabzonspor'un  konuya ilişkin duruşunun vurgulanması adına yapılan hareket olarak değerlendirilmelidir. Yüce Türk adaletinin eldeki tüm bilgi, belge ve deliller ışığında mahkeme sürecini tamamlayarak en hakkaniyetli kararı vereceğinden en ufak bir şüphemiz yoktur.

Trabzonspor açısından bakıldığında soruşturmanın başladığı ilk günden bugüne kadar kamuoyuna vermeye çalıştığımız mesajların doğruluğu iddianamenin ortaya çıkmasıyla bir defa daha teyid edilmiştir.

Savcılık makamının hazırlamış olduğu ve İstanbul 16. Ağır Ceza mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin içerisinde Trabzonspor Başkanı ve Asbaşkan'a yönelik iki ayrı müsabakadan dolayı teşvik primi verme girişiminde bulunduğu iddia edilmiştir. Ancak bu iddiaya rağmen Trabzonspor Başkanı ve Asbaşkanı tarafından 6222 sayılı kanunun 11. maddesinde belirtildiği şekilde herhangi bir başka kişiye veya kişilere karşı kazanç ya da menfaat temin edildiğine dair ne ilgililerin ifadeleri ne de dosya kapsamı içerisinde herhangi bir delil mevcuttur.

Zira; iddianamenin savcılık mütalaası bölümünde bu durum açıkça dile getirilmiş ve aynen, “..... Mecnun Odyakmaz’ın şüphelilerle anlaşıp tekliflerini kabul ettiğine dair somut delil elde edilememiştir” ifadesi kullanılmıştır.

Ayrıca Fenerbahçe-MKE Ankaragücü maçına yönelik olduğu iddia edilen telefon görüşmelerinin muhataplarından biri olan MKE Ankaragücü Onursal Başkanı Sayın Melih Gökçek hakkında takipsizlik kararı verilmiş olmasına ve bu görüşmenin sonuçlarıyla ilgili somut delil elde edilememesine rağmen bahse konu durumdan dolayı Trabzonspor Başkanı iddianamede yer alması da bizim açımızdan beklenmedik bir durum oluşturmuştur.

Yine Sayın Melih Gökçek’in ifadelerinde de, belirtilen görüşmede muhataplarından teşvik primi talebi geldiği yönünde bir tespitinin olmadığı açıkça dile getirilmiştir.

Savcılık makamı tarafından teşebbüs/girişimden öteye geçmediği iddia edilen eylemlerin hiçbirinde Trabzonspor kulübü adına direkt olarak teşvik primi verilmesi aracılığı için hiç kimse aranmamıştır.

Kamuoyuna açıklanan iddianamede açıkça görüldüğü gibi Trabzonspor  bünyesinde yer alan hiçbir şahsın menfaat ve kazanç olarak nitelendirilebilecek eylemler içerisinde bulunduğu yönünde en ufak bir girişim söz konusu değildir.

Diğer bir ifadeyle Trabzonspor Başkanı ve Asbaşkanın  yaptığı konuşmaların tamamı olaylarla veya teşvik primi gönderileceği iddia edilen kulüplerle birebir ilişkisi ya da resmi bağı bulunmayan kişilerledir. Bu durum yukarıda da belirttiğimiz gibi kazanç veya menfaat sağlanılması sonuçlarının hiçbir suretle oluşmadığının ispatlanması adına son derece önem taşımaktadır.

Yine MKE Ankaragücü Kulübü’yle yürütüldüğü iddia edilen görüşmelere yönelik savcılık yorumunda da, “…… Hamdi Akın ile Melih Gökçek’in şüphelilerle anlaşıp tekliflerini kabul ettiklerine dair somut delil elde edilmemiştir” cümlesine yer verilmiştir.

Sonuç itibariyle; gerek iddianamenin içeriği gerek kamuoyuna yansıyan görüşmeler ve telefon kayıtları itibariyle Trabzonspor ve yöneticileri 2010-2011 sezonunda oynanan Spor Toto Süper Lig müsabakalarının sonuçlarını değiştirme yönünde hiçbir katkılarının olmadığı açıkça görülmektedir.

Bu vesileyle; sporcuların alın terlerini akıtarak topladıkları 82 puanın tamamı helal puanlardır ve oyuncuların emekleriyle kazanılmıştır.

Bu konudaki görüşümüz ve duruşumuz sürecin başından beri aynı olmuş, üzerimize maksatlı olarak gelen çevreler bulunmasına rağmen hiçbir değişiklik göstermemiştir.

Yine aynı dönemde Trabzonspor camiası ve büyük taraftarı olaya son derece hassas ve sağduyulu bakış açısıyla yaklaşmış, hiçbir tahrike kapılmamış ve büyük bir vakurla kulübünün arkasında durmayı başarmıştır.

Bir kez daha altını çizmek istiyoruz ki; Trabzonspor Kulübü’nü yönetenler tarihin kendilerine verdiği misyon gereği bugüne kadar onların başını öne eğecek hiçbir eylemde bulunmamış ve bundan sonra da bulunmayacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.