banner238
banner264

Trabzonspor küme düşecek mi?

Trabzonspor'da Hüseyin Avni Aker Stadı'nda kadın ve çocuk taraftarlar önünde oynanacak Kasımpaşa maçı öncesi endişe hakim. Peki talimat ne diyor?

banner295
Trabzonspor küme düşecek mi?

Trabzonspor taraftarlarının seyircisiz oynanacak olan Kasımpaşa maçına yönelik ortaya atılan "stada girme eylem planı" iddialarının ardından bazı gazeteler tarafından "Tehlikeli oyun" başlığıyla dün gümdeme getirdikleri "Bu eylem bir sezonda 2. hükmen yenilgi ile Trabzonspor'u küme düşürür" iddiası doğru çıkmadı.

Futbol Müsabaka Talimatında üç sezon öncesine göre durumun böyle olduğu ancak 2010-11 sezonunda yarıda kalan G.Antep - Bursaspor karşılaşmasından sonra ilgili talimat maddesinin "Aynı sezon içinde 4. kez müsabakası tamamlanamayan (hükmen yenilgi alan) takımlar ligden ihraç edilerek bir alt kümeye düşürülür" şeklinde değiştirildiği ortaya çıktı.

İlgili talimat maddesine göre (Futbol Müsabaka Madde 19) bir takımın aynı sezon içinde 2. kez maçının güvenlik nedeniyle yarıda kalması halinde ilgili takımlara uygulanacak yaptırım için yine "hükmen yenik sayılır" diyor. Aynı olayın 3.kez tekrarında ise "Hükmen yenilginın yanı sıra galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verilir" deniliyor. Aynı olayın dördüncü kez tekrarıyla ilgili ise talimat maddesi, "...aynı sezonda dördüncü kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlara TFF Yönetim Kurulu tarafından o müsabaka ile ilgili olarak hükmen mağlubiyet kararı verilir. Ayrıca söz konusu takım disiplin kurulu kararıyla bulunduğu sezonda müsabakalardan ihraç edilerek, bir alt lige düşürülür ve bu takımla müsabakası olan takımlar müsabaka yapmaksızın hükmen galip sayılırlar. Disiplin Kurulu ayrıca bu durumda olan takımların takip eden sezonda da müsabakalardan ihracına karar verebilir. Alt lig bulunmaması halinde ilgili takımın bir sezon süresince ligden ihracına karar verilir" diyor.

Buna göre Trabzonspor'un Fenerbahçe maçıyla ilgili TFF'den alacağı muhtemel 3-0'lık hükmen mağlubuyet kararından sonra oynayacağı herhangi bir müsabakada olaylar nedeniyle maçının yarıda kalması halinde uygulanacak yaptırım ilkiyle aynı olacak. Hükmen yenilgi ve artı PFDK tarafından saha olayları nedeniyle yeniden katlamalı (tekerrür nedeniyle) seyircisiz veya saha kapatma cezası.

"İŞTE FUTBOL MÜSABAKA TALİMATININ İLGİLİ MADDESİ
MADDE 19 – GÜVENLİK NEDENİYLE MÜSABAKALARIN TAMAMLANAMAMASI

(1) Müsabaka hakemi;

a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

b) Seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleri ile birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder. Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir. Ayrıca disiplin kurulları eylemlerin ağırlığına göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilirler.

(2)...

(3) TFF Yönetim Kurulu, 1. fıkrada öngörülen tüm durumlarla ilgili olarak karar verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her türlü delili göz önünde bulundurur.

(4) TFF Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, müsabakanın tatil kararlarını uygun görmediği takdirde, maçın tekrarlanmasına veya yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir.

(5) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanır.

(6) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda üçüncü kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında disiplin kurulunca ayrıca galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verilir.

(7) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda dördüncü kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlara TFF Yönetim Kurulu tarafından o müsabaka ile ilgili olarak hükmen mağlubiyet kararı verilir. Ayrıca söz konusu takım disiplin kurulu kararıyla bulunduğu sezonda müsabakalardan ihraç edilerek, bir alt lige düşürülür ve bu takımla müsabakası olan takımlar müsabaka yapmaksızın hükmen galip sayılırlar. Disiplin Kurulu ayrıca bu durumda olan takımların takip eden sezonda da müsabakalardan ihracına karar verebilir. Alt lig bulunmaması halinde ilgili takımın bir sezon süresince ligden ihracına karar verilir.

(8) Disiplin Kurulu’nun bu madde kapsamında puan tenzili veya ihraç cezası vermiş olması saha olayları nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı uyarınca saha kapatma ve seyircisiz oynama cezası başta olmak üzere, diğer cezaların da verilmesine engel teşkil etmez."
Kaynak: Sporx

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.