banner238
banner264

Trabzonspor'dan yerli farkı

Dört büyükler arasında en çok forma giyen isimlerin ilk 3'ü yabancılardan oluşuyor. Trabzonspor'da ise ilk 2 sı­ra­yı mil­li isim­ler teş­kil edi­yor.

banner295
Trabzonspor'dan yerli farkı

4 bü­yük­ler­de en çok for­ma gi­yen ilk 3 isim ağır­lık­la ya­ban­cı­lar­dan olu­şu­yor.Li­der Fe­ner­bah­çe ve Beşiktaş’da bu özel­li­ğe sa­hip yer­li oyun­cu bu­lun­mu­yor! Sa­de­ce Trab­zons­por’un kad­ro­sun­da ilk 2 sı­ra­yı mil­li isim­ler teş­kil edi­yor.

Av­ru­pa’da ya­ban­cı fut­bol­cu­la­rın devamlı ar­tı­şı çok tar­tı­şı­lı­yor. Ya­ban­cı trans­fe­ri­nin ser­best ol­du­ğu İn­gil­te­re Pre­mi­er Li­gi’nde 2013-2014 se­zo­nun­da for­ma gi­yen (İs­koç, Gal­li ve Ku­zey İr­lan­da­lı oyun­cu­lar ha­riç) İn­gi­liz fut­bol­cu­la­rın, maç­la­rın sa­de­ce yüz­de 31,8’in­de sa­ha­da ol­duk­la­rı­nı gös­ter­di.

Ya­ban­cı­la­rın al­dı­ğı sü­re­nin ise yüz­de 60,93’e yük­sel­di­ği vur­gu­lan­dı. Ni­te­kim ya­ban­cı ha­ki­mi­ye­ti­ne gi­ren İn­gi­liz fut­bol­cu son yıl­lar­da kay­da de­ğer ba­şa­rı da el­de ede­mi­yor.

Kor­ku­lar yer­siz de­ğil

Ül­ke­miz­de ise 6+4 ya­ban­cı sı­nır­la­ma­sı yü­rür­lük­te. Ya­ni 6 fut­bol­cu sa­ha­da, 4’ü ise tri­bün­de ola­bi­li­yor. Se­ne­ye ise 5+3 ku­ra­lı uy­gu­la­na­cak. Ya­ban­cı sa­yı­sı­nın azal­tıl­ma­sı­nın Türk fut­bo­lu­na kat­kı sağ­la­ya­ca­ğı tar­tı­şı­lır­ken, çar­pı­cı bir is­ta­tis­tik dik­kat çe­ki­yor.

Sü­per Lig’de ilk iki sı­ra­da­ki Fe­ner­bah­çe ve Be­şik­taş’ta en çok for­ma gi­yen isim­ler için­de Türk fut­bol­cu bu­lun­mu­yor. 5’in­ci Trab­zons­por’da 2, 13’ün­cü Ga­la­ta­sa­ray’da ise 1 Türk fut­bol­cu en çok for­ma gi­yen oyun­cu­lar ara­sın­da yer alı­yor. Ya­ban­cı sı­nı­rı ol­maz­sa futbol ku­lüp­le­rimizin kad­ro­la­rı­nı ya­ban­cı­lar üze­ri­ne şe­kil­len­di­rip, Türk fut­bol­cu­la­rı ikin­ci pla­na ata­ca­ğı id­di­ala­rı pek de hak­sız de­ğil gi­bi gö­rü­nü­yor...

Türk futbolundaki yabancı futbolcu etkisi ve takım performansları
KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.