• BIST 105.026
 • Altın 162,753
 • Dolar 3,9187
 • Euro 4,6430
 • Trabzon 5 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 4 °C
 • İşte Çalımbay’ın gitmesini istediği oyuncularla ilgili düşünceleri…
 • Çubukçu’ya dedi ki: “Bu haliyle ona forma vermem!”
 • Ak Parti’ye karşı Trabzon’da ittifak…
 • İşte Çalımbay’ın gitmesini istediği oyuncularla ilgili düşünceleri…
 • Çubukçu’ya dedi ki: “Bu haliyle ona forma vermem!”
 • Ak Parti’ye karşı Trabzon’da ittifak…

Türklüğün Bedelini Ödüyoruz

Türklüğün Bedelini Ödüyoruz
Gün Türklerin Birlik Beraberlik Günüdür, Yarın Çok Geç Olabilir.

Avrasya Üniversitesi tarafından Hocalı Katliamını Anma Programı düzenlendi. Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Azerbaycan Milli Meclis milletvekili Ganire Paşayeva ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Acaloğlu konuşmacı olarak katılırken Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan, mütevelli heyet üyeleri, Genel Sekreter Gülay Yeniçeri ve çok sayıda akademisyen programda hazır bulundu. 

 

Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunması ile başlayan programın açılış konuşması Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan yaptı. Asan öğrencilere seslenerek, bundan tam 24 yıl önce, yani siz değerli öğrencilerimiz doğmadan birkaç yıl önce Şubat ayının 26’sında Azerbaycan'ın Hocalı ilçesinde Ermeniler tarafından büyük bir katliam gerçekleştirildi, dedi.  Asan şu cümlelerle devam etti.

 

*HAKLI DAVALARINDA AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ

 

Katliam sırasında Ermeni askerlerine esir düşen ve daha sonra esir değişiminde serbest kalan Azerbaycanlı Hüseynağa Kuliyev, Hocalı’da olanlar için şu sözleri söyledi: 

 

"Ermeniler öldürdükleri hamile kadınların karınlarındaki bebekleri bile kesip çıkarıyor ve kurşunluyorlardı. İnsanların başlarını, kollarını kesiyorlardı. Hayvan bile bu kadar vahşi olamaz. Çocukları, annesinin gözü önünde ağaca bağlayarak başlarını kesiyorlardı. Kafasının derisini yüzüyorlardı. Burnunu, kulağını kesiyorlardı."

 

Bu katliamı gerçekleştiren  Ermeni askerlerine Sovyet zırhlı birliğine bağlı 100'den fazla tankın destek verdiği de başka bir gerçek.  Ve çok tanıdık bir gerçek!!!Resmi verilere göre, Hocalı katliamında savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken, Ermeni güçleri 1275 kişiyi rehin aldı. Bunlardan 150 kişinin akıbeti hala bilinmiyor.Kelimeler bu katliamın korkunçluğunu, zulmün büyüklüğünü anlatmaya kifayet gelmez.Bugün 27 Şubat 2016 tam 24 yıl geçti bu acılı günün ardından.Onca acı yaşandı. Hala acılar yaşanıyor maalese. İsimler ve yerler farklı ancak aktörler hep aynı. Türkiye olarak, Hocalı’daki bu insanlık dışı katliamın acısını her zaman yüreğimizde hissettiğimizi belirtmek isterim. Azerbaycan topraklarının beşte biri maalesef hala Ermenistan’ın işgali altındadır. Bir milyonu aşkın Azerbaycanlı kardeşimiz yerlerinden edilmiş durumdadır. Uluslar arası toplum umursamaz tavırlar sergilemektedirler. Ermenistan’ın çeyrek asra yakın bir süredir işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi yönündeki çağrımızı, bu vesileyle bir kez daha tekrarlıyoruz. Her zaman olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de, bu haklı davada Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

 

*DÜNYA’DA ADALET BİTMİŞTİR, ŞİMDİ ÇOK GÜÇLÜ OLMALIYIZ

 

Avrasya Üniversitesi’nin anma programına katılmak için Trabzon’a gelen Azerbaycan Milli Meclis Milletvekili Ganire Paşayeva yaklaşık iki saat kürsüde kaldı. Konuşması sık sık öğrencilerin alkışlarıyla kesilen Paşayeva, Avrasya Üniversitesi yönetimine konu ile ilgili gösterdiği duyarlılıktan  ötürü teşekkür etti.Paşayeva, konuşmasında şu cümlelere yer verdi.

 

Değerli öğrencilerimiz, dünyada adalet bitmiştir, uluslararası hukuk çökmüştür. Uluslararası örgütlerde birleşmiş milletlerin beş daimi üyesinin çıkarlarını savunan örgütler haline gelmiştir. Kendi çıkarlarına gelirse Libya için karar alırlar bir araya gelirler ve hemen uygularlar. İşlerine gelmezse Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarıyla ilgili dört karar var, ama 24 yıldır uygulama adına hiçbirşey yapmazlar. Bu dünyada yaşıyoruz, gücün varsa ne istiyorsan yapabilirsin diyen bir dünyada yaşıyoruz. Gücün varsa binlerce kilometreden gel kimin istiyorsan başına bombalar yağdır, askerini indir, neresini istiyorsan işgal et. Böyle bir dünyada samimice adalet beklemek içinde olmamamız gerekir. Eğer dünyanın gerçekleri buysa tek yapılacak şey var bizde güçlü olmalıyız. Bu güçlü olmanın yolu birlik, beraberlik, birbirini tanıma, sahiplenme, birlikte çalışmak, birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için düşüncesiyle yürümeden geçer. Çünkü biz bunu yapamamanın bedelini ödüyoruz.

 

*HEDEF İSTANBUL, BUNU GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

 

Haritaya yukardan aşağı doğru bakın, yukarda bakacaksınız Doğu Türkistan, halen acılar içinde. Aşağı ineceksiniz Kırım. Havaalanında Mustafa Kırımoğlu ile görüştük. Yurt dışından geliyordu. Ne var ne yok dedim, Ne olacak dedi. Yani biliyorsunuz ne olacak ki, ne değişecek ki. Biraz balkanlara bakın halen orda insanımız çilesi derdi bitmiyor. Biraz daha aşağı gelin Azerbaycan. O Azerbaycan ki hep bedel ödedi. Hep Türklüğün bedelini ödettiler. İlk önce Rusya ile İran arasında böldüler sonra da paramparça ederek bir kısmı halen Rusya içinde Dağıstan, diğer tarafını Ermenistan’a verdiler. Gürcistan içinde bir kısım, büyük Azerbaycan paramparça oldu. Sonrada yüzde yirmisi halen bugün Ermenistan işgalinde. Yani dünya tarafından tanınan topraklarımızın yüzde yirmisi işgal altında. Aşağı inmeye devam edin yetmiş yıldır devlet olamayan Ahıska Türklerini göreceksiniz. Şairin dediği gibi Ahıska bir gül idi gitti, bir ehl-i dil idi gitti, söyleyin Sultan Mahmud’a, İstanbul kilidi gitti. Değerli gençlerimiz amaç İstanbul’un kilidini açmak, bunu görmezden gelemeyiz. Geçelim diğer tarafa, Irak, Kerkük, Telaver, Suriye Türkmendağı dedelerimizin mirası idi. Her yerde acı, her yerde üzüntü. Kendi kendinize o zaman sorun bu coğrafyada 300 milyon nüfusuz biz. 300 Milyon nüfusumuzun olduğu bu coğrafyada neden her yerde acı var, üzüntü var, bitmeyen çile var. Bu kadar haksızlık var.

 

*TÜRKİYE, TÜRK MÜSLÜMAN DÜNYASININ KALESİDİR

 

Kıbrıs’ta da çok sorun var ve son kalemiz Türkiye, bugünlerde Türkiye’nin hedef alınmasının maksadı o kaleyi zayıflatmaktır. Çünkü Türkiye Türk Müslüman dünyasının kalesidir. Türkiye zayıflarsa herkes zayıflar. Güçlenirse, hepimiz güçleniriz. Hedef Türkiye’dir. Türkiye’mizi zayıflatmalarına izin vermeyeceğiz. Dünya da gittiğim her yerde Türk kökenli insanlara gün Türkiye’nin yanında olma günüdür diyorum. Nerde doğup nerde yaşadığınız önemli değil. Türkiye zayıflarsa hepimiz zayıflarız, güçlenirse hepimiz güçleniriz. Onu zayıflatmak isteyen güçler bu coğrafya da tüm insanımıza acı yaratan güçlerdir. 24 yıl önce Hocalı’da o soykırımı yapanlar, bugün Türkiye’ye karşı pkk başta olmak üzere terör örgütlerine asker gönderiyorlar.Tüm şehitlerimiz bugün burada olsalar şunu söylerlerdi. Bugün tüm Türklerin birlik beraberlik günü, bugün birbirini sahiplenme günüdür, yarın çok geç olacaktır.

 

*HOCALI 150 YILLI ERMENİ TERÖRÜNÜN ADIDIR

 

Hocalı katliamını anma programının son konuşmacısı Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Acaloğlu oldu. Acaloğlu,  Hocalı Soykırımı kendi başlı başına lokal bir olay değil, hem uzun süre devam eden Karabağ davasının  hem de yaklaşık yüz elli seneden beri devam eden Ermeni çeteleri ve daha sonra Ermeni devletinin terörist politikalarıdır,dedi. Acaloğlu, Hocalı soykırımındaki olayın gelişi ve seyri daha sonra olaya müdahil devletlerin yaklaşımı olayın gerçekten bir soykırım olduğunu ortaya koyar. Karabağ tarihi ve kültürel değeri olan geniş bir alandır. Hocalı soykırımı bu yönüyle bir Karabağ sorunudur. Hocalı sadece Azerbaycan’ın değil Türkiye’nin ve tüm türk dünyasının sorunudur. Türkler dışında tüm dünya bu suç işlenirken kayıtsız kalmıştır. İnsanlık bu suçu üzerinden atmak için Hocalı çıkmazını bir an önce çözmelidir ve bölge nüfusu vatanına dönmelidir, suçlular cezalarını almalıdır, dedi.

 

Avrasya Üniversitesi öğrencilerinin okuduğu şiirlerle sona eren programda Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Aşkın Asan ve Genel Sekreter Gülay Yeniçeri’ye Paşayeva tarfından özel hediyeler takdim edildi. Milletvekili Ganire Paşayeva’ya da Üniversite yönetimi tarafından Plaket verildi.Paşayeva, Karabağ Hikayeleri adlı kitabını Avrasya Üniversitesi öğrencileri için imzaladı.

 

Azerbaycan milletvekili Ganire Paşayeva beraberindeki heyet ve Avrasya Üniversitesi yönetimi ile Yomra Yerleşkesinde bulunan Şehitler anıtını ziyaret etti.

 

Heyet Trabzon Şehit aileleri derneğini ve Diyarbakır Sur’da şehit olan Astsubay Ünal Bıçakcı’nın ailesini de ziyaret etmeyi unutmadı.

 

 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Esrarı sobada yakınca sızıp kaldılar23 Kasım 2017 Perşembe 09:50
 • Bitlis’te deprem!23 Kasım 2017 Perşembe 08:52
 • Trabzon'da hava nasıl olacak?23 Kasım 2017 Perşembe 08:19
 • Jandarma ekiplerini dikkati faciayı önledi22 Kasım 2017 Çarşamba 22:36
 • Torba tasarıdan belediyelerle ilgili flaş karar!22 Kasım 2017 Çarşamba 21:40
 • Soçi’deki üçlü zirve sonrası ortak bildiri22 Kasım 2017 Çarşamba 21:22
 • Milli Savunma Bakanı Canikli'den flaş bedelli askerlik açıklaması...22 Kasım 2017 Çarşamba 19:33
 • Fırtına balık tezgahlarını boş bıraktı22 Kasım 2017 Çarşamba 16:37
 • Balıkçıların oltasına takıldı, korkudan çekemediler!22 Kasım 2017 Çarşamba 14:42
 • 11 yaşındaki oğlunu boğarak öldürdü!22 Kasım 2017 Çarşamba 14:22
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.