• BIST 106.836
 • Altın 161,945
 • Dolar 3,9050
 • Euro 4,6244
 • Trabzon 6 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 4 °C
 • Eto’o’dan Trabzonspor’a flaş transfer önerisi!
 • Çalımbay onları düşünmüyor onların yerine takviye istiyor!
 • Konyaspor iki futbolcu için Trabzon'un kapısını çaldı!
 • Eto’o’dan Trabzonspor’a flaş transfer önerisi!
 • Çalımbay onları düşünmüyor onların yerine takviye istiyor!
 • Konyaspor iki futbolcu için Trabzon'un kapısını çaldı!

Yangın Faciası!

Yangın Faciası!
11 Kişi Feci Şekilde Can Verdi...

İstanbul Esenyurt’ta bir alışveriş merkezi inşaatının şantiyesinde işçilerin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda çıkan yangında 11 işçi hayatını kaybetti. Şantiyede vinç operatörü olarak çalışan bir işçi, yangında hayatını kaybedenler arasında Van depreminden kaçıp gelenlerin de olduğunu söyledi. Yangınla ilgili şantiye şefi de dahil olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı. Polis olayla ilgili 3 kişiyi de arıyor. Bakan Çelik yaptığı açıklamada, "Çadırı kaplayan malzemenin plastik olması, mevzuatımız çerçevesinde inceleniyor. Nerede ihmal varsa, bunlar hızlı şekilde değerlendirilecek" dedi.


Esenyurt’a bağlı Güzelyurt mahallesindeki 6’ncı Cadde üzerinde bulunan bir AVM inşaatının şantiyesinde dün 21.00 sıralarında işçilerin kaldığı çadırlarda yangın çıktı. Elektrik sobası ile ısınan ve 15 kişilik olduğu belirtilen çadırda işçiler yangına uykularında yakalandı.
Yangın kısa sürede bitişikteki 2 çadıra daha sıçradı. Alevler, bez çadırların tamamını sardı ve işçilerden bazıları yanarak bazıları da dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi ve ambulans gönderildi.

Yangını söndüren itfaiye ekipleri, tamamen yanan çadırlarda ilk olarak 11 işçinin cesedine ulaştı. AVM inşatında çalışan bir işçi, çadırların 15’er kişilik olduğunu ve şantiye alanında 100’e yakın işçi bulunduğunu söyledi.

İşçilerden çoğunun Sivas, Ordu ve Van'dan geldiğini belirten işçi, “Çadırlar elektrik sobasıyla ısınıyordu. Yangın büyük ihtimalle sobadan çıktı. Yanan çadırda kimler vardı bilmiyorum. Benim Ahmet Yağal adlı arkadaşım kayıp. Ona ulaşmaya çalışıyorum” dedi. Olay yerine gelerek inceleme yapan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, yangının çadırın mutfak bölümünden başladığının tespit edildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İstanbul Esenyurt'ta meydana gelen ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili inceleme başlattı.Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, yangınla ilgili “hem sosyal güvenlik ve rehberlik bakımından hem de iş teftişi bakımından” inceleme başlatıldı.Konuyla ilgili görevlendirilen müfettişler, inceleme yapmak üzere olay yerine gönderildi.


ÇADIRLAR PLASTİKMİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik şunları söyledi:

"Çalışan işçilerin çalıştıkları yerle kaldıkları yerle bütünlük arz ediyor. Aynı önlemlerin alınması gerekiyor, iş kanunumuz bunu ön görmektedir. Ne gibi bir ihmal var? Üç adet ısıtıcı olduğu iddia ediliyor. Kaç işçi kalıyor idi? Tahliyeyle ilgili nasıl sorunlar yaşandı? Çadırı kaplayan malzemenin plastik olması, mevzuatımız çerçevesinde inceleniyor. Ancak yıllardır özellikle bunun değişmesi gerektiğini ifade ettik. Neden? Önleyici olduğu için. Nerede ihmal varsa, bunlar hızlı şekilde değerlendirilecek."


İŞÇİLER İLE YAKINLARI KORKU DOLU ANLARI ANLATTI

Esenyurttaki yangın faciasını yaşayan işçiler ile yakınları korku dolu anları anlattı. Şantiyede vinç operatörü olarak çalışan ve çadırlarda kaldığını söyleyen Abbas Mendi, yangın başladıktan sonra olay yerine geldiğini belirterek 3 çadırın yandığını gördüğünü söyledi. Mendi, "Biz kendimiz müdahale ettik. İtfaiyeyi de aradık. Yapacak birşeyimiz yoktu. Çok alev olduğu için üzerine gidemedik. Alev yükselince insanlar çıkmayınca içeride kaldıklarını anladık. Bir kaçını çekerek alabildik. Gerisini kurtaramadık" diye konuştu.


'İŞÇİLERDEN BAZILARI VAN DEPREMİNDEN KAÇIP GELMİŞTİ'

Mendi, çadırlarda kalanları tanıdığını belirterek, "Ölenler Ordulu, Sivaslı ve Vanlılar. Van depreminden kaçan arkadaşlar. Maalesef böyle bir felekate denk geldiler" diye konuştu.


AİLELER AKIN ETTİ

Yangın haberini alan işçi yakınları da olay yerine akın etti. Kendisinden haber alınamayan Ahmet Yal'ın yakınları olay yerine gelerek bilgi almaya çalıştı. Yeğeni Ahmet Yal'dan haber alamadığını ifade eden Ali Göç, "Arkadaşlar aradı. Bende bu şantiyede çalışıyordum daha önce. Geldik buraya her tarafı ana baba günü olmuş. Hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Firma sahiplerinin de bilgisi yok" diye konuştu.


PANİĞE KAPILDILAR

Öte yandan yangından haber alınamayan aşçı Mustafa Bak'ın yakınları da olay yerine geldi. Bak'ın yakınları yeğenlerinin önceden konteynırda kaldığını ancak daha sonra çadırlara taşındığını ifade etti. Paniğe kapılan Bak'ın yakınları Adli Tıp Kurumu'na gitti.


KIZILAY'DAN DESTEK

Olay yerine gelen Kızılay ekipleri de ailelere psikolojik destek verdi. "Onların yanıda olduğumuzu hissetirmeye çalışıyoruz" diyen Kızılay görevlisi, yeterince malzeme temin ettiklerini ve ailelere destek olmak için olay yerinden Adli Tıp Kurumu'na gittiklerini ifade etti.

KİMLİĞİ BELİRLENEN 10 KİŞİNİN KİMLİKLERİ

-Bayram Ege Pehlivan (48)

-Çetin Coşkun (42)

-Seyfettin Topal (38)

-Abdurrahman Deniz (42)

-Sevdin Özen (28)

-İsa Topal (22)

-Ahmet Yağal (30)

-Barış Kıyak (30)

-Hakim Akçam (46)

-Fatih Acun (24)


VALİ MUTLU "ESENYURT’TAKİ YANGINDA İTFAİYENİN VE EMNİYETİN RAPORLARINI BEKLİYORUZ"

Esenyurt’ta dün gece bir inşaatın şantiyesinde meydana gelen ve 11 işçinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili olarak bir açıklama yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu itfaiyenin ve emniyetin olay yeri incelemelerinin devam ettiğini belirterek, ”Olay inceleme safhasında yangın nedenine ilişkin ulaştığımız net bir bulgu yok”dedi.

Vali Mutlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Atatürk Havalimanı’ndan Ankara’ya uğurladıktan sonra gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Yaşanan acı olayda hayatını kaybetmiş işçilere Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı dilediğini ifade eden Mutlu şöyle konuştu:

”Sebebi şu ana kadar net belirlenmiş değil. Muhtelif değerlendirmeler var. Isınma amacıyla orada kullanılan araçlardan, elektrik kontağından bunların her birisi olabilir. İtfaiye raporu emniyetin olay yeri incelemeleri devam ediyor. Dolayısıyla olay inceleme safhasında yangın nedenine ilişkin ulaştığımız net bir bulgu yok”

İşçilerin kaldıkları yerlere ilişkin bir soru üzerine de Vali Mutlu, iş güvenliği ve işçilerin kaldıkları yerler açsından ve mevzuat yönünden ilgili müfettişlerin dün geceden itibaren çalışmaya başladıklarını, mevzuat açısından aykırı bir durumun olması halinde bunun değerlendirileceğini kaydetti.

”Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar var mı?” şeklindeki soruyu da Vali Mutlu, ”Şu ana kadar yok. Hem savcılık makamı işi adli boyutuyla incelemelerini sürdürüyor. Dün ben de olay yerine emniyet müdürü ile gittim. İşçilerimizin kaldığı yerleri gördüm. Onlarla sohbet ettim. Gerekli bilgileri onlardan da aldım. Bu noktadan sonra yapılacak şey bu tür olayların tekrarlarına sebebiyet verilmemesi noktasında alınacak tedbir varsa bu tedbirleri belirlemek ve takip etmek. Bu olayda kusur olan hususları belirleyerek onlarla ilgili gereken işlemleri yapmaktır. Bunları titizlikle takip ediyoruz.’ dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni mutlu, yangınla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de bilgi verdiğini sözlerine ekledi.

İBB: ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKMIŞ OLABİLİR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybettiği yangının ilk bilgilere göre elektrik

kontağından çıktığının tahmin edildiğini bildirdi.

İBB’den yapılan yazılı açıklamada, Esenyurt’ta bir inşaat şantiyesinde işçilerin kaldığı çadırlarda çıkan yangında 11 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, dün saat 21.06’da gelen ihbar üzerine Beylikdüzü itfaiye müfreze ekiplerinin saat 21.07’de hareket ederek olay yerine 21.14’te intikal ettiği, itfaiye komutanın aynı anda Büyükçekmece grubunu da saat 21.08’de alarma

geçirdiği, ikinci ekibin ise 21.08’de hareket ederek 21.15’de alevlere müdahale  ettiği belirtildi.

Ekiplerin, olay yerine gittiğinde işçilerin kaldığı koğuş olarak  kullanılan 70 kişilik 2 çadırdaki yangına müdahale ettiği, genişleyen ve  çadırları saran alevleri kısa sürede söndürdüğü belirtilen açıklamada, ”Yangın  sırasında çok sayıdaki işçi çadırlardan çıkmayı başarırken 11 işçi dumandan  etkilenerek çıkmayı başaramadı” denildi.

İlk bilgilere göre yangının elektrik kontağından çıktığının tahmin  edildiği bildirilen açıklamada, emniyet müdürlüğü olay yeri inceleme ekiplerinin  araştırmalarını sürdürdüğü, görgü tanıklarının ifadesini alan cumhuriyet  savcısının da olaya el koyduğu kaydedildi.


Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.