• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 15 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • Çalımbay o iki oyuncuyu aynı anda sahada istemiyor
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı
 • 5 yıllık imzayı attı... İlk maçına çıkıyor!
 • Çalımbay o iki oyuncuyu aynı anda sahada istemiyor
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı
 • 5 yıllık imzayı attı... İlk maçına çıkıyor!

Yargıtay Hrant Dink davasını örgüt yönünden bozdu

Yargıtay Hrant Dink davasını örgüt yönünden bozdu
Dink cinayetinde ‘Örgüt var delil yok’ diyenmahkeme kararını Yargıtay bozdu. ‘Örgüt var ama terör örgütü değil’ dedi. Yeni tartışma başladı.

Yargıtay, Hrant Dink'in öldürüldüğü davada sanık Yasin Hayal ve arkadaşlarının suç örgütü kurarak Dink'i öldürdükleri gerekçesiyle bozma kararı verdi. Oybirliğiyle alınan kararı değerlendiren Dink ailesinin avukatı Çetin, kararın soruşturmayı 6 yıl öncesinden kötü bir duruma düşürdüğünü söyledi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada İstanbul 14. Ağır ceza Mahkemesi'nin verdiği 'örgüt yok' kararını bozdu. Sanıklara verilen beraat kararını bozan Yargıtay, sanıkların Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 220. maddesinde düzenlenen "suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüt" suçu kapsamında cezalandırılması gerektiğine dikkat çekti.

YARGILAMA YENİDEN YAPILABİLİR

Yargıtay 9. CezaDairesi, örgüt suçuyla ilgili bozma kararının ardından, 18 sanığın Dink'in öldürülmesi ve Mc Donalds'ın bombalanması eylemleriyle ilgili cezalarını değerlendirdi. Dairenin oy birliğiyle aldığı kararı, Başkan Ekrem Ertuğrul açıkladı. Karara göre sanıklar hem örgüt suçu hemde onanan cezalar dışındaki hükümler yönünden yeniden yargılanacak. Yargıtay kararında, 2004'teki Trabzon'daki Mc Donalds olayında Erhan Tuncel ile Yasin Hayal'in suç teşekkülünü oluşturdukları, bu teşekkülün 2005'te suç örgütüne dönüştüğü, Dink eylemini suç örgütü kapsamında işledikleri vurgulandı.

Sanık Yasin Hayal'in Dink'i kasten öldürmeye azmettirme suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükmünü onayan daire, Hayal'in "silahlı terör örgütü kurma ve yöneticisi olma" suçundan verilen beraat hükmünü "suç örgütü kurma ve yönetme" suçundan cezalandırılması gerektiği gerekçesiyle bozdu. Yazar Orhan Pamuk'a yönelik 'akıllı ol' tehdidinden dolayı verilen 3 ay hapis cezasını az bulan Yargıtay, Hayal'in sözlerini Pamuk'u ölümle tehdit olduğunu, ancak bu hususta aleyhe temyiz olmaması nedeniyle verilen cezayı onadığını vurguladı.

Hayal'e ruhsatsız silah bulundurma suçundan verilen 1 yıl hapis ve 30 gün adli para cezası hükmü onandı. Yargıtay, yerel mahkemenin Dink cinayetiyle ilgili beraat kararı verdiği Erhan Tuncel'in Dink'in öldürülmesine yardımdan cezalandırılması gerektiğine hükmetti. Daire, ayrıca Tuncel hakkında "silahlı terör örgütü yöneticisi olma" suçundan verilen beraat hükmü de "suç örgütü üyesi olma" suçundan mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozulmasına hükmetti.

ÖRGÜT VAR DELiL YOK!

Dink cinayetinde kararı veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz, "Verdiğimiz karar, ‘Örgüt yoktur’ anlamına gelmez" açıklaması yapmıştı. Kararı duruşma savcısı Hikmet Usta da "Örgüt suçlamasıyla ilgili yeterli delil olduğunu" belirterek kararı temyiz etmişti. Temyizde ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemenin "Örgüt yok" kararına karşın, "Örgüt var, suç devletin birliğine yönelik" diyerek sanıklar Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender hakkındaki örgütten beraat kararının bozulmasını istemişti. 10 Ocak tarihli tebliğnamede, "sanıkların devlete karşı suç örgütü kurmaktan" bozma istenmişti.

Ceza 5 kat azalacak

Yargıtay'ın örgüt kararı sonrası örgüt yöneticiliğiyle suçlanan Yasin Hayal 3 yıl ile 9 yıl arasında, suç örgütü üyeliğiyle suçlanan diğer sanıklar ise 1,5 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Daire, Dink cinayetini TCK'nın 314. maddesindeki silahlı terör örgütü kapsamında değerlendirseydi sanıklar 7,5 yıldan 15 yıla kadar ceza alabilecekti. Yerel mahkeme, ilk kararında direnirse dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gelecek.

SUÇ İŞLEMEK İÇİN KURULDU

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin sanıkların suçunu Susurluk davasında olduğu silahlı terör örgütü olarak değerlendirmemesi soru işaretine yol açtı. Daire kaynakları bu durumla ilgili, 'terör örgütlerinde olması gereken devletin anayasal düzeni ve toprak bütünlüğünü bozmak gibi bir amacın Dink cinayetini işleyen örgüt bakımından saptanamadığı gerekçesiyle sanıkların kurduğu oluşumun silahlı terör örgütü kapsamına girmediği' değerlendirmesi yaptı. Daire, Yasin Hayal liderliğindeki örgütün suç işlemeyi sağlamak için kurulduğu görüşüne varırken, Dink cinayetini devletin birliğini bozmaya yönelik eylem olarak niteleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görüşüne katılmadı. Başsavcılık, Dink cinayetinin sistemli, planlı ve organize olarak bir örgüt faaliyeti kapsamında, devletin birliğini bozmaya yönelik eylem olarak tanımlarken, sanıkların cezası daha ağır olan silahlı terör örgütü üyeliğinden yargılanmasını talep etmişti.

SIRADAN BİR EYLEM DEĞİL

Başsavcılık tebliğnamesinde, eylemin sıradan bir bir adam öldürme eylemi olmadığı, devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak, ülkede kaos, kargaşa ve güvensizlik ortamı oluşturmak, huzursuzluk ortamına zemin hazırlamak, Türkiye'yi uluslararası arenada sıkıntıya sokmak şeklinde amaçlarının olduğu vurgulanmıştı. Tebliğnamede, "TCK'nın 302. maddesinde yer alan 'devletin birliğini bozmaya yönelik eylemler' sadece devletin siyasi, hukuki yapısını parçalamaya, bölmeye yönelik eylemler olarak anlaşılmamalıdır. Milleti oluşturan, dil, din ve etnik yönden farklı olan toplulukların arasını açmaya yönelik eylemler de bu suçu oluşturur" değerlendirmesi yapılmıştı.

"YARGITAY BU SIRADAN CİNAYETTİR DİYOR"

Yargıtay'ın kararını değerlendien Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, Yargıtay kararının soruşturmayı 6 yıl öncesinden kötü bir duruma düşürdüğünü söyledi. Çetin, "Silahlı örgüt var ama 'terör örgütü' değil demek bu sıradan bir cinayettir tanımıdır" diyerek eleştiride bulundu. Kararda silahlı bir örgüte işaret edildiğini ancak bunun 'terör örgütü' olmadığını berliten Çetin, "Bu anlamıyla 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararından daha ilerde bir yorum. Fakat savcılığın tebliğnamesi çok daha ilerde bir örgüt tanımlaması yapıyor ve terör örgütü diyor. Bu açıdan bakacak olursak da 6 yıl öncesinin gerisine düştük. Ancak, dava yargılanan sanıkların kamu düzenini bozarak kendilerinden farklı etnik, siyasi, dini grupların özgürlüğünü yok ettiği için terör örgütü diye açılmıştı. Ama bu gün mahkeme terör örgütü değildir. Suç örgütüdür yani sıradan bir örgüt cinayeti işledi diyor. Maddi akıbetin ortay çıkartılması açısından da geriye düştük. Bunların arkasında organize bir yapı olduğunu söyledik. O nedenle şimdi Yargıtay kararı, bunlar Yasin Hayal tarafından kurulmuş bir suç örgütüdür diyor" ifadelerini kullandı.

SAMAST EKSTRA CEZA ALABİLİR

Terör örgütü ile suç örgütü kavramlarının hukuki karşılıklarının ceza ve infaz yönünden de farklılık arz ettiğini kaydeden Çetin, "İlla ceza önemli değil, önemli olan bu örgütün bunlardan ibaret olmadığı ve arkasındaki yapılara ulaşılmasıdır" dedi. Ogün Samast yönünden de kararın etkili olacağını kaydeden Çetin, Samast'ın da Yargıtay'ın işaret ettiği örgüt ile bağlantısının bağlantısını inceleneceğini söyledi.

Bu yolla Samast'ın örgüt üyelinden de ekstra bir ceza alabileceğine işaret eden Çetin, "Örgütün varlığı tespit edildi. Ama suç örgütü kabul edilmiş. Bu örgüte dahil olan tüm sanıklara ulaşılacak. İstanbul Savcılığı'nın elinde de Dink suikastı ile ilgili bir soruşturma dosyası var. Ama bu dosyada henüz bir adım atılmadı. O soruşturma da bu dava ile birleştirilebilir. Kamu görevlileri ve suikastı planlayanlar hakkında da suç duyurumuz vardı. Bu soruşturma da davaya dönüşürse şimdiki dava ile birleştirilebilir. Oradan bir hareket bekliyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomobil kadın kuaförüne girdi18 Kasım 2017 Cumartesi 10:44
 • Mehmetçik, PKK'nın inlerine girdi18 Kasım 2017 Cumartesi 10:37
 • Türkiye genelinde büyük operasyon18 Kasım 2017 Cumartesi 10:36
 • Türkiye'den NATO ve Norveç'e çok sert tepki!18 Kasım 2017 Cumartesi 10:34
 • Uyuşturucu ile gelen acı son!17 Kasım 2017 Cuma 22:40
 • Sedat Şahin tutuklandı!17 Kasım 2017 Cuma 19:22
 • NATO'dan Türkiye'ye özür mektubu17 Kasım 2017 Cuma 19:20
 • Meteoroloji açıkladı...17 Kasım 2017 Cuma 19:14
 • TSK duyurdu: PKK'nın iki önemli ismi öldürüldü17 Kasım 2017 Cuma 18:04
 • Erdoğan'dan Norveç'deki skandala sert tepki17 Kasım 2017 Cuma 14:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.