banner238
banner264

GÖRDÜM, DUYDUM, BİLİYORUM!

Engelsiz bir yaşam için elele...

banner295
GÖRDÜM, DUYDUM, BİLİYORUM!

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen ve Türkiye Gençlik Birliği Derneği tarafından üniversite öğrenci toplulukları ve sivil toplum kuruluşları ortaklığıyla yürütülen "Gördüm Duydum Biliyorum" projesi çalışmalarına başlıyor. Mayıs 2011 – Şubat 2012 tarihleri arasında Ankara ve Trabzon’da yürütülecek olan proje kapsamında, engelli gençlerin toplumsal hayata katılımları artarken, üniversitelerdeki öğrenci topluluklarında engellilerle çalışma bilinci  yerleşecek.
 
Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen ve Türkiye Gençlik Birliği Derneği tarafından üniversite öğrenci toplulukları ve sivil toplum kuruluşları ortaklığıyla yürütülen "Gördüm Duydum Biliyorum" projesi çalışmalarına 26-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında Ankara’da, Ankara ve Trabzon’daki Sivil Toplum Kuruluşlarına üye 20 engelliye verilecek mentörlük eğitimiyle başlıyor. “İletişim”, “gençlik ve engellilik çalışmaları”, “gönüllülük”, “hak temellilik”, “fırsat eşitliği” konularının işleneceği bu eğitim projenin ilk aşamasını oluşturuyor.
Daha sonraki aşamada ise Ankara ve Trabzon'daki 4 üniversitede farklı disiplinlerden 9 öğrenci topluluğuna "sivil toplum", "engellilik", "iletişim", "proje geliştirme, uygulama ve yaygınlaştırma" eğitimleri verilecek. Eğitimlerin ardından tıp, mühendislik, sanat, spor ve eğitim alanında faaliyetler yürüten topluluklar, kendi alanları ile engelliliği kesiştiren en az 1 engelli etkinliğini, mentörlük eğitimi alan STK üyesi engellilerin yardımı ve rehberliğiyle kendi üniversite kampüslerinde düzenleyecekler.
Gördüm Duydum Biliyorum Proje Koordinatörü Musa Çopur, Türkiye’de, engelli olanlarla olmayanlar arasındaki iletişimsizliğin, engellilerin toplumsal hayata katılımda karşı karşıya kaldığı sorunların başında geldiğini söyleyerek, projenin temelinde, engelli olmayan gençlerin engelli çalışmalarına dahil edilmesi olduğunu belirtti ve İki grubun bir araya gelip, beraber çalışma kültürü geliştirmelerini teşvik eden “Gördüm Duydum Biliyorum” projesiyle engelli çalışmalarının yaygınlaşması ve engelli olan ile olmayanlar arasındaki eşitsizliklerin azaltılması amaçlanıyor” dedi.
Gördüm Duydum Biliyorum projesinin temel hedef kitlesini üniversite öğrencileri oluşturuyor. Bu yöntem, her kuruluşa kendi alanına engelli çalışmasını dahil ederek, engelli gençlerle çalışma bilinci kazandırırken, üniversite öğrencilerini de engelli konusunda bilinçlendiriyor.
Proje sürecinde eğitimler ve etkinliklerin yanı sıra Ankara ve Trabzon’daki Üniversite Rektörlükleri, ilgili sivil toplum ve kamu kuruluşları ile yerel yönetimler ziyaret edilerek proje hakkında bilgilendirilecek ve engelsiz üniversite için savunuculuk çalışmaları yapılacak.  Savunuculuğun yanı sıra Atina’da engellilik faaliyetlerinde bulunan örnek STK ve üniversiteler ziyaret edilecek, iyi uygulamalar gözlenerek Türkiye’ye adapte edilmeye çalışılacak. .
Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı Hakkında
Sabancı Vakfı, programlar stratejisi çerçevesinde "Kadınlar, gençler ve engellilere; eşit fırsatların yaratılmasını ve topluma aktif katılımlarını destekleyen ortamların geliştirilmesine katkıda bulunulmasını" amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, hibe programları ile kadın, genç ve engelli alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının geliştirdikleri projeler desteklenmektedir. İlk kez 2009 yılında açıklanan Toplumsal Gelişme Hibe Programı’na bugüne kadar 631 sivil toplum kuruluşu başvurmuştur. Başvurular arasından seçilen 19 proje toplam 3,3 Milyon TL hibe desteği ile 71 ilde uygulanmaktadır.
 
Türkiye Gençlik Birliği Derneği Hakkında
1997 yılında kurulan Türkiye Gençlik Birliği Derneği’nin hedef kitlesi gençlerdir. Dernek, bu hedef kitlesi için, gençlerin örgütlenmelerini, karar ve yönetim süreçlerinde eşitlik ve demokrasi anlayışı içinde yer almalarını sağlamak için faaliyetler yürütmektedir. Bu faaliyetler kapsamında Vakıf son yıllarda özellikle engelli gençleri hedef alan çalışmalar yürütmeye, gençlik kuruluşlarına engelli perspektifi kazandırma çalışmalarında yer almaya başlamıştır.
banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.